Agregat Prądotwórczy – Ranking i Opinie 2020

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Do głównych miejsc, gdzie stosowane są tego typu urządzenia należą zakłady przemysłowe, place budowy, ale także gospodarstwa domowe. Ranking agregatów prądotwórczych pozwoli na porównanie konkretnych modeli i wybranie urządzenia najlepiej dopasowanego do potrzeb.

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które pozwala na wytwarzanie prądu przy użyciu paliwa. Na jego budowę składa się najczęściej:
– prądnica synchroniczna,
– silnik spalinowy,
– rozdzielnica elektryczna,
– urządzenia kontrolno-pomiarowe.
Agregaty prądotwórcze mogą być zasilanie benzyną, olejem napędowym lub gazem. Wszystko zależy od konstrukcji silnika i zastosowania urządzenia.

Agregat prądotwórczy – na co zwrócić uwagę?

Jeśli już wiemy czym jest agregat prądotwórczy warto wiedzieć również na jakie parametry pracy urządzenia należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Bez wątpienia do najważniejszych należy zaliczyć:
– zapotrzebowanie na moc,
– emitowany hałas,
– rodzaj paliwa oraz jego zużycie (ekonomiczność).

Zapotrzebowanie na moc

Przy wyborze agregatu w pierwszej kolejności należy określić, jakie jest zapotrzebowanie na moc odbiorników, które będą zasilone z agregatu. Podczas obliczeń należy wziąć pod uwagę również współczynnik jednoczesności. Jest to parametr, który mówi o tym, jaki procent urządzeń pracuje w tym samym czasie. W większości przypadków nie jest on równy całkowitej mocy wszystkich urządzeń. Dzięki temu możliwe jest kupienie agregatu o niższej mocy, który będzie tańszy od większej jednostki.

Emitowany hałas

Bardzo ważnym parametrem jest również poziom emitowanego hałasu. Producenci są zobowiązani do jego podawania, jednak w większości przypadków jest on podawany dla pracy przy obciążeniu równym 25% mocy znamionowej. Należy wziąć pod uwagę, że podczas pracy przy pełnym obciążeniu urządzenie będzie emitowało hałas o wyższym natężeniu.
Poziom hałasu nie będzie tak istotny np. przy generatorach w zakładach przemysłowych, ponieważ w większości przypadków będą one zamknięte w osobnych pomieszczeniach. Jeśli jednak stosujemy generator w domku jednorodzinnym hałas może być uciążliwy zarówno dla sąsiadów jak i domowników. Na niektórych polach kempingowych ustalane są maksymalne natężenie dźwięku, jaki może emitować agregat. Jeśli zamierzamy używać urządzenia w tego typu miejscach należy zwrócić uwagę na ten parametr.

Efektywność paliwowa

Zużycie paliwa pomiędzy różnymi jednostkami może różnić się w znaczący sposób. Producenci dokładają starań, aby ich urządzenia były jak najbardziej efektywne, jednak warto porównać agregaty o podobnej mocy u różnych producentów przed zakupem.

Agregaty prądotwórcze benzynowe

Ważnym parametrem jest również rodzaj wykorzystywanego paliwa przez agregat. W domowych zastosowaniach prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się jednostka benzynowa ze względy na cichą pracę i proste serwisowanie. Dodatkowo agregaty benzynowe w większości przypadków będą najtańsze w utrzymaniu. Ich niewątpliwą zaletą jest również brak problemu z zapłonem przy niskich temperaturach, który może pojawiać się w jednostkach z silnikami diesla podobnie jak w samochodach.

Agregaty prądotwórcze silnik diesla

Jeśli agregat będzie pracował w sposób ciągły, a nie dorywczy lepiej wybrać jednostkę zasilaną olejem napędowym. Posiadają one niższe spalanie, oraz wyższą sprawność od agregatów benzynowych. Silniki diesla są wytrzymałe i nie wymagają częstych przeglądów. Większość producentów zaleca ich wykonywanie dopiero po 200 godzinach pracy. Jednostki pracujące stacjonarnie, mogą być wyposażone w specjalne grzałki, które zniwelują problemy z uruchomieniem podczas ujemnych temperatur.

Agregaty prądotwórcze gaz ziemny

Ostatnim rodzajem paliwa, jakie jest wykorzystywane w agregatach prądotwórczych jest gaz ziemny. Paliwo do tych jednostek będzie najtańsze, jednak ich wysoka cena powoduje, że są one wykorzystywane głównie w dużych zakładach przemysłowych.

Konstrukcja agregatów prądotwórczych

W zależności od zastosowania agregaty będą posiadały bardzo zróżnicowaną konstrukcję. Zupełnie inaczej będzie wyglądała jednostka do zastosowań na kempingu, w porównaniu z jednostkami do zasilania domów czy zakładów przemysłowych. Jednak bez względu na miejsce, w jakim będzie stosowane urządzenia warto wybrać jednostkę z wytrzymałą obudową, która nie ulegnie uszkodzeniu w prosty sposób. Wielu producentów umieszcza agregaty w specjalnych wzmocnionych ramach, które mają chronić je przed zniszczeniem.

Konfiguracja agregatu

Jeśli kupujemy dużą jednostkę do zakładu przemysłowego prawdopodobnie większość prac instalacyjnych i projektowych będzie wykonywać zewnętrzna firma specjalizująca się w montażu tego typu jednostek. Przy zakupie agregatu do domowego użytku warto zwrócić również uwagę na łatwość konfiguracji urządzenia, oraz dostępne wyjścia. Chodzi tu o wielkość napięcia oraz o liczbę dostępnych wyjść. Urządzenia proponowane w naszym rankingu powinny mieć dostarczoną przez producenta instrukcję, która ułatwi uruchomienie i eksploatacje sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here