Alkomat – Ranking i Opinie

Większość kierowców miała już okazję dmuchać w alkomat, chociażby podczas zatrzymania prowadzonego auta do kontroli przez policję. Urządzenie to okazuje się być przydatne także do użytku domowego, czyli do celów informacyjnych dla kierowcy. Nie trzeba udawać się na komisariat, aby wykonać na miejscu test. Dużo szybciej, prościej i wygodniej będzie kupić swój własny alkomat. Jego zakup bez wątpienia nie nadwyręży domowego budżetu. Wystarczy chwila do tego, aby sprawdzić, czy możliwe jest prowadzenie samochodu. Lepiej nie ryzykować, co grozi nie tylko mandatem, ale też nieszczęśliwym wypadkiem. Statystyki jasno wskazują na rosnący odsetek nietrzeźwych kierowców, stanowiących zagrożenie dla zdrowia i nawet życia swojego oraz innych. Jaki alkomat kupić? Sprawdź nasz ranking najlepszych alkomatów.

Pijesz alkohol? Sprawdź, czy będziesz w stanie prowadzić bezpiecznie auto za pomocą alkomatu

Jeśli nie zamierzamy prowadzić auta w dniu, w którym spożywaliśmy jakikolwiek alkohol, posiadanie alkomatu okazuje się być zbędnym wydatkiem. Niestety nie brakuje osób wsiadających za kierownice samochodu, będąc nietrzeźwymi. Wystarczy kieliszek czy jedno piwo, aby stanowić realne zagrożenie dla uczestników ruchu. Nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na organizm w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od indywidualnej reakcji. Oddziałuje przede wszystkim na układ nerwowy, powodując m.in. pogorszoną koncentrację, powolniejsze myślenie i ruchy. Jeśli chcemy być pewni tego, że w naszej krwi nie znajduje się zbyt duże stężenie promili, co mogłoby w jakimkolwiek stopniu zaburzyć prowadzenie pojazdu. Warto najpierw się przebadać. Wystarczy mieć przy sobie alkomat, który bardzo szybko wykaże rzeczywiste stężenie alkoholu we krwi. Pozwoli to na uchronienie się przed utratą prawa jazdy, zdrowia i nawet życia. Są to niewielkie urządzenia, dostępne w przystępnej cenie, mobilne.

Na jaki rodzaj alkomatu się zdecydować?

Ranking alkomatów uwzględnia wiele rodzajów tych urządzeń. Jedne przeznaczone są do użytku domowego a inne do firmy. Najtańsze są te ostatnie i dotyczą alkomatów półprzewodnikowych. Są one znacznie mniej dokładne od modeli z sensorem elektrochemicznym czy z sensorem spektrofotometrycznym. Można jednak za ich pomocą oszacować, czy w krwi nie znajduje się zbyt duże stężenie alkoholu. Trzeba liczyć się z tym, że bardzo łatwo jest w przypadku tego urządzenia o uzyskanie fałszywych wyników – wystarczy zjeść cukierka z mentolem, wypalić jednego papierosa czy nawet zażyć jakieś lekarstwo. Decydując się na alkomat z sensorem półprzewodnikowym, trzeba ściśle stosować się do zaleceń producenta.

Dużo lepszym wyborem będzie zakup alkomatu z sensorem elektrochemicznym. Tego typu urządzenia są powszechnie stosowane przez policję. Pozwalają na uzyskanie stuprocentowej pewności co do tego, czy dana osoba jest trzeźwa czy pod wpływem alkoholu i ile dokładnie ma go we krwi. Tego typu alkomaty odznaczają się dużą precyzją i trwałością, a wszystko to w atrakcyjnej cenie. Z kolei alkomaty z sensorem spektrometrycznym są najdroższe i zarazem najdokładniejsze. Wyniki testu mogą posłużyć nawet jako dowód podczas rozprawy sądowej. W ich przypadku do pomiaru stężenia alkoholu we krwi wykorzystywana jest technologia podczerwieni. Ze względu na swoją wysoką cenę nie ma sensu kupować tego typu alkomatów do użytku domowego. Modele z sensorem elektrochemicznym będą w pełni wystarczającym wyborem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?

Wybierając alkomat, należy mieć na uwadze kilka istotnych parametrów urządzenia. Znaczenie ma wielkość czujnika – im będzie on większy, tym wynik bardziej miarodajny. Znaczenie ma także tryb pracy urządzenia. W przypadku tego aktywnego trzeba nabrać powietrze i mocno dmuchać przez kilka sekund w ustnik. Z kolei przy trybie pasywnym test ogranicza się do zbliżenia urządzenia do ust. Dokładniejsze pomiary daje alkomat pracujący w trybie aktywnym, a wynik podawany jest z określeniem wartości stężenia alkoholu we krwi.

Kolejnym parametrem będzie czujnik przepływu powietrza, który wskazuje na to, czy została pobrana wystarczająco duża jego próbka wydechu. Na uwadze powinno się mieć zakres pomiaru. Najtańsze urządzenia są w stanie określić stężenie alkoholu we krwi do maksymalnie 2% a te droższe do nawet 6%. Każdy alkomat po wykonani konkretnej liczby pomiarów zużywa lub rozreguluje się i wymaga kalibracji. Ilość pomiarów będzie wobec tego istotnym parametrem. Dobry alkomat powinien być wyposażony w dodatkowe ustniki i duży, czytelny wyświetlacz. Z dodatkowych uncji wymienić można pamięć pomiarów i możliwość wymiany czujnika we własnym zakresie. Nasz ranking alkomatów odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości i pomoże dokonać najlepszego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here