Czytnik E-book – Ranking i Opinie

Czytanie jest czymś niezwykle przyjemnym, na co większość osób bardzo chętnie poświęca każdą wolną chwilę. Nic w tym dziwnego, gdyż dobra lektura potrafi pochłonąć na długie godziny. Jedni lubią czytać kryminały, drudzy przeróżne poradniki, jeszcze inni preferują powieści, zgłębianie wiedzy z zakresu medycyny czy psychologii. Nic oczywiście nie zastąpi papierowej książki, którą lubimy trzymać w rękach i wąchać zapach kartek, ale gromadzenie setek czy nawet tysięcy publikacji mogłoby być mocno problematyczne. Nie mówiąc już o zabraniu ich ze sobą w podróż. Rozwiązania nie trzeba długo szukać, gdyż jest na wyciągnięcie ręki, a chodzi o czytnik ebook. To niepozorne urządzenie przypominające tablet jest w stanie pomieścić tysiące pozycji, które można mieć w jednym miejscu zawsze ze sobą. Nie ma mowy o nudzie.

Co przemawia za tym, aby wybrać czytnik ebook?

Miłośnicy nowinek technologicznych z całą pewnością powinni zainteresować się czytnikiem ebook, tym bardziej jeśli lubią spędzać wolny czas na czytaniu dobrej książki i to w dowolnym miejscu – w domu, ogrodzie, podróży, na mieście, na uczelni itd. Czytnik ebook jest niewielkich rozmiarów, lekki, dzięki czemu nie zajmuje zbyt wiele miejsca w torbie czy plecaku Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest to, że mogą być użytkowane w każdych warunkach, nawet w jasnych pomieszczeniach czy na zewnątrz w pełnym słońcu. Czytanie ebooka na smartfonie jest mocno uciążliwe pod tym względem. Dodatkowo ekran męczy wzrok. Tego problemu nie ma w przypadku czytnika ebooków. Można wobec tego do woli oddawać się swojej ulubionej lekturze, bez niepotrzebnego obciążania oczu. Elektroniczne kartki do złudzenia przypominają kartki książki papierowej, wystarczy przejechać palcem po ekranie, aby płynnie przejść do następnej strony. Czytnik ebook wyświetla bardzo wyraźny tekst. Co więcej, można przechowywać na nim tysiące przeróżnych publikacji, a bateria jest bardzo wydajna – jedno ładowanie starcza na bardzo długi czas, co jest szczególnie istotne poza domem, bez dostępu do źródła zasilania.

Czytnik ebook a wybór ekranu

Najważniejszą kwestią w przypadku czytników ebooków jest oczywiście to, na czym wyświetlana jest treść, czyli ekran. Najlepszym wyborem będzie bez wątpienia wyświetlacz wyposażony w technologię Eink, czyli w elektroniczny papier. Na rynku dostępne są też modele, w których zastosowano ekran LCD, ale nie jest to korzystna opcja. Lepiej będzie wystrzegać się takich modeli, jeśli zależy nam na dobrym wzroku. E-papier ma to do siebie, że nie emituje własnego światła, nie odbija też refleksów świetlnych. Może być używany przez wiele godzin, bez efektu zmęczonych oczu, a wszystko to na jednym ładowaniu, co jest ogromną wygodą. Godne polecenia są szczególnie ekrany Carta i Pearl. Wiele czytników wyposażonych jest w dodatkowe podświetlenie ekranu, dzięki czemu gdy zajdzie taka potrzeba, można doświetlić czytany tekst – np. podczas czytania w pomieszczeniu ze słabym oświetleniem. Ekrany w czytnikach ebooków są zwykle czarno-białe, ale technologia e-papieru jest bezustannie udoskonalana. Kwestią czasu będzie pojawienie się na rynku ekranu w wersji wielokolorowej.

Jeśli chodzi o rozmiar ekranu w czytniku ebooków, to powszechne są te sześciocalowe, co już zapewnia komfortowe użytkowanie. Można kupić oczywiście urządzenia z ekranem o większej przekątnej, ale wiąże się to ze wzrostem wagi i wielkości czytnika, przez co staje się mniej praktyczny. Można wybrać go do domowego użytku, wyświetlenia bardziej skomplikowanych danych typu wykresy czy wzory. W podróż można wziąć ze sobą czytnik ebook z ekranem mniejszym niż 6 cali, przez co jest jeszcze łatwiejszy w transporcie, poręczny, ale trzeba liczyć się ze spadkiem komfortu podczas czytania. Jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, to zwykłe wynosi ona 800×600 pikseli lub trochę wyżej. Jeśli zależy nam na większej rozdzielczości, dzięki czemu wyświetlana czcionka będzie lepiej zarysowana i zniknie problem ze znikającymi pikselami, warto zainwestować w droższy model. W sprzedaży dostępne są czynniki ebooków z rozdzielczością HD czy nawet Ultra HD. Zapewnia to lepszą czytelność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika ebook?

Czytniki ebooków mogą być w wersji dotykowej lub z fizycznymi przyciskami. Wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swej zalety i pewne wady, co należy mieć na uwadze przy wyborze. W przełączaniu stron z pewnością bardziej wygodne są te z fizycznymi przyciskami, ale gorzej jest już z kwestią nawigacji w ustawieniach i menu. Dotykowe ekrany dają użytkownikowi więcej możliwości, pozwalają na wygodne zaznaczenie tekstu i zrobienie notatek czy sprawdzenie wybranego słowa w słowniku. Łatwiej nawiguje się po menu, mogąc klikać po ekranie palcem.

Wybierając czytnik ebook, trzeba mieć na uwadze to, ile ma wbudowanej pamięci wewnętrznej, co przełoży się na to, ile będziemy w stanie wgrać do urządzenia e-książek. Standardowe modele mają zwykle 4 lub 8 GB, co pozwala średnio na załadowanie tysiąca książek. Jeśli zależy nam na bardziej pojemnym czytniku, trzeba sprawdzić, czy możliwe jest włożenie swojej własnej karty micro SD. Można wówczas zyskać dodatkową pamięć do wykorzystania – 32 GB. Na uwadze należy mieć też to, jakie dane urządzenie obsługuje formaty plików. Ze standardowych wymienić można przede wszystkim EPUB, MOBI, PDF, TXT, HTML, RTF, DOC. To jak długo będzie można użytkować urządzenie na jednym ładowaniu, zależy od pojemności akumulatora. Im jest ona wyższa, tym ładowanie baterii odbywa się rzadziej. Nowoczesne modele są w stanie pracować w sposób ciągły przez nawet kilka tygodni.

Funkcjonalność czytników ebooków

Dostępne obecnie na rynku czytniki ebooków mogą posiadać przeróżne dodatkowe funkcje, co czyni je jeszcze bardziej użytecznymi. Mile widziana jest obsługa słowników, tym bardziej jeśli chcemy czytać publikacje w języku obcym, uczyć się. Słownik polsko-angielski i angielsko-polski to oczywiście podstawa, ale mile widziana będzie możliwość zainstalowania własnych słowników, zgodnie ze swoimi potrzebami. Kolejną funkcjonalnością jest zdalne wysyłanie plików na czytnik. Możliwe staje się wówczas płynne przesyłanie do urządzenia nie tylko książek, ale też różnych artykułów i innych treści z Internetu. W przypadku czytników ebooków jest tak, że w większości mają one wgrany autorski system operacyjny twórcy urządzenia. Nie każdemu jest to jednak na rękę. Warto zwrócić uwagę, czy czytnik opiera się na systemie Android, co zwiększa w dużym stopniu możliwości użytkowania urządzenia. Większość aplikacji i różnego typu rozszerzeń tworzonych jest właśnie na urządzenia z systemem Android.

Przeglądając ranking czytników ebooków, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie obsługuje audiobooki. Jest to bardzo przydatne, jeśli nie mamy czasu na czytanie książki, ale chcielibyśmy usłyszeć jej treść, wykonując w tym samym czasie inną czynność. Taką funkcję mają czytniki wyposażone w złącze słuchawkowe i umożliwiające odtwarzanie plików audio. Bardzo przydatną funkcjonalnością okazuje się być też zamiana tekstu na mowę, co możliwe jest dzięki wbudowanemu syntezatorowi mowy. Przydatną funkcją będzie również dopasowanie treści do ekranu. Z dodatkowym funkcjonalności w czytnikach ebooków wymienić warto odtwarzacz MP3 czy interaktywny indeks.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here