Ekspresy Do Kawy Ranking

Zaparzenie kawy w tradycyjny sposób jest z pewnością szybkie i wygodne, ale na próżno jest spodziewać się wyjątkowego smaku i aromatu. Wystarczy spróbować czarnego napoju, który został przygotowany w ekspresie, aby dostrzec ogromną różnicę. Wiele osób nie wyobraża sobie później powrotu do zwykłej małej czarnej. Na szczęście nie trzeba za każdym razem odwiedzać pobliskiej kawiarni, aby móc skosztować wyborną kawę. Można zrobić sobie ją samodzielnie, we własnym zaciszu domowym. Do dyspozycji mamy szereg urządzeń, za pomocą których przygotujemy dokładnie taką kawę, jaką lubimy najbardziej i na jaką mamy w danym momencie ochotę. Możliwości jest wiele, co potwierdzi ranking najlepszych ekspresów do kawy.

Czy warto zainwestować w ekspres do kawy?

Wybór ekspresu do kawy powinien być dobrze przemyślany. Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, czy rzeczywiście potrzebujemy takiego urządzenia. Jeśli pijemy kawę sporadycznie i często znajdujemy się poza domem, może okazać się to zbędnym wydatkiem. Smakosze tego napoju z pewnością będą zadowoleni z inwestycji w dobrej jakości ekspres do kawy. Nie zajmuje on wiele miejsca, szczególnie jeśli wybierze się taki o kompaktowych wymiarach. Nie każdy lubi smak kawy, ale dla jej miłośników zakup ekspresu okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Ceny tych urządzeń nie należą do niskich, ale są coraz bardziej przystępne. Przy tak szerokim wachlarzu wyboru możliwe jest znalezienie dobrej jakości urządzenia w atrakcyjnej cenie, czyli bez nadwyrężania budżetu. Posiadanie ekspresu do kawy przekłada się na oszczędności, gdyż nie trzeba kupować napoju w kawiarni ani dojeżdżać do niej i tracić na to wszystko czasu. Dodatkową zaletą jest rozprzestrzeniający się po całym pomieszczeniu wspaniały aromat świeżo przygotowanej kawy.

Na jaki rodzaj ekspresu do kawy się zdecydować?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekspresów do kawy – modele przelewowe, ciśnieniowe, ręczne, automatyczne, kawiarki. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale nie jest wolne od wad, których należy być świadomym przy wyborze. Ekspresy przelewowe pozwalają na przygotowanie w tym samym czasie wielu filiżanek kawy i utrzymują jej ciepło. Niestety można zrobić w nich wyłącznie klasyczną małą czarną. Konieczne jest regularne wymienianie filtrów. Utrzymanie urządzenia w czystości może być dla niektórych problematyczne. Jeśli potrzebujemy urządzenia do przygotowywania dużej ilości kawy jednocześnie i nie przeszkadza nam większa zawartość kofeiny, ekspres przelewowy będzie dobrym wyborem. Jest to stosunkowo niedrogie urządzenie.

Kolejną opcją do wyboru jest ekspres ciśnieniowy, który pozwala na przygotowanie espresso, mogącego służyć jako baza do zrobienia innego rodzaju kawy. Jeśli lubimy eksperymentować w smakach, urządzenie to będzie dla nas świetnym wyborem. Można poczuć się jak w prawdziwej kawiarni. Jego obsługa jest prosta, podobnie jak utrzymanie go w czystości. Za dobry ekspres ciśnieniowy trzeba jednak wydać niemałą kwotę pieniędzy. Dużo tańsze są ekspresy ręczne, dźwigniowe lub kolbowe. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla smakoszy kawy, gdyż za jego pomocą możliwe staje się wydobycie z napoju głębi smaku. Jednocześnie można przygotować od jednego do maksymalnie dwóch filiżanek napoju. Dodatkową funkcjonalnością jest dysza do spieniania mleka. Minusem dla niektórych będzie konieczność każdorazowego mielenia ziaren kawy bezpośrednio przed parzeniem, co wydłuża cały proces. Do tego trzeba wyposażyć się w dodatkowe urządzenie w postaci młynka do kawy.

Ekspresy automatyczne są rodzajem ekspresów ciśnieniowych, ale dużo prostszymi w obsłudze. Jeśli z urządzenia ma korzystać wiele osób, sprawdzi się idealnie. Wystarczy jeden przycisk do przygotowania ulubionych napojów. Są to urządzenia zautomatyzowane, intuicyjne w obsłudze, niestety najdroższe z dostępnych na rynku rodzajów ekspresów do kawy. Bardzo wygodnym rozwiązaniem do szybkiego zrobienia kawy będzie ekspres kapsułkowy. Takie urządzenia zajmują niewiele miejsca, pozwalają na przygotowanie tylko jednej filiżanki napoju na raz. Wystarczy włożyć kapsułkę z wybraną kawą do ekspresu i nacisnąć guzik. Niestety bez kapsułek nie zrobimy niczego, a ich koszt jest stosunkowo wysoki.

Najważniejsze parametry ekspresów do kawy

Wybierając ekspres do kawy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia, ciśnienie i rozmiar. Znaczenie mają również pojemność zbiornika na wodę, obecność młynka do kawy i płyty podgrzewającej, producent. Im ekspres do kawy ma większą moc, tym szybciej zaparzymy w nim ulubiony napój. Mniejsze urządzenia mają moc nieprzekraczającą 1000 W, a w przypadku tych większych może ona sięgać do nawet 1600 W. W zależności od tego, gdzie będzie stało urządzenie i ile mamy wolnego miejsca na blacie, należy dobrać urządzenie o odpowiednich wymiarach. Modele automatyczne są sporych gabarytów. Mniejsze będą ekspresy kolbowe i przelewowe, a najmniej miejsca zajmuje kawiarka. Jeśli chodzi o wielkość pojemników na wodę i kawę, to im ich pojemność jest większa, tym rzadziej trzeba je uzupełniać. W zależności od wybranego modelu ekspres do kawy może mieć dodatkowe funkcje: automatyczne dozowanie kawy oraz wody, programator czasowy, funkcja regulacji mocy, samooczyszczenie, dysza pary, system ESE, Aqua Filter, Wyświetlacz LCD, system spieniania mleka czy system Aroma Whirl Plus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here