Elektryczne Piły Łańcuchowe Ranking

Prace ogrodowe często wymagają sięgnięcia po profesjonalny sprzęt. Zwykłym sekatorem możemy nie dać sobie rady z przycięciem drzew i krzewów. W takich przypadkach idealnie sprawdza się piła łańcuchowa. Za jej pomocą można wykonać szereg czynności, łącznie z tymi skomplikowanymi. Wycinka drzew i pocięcie drewna na opał możliwe będzie właśnie dzięki zastosowaniu dobrej jakości pilarki. Do wyboru mamy modele spalinowe i elektryczne. Różnią się one pod wieloma względami, dlatego należy dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Różnice między piła elektryczną a spalinową

Elektryczna piła łańcuchowa ma wiele zalet, jest zawsze gotowa do pracy. Ze względu na niską wagę można liczyć na łatwe manewrowanie nią. Cena zakupu również jest niska. Na korzyść pił łańcuchowych elektrycznych przemawia prosta obsługa i eksploatacja. Nie trzeba martwić się emisją spalin, czyli nieprzyjemnym zapachem, szkodzącym środowisku. Do tego dochodzą jeszcze niskie wibracje, co przy długim użytkowaniu jest niezwykle istotne. Poziom hałasu w przypadku pił łańcuchowych elektrycznych jest optymalny. Co w takim razie z minusami? Urządzenie to nie jest ich pozbawione, a jednym z nich jest brak mobilności. Problematyczne okazuje się być stosowanie przedłużaczy. Do wad tego typu urządzeń zaliczyć można też długość prowadnicy wynoszącą do 45 cm. Jeśli szukamy urządzenia lekkiego, taniego, wygodnego i dostępnego od ręki w każdej chwili, wybór piły łańcuchowej elektrycznej będzie dobrą decyzją. Może ona jednak pracować wyłącznie tam, gdzie jest stały dostęp do źródła zasilania o napięciu 230 V. Sprawdzi się przy lekkich pracach ogrodowych i działkowych. Moc takich urządzeń to od 1200 do 2000 W. Nadają się do cięcia drewna, niedużych krzewów, desek, do przycinania gałęzi. Niektóre piły łańcuchowe elektryczne posiadają system beznarzędziowego montażu i napinania łańcucha, co jest dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu.

Dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem dla większości osób okazuje się być piła łańcuchowa spalinowa, która zapewnia dużą mobilność, świetnie sprawdza się przy tych najtrudniejszych zadaniach. Można również liczyć na prowadnice o bardzo dużych długościach. Wadą tych urządzeń jest ich duża waga i wysoki poziom hałasu, co może być moszno uciążliwe przy intensywnej eksploatacji. Piły łańcuchowe spalinowe są dużo droższe od modeli elektrycznych. Co więcej, wymagają one serwisowania. Modele spalinowe są jednak o wiele mocniejsze od pił elektrycznych, niezależnie od źródła zasilania. Jest to uniwersalne urządzenie zarówno do domowego użytku, jak i do cięższych zastosowań profesjonalnych. Piły spalinowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, które ułatwiają pracę typu łatwy rozruch, tłumienie wibracji czy oczyszczanie spalin.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze piły łańcuchowej?

Decydując się na zakup piły łańcuchowej, należy zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Kluczowymi parametrami w tego typu urządzeniach są moc i typ silnika, długość prowadnicy, prędkość obrotu łańcucha, ciężar urządzenia, systemy antywibracyjne, łatwość wymiany łańcucha, poziom hałasu. Do tego warto jeszcze dodać parametry związane z miękkim startem, easy-startem i producentem.

Jeśli szukamy wydajnej piły łańcuchowej, należy wybrać taką z silnikiem o dużej mocy. Im będzie ona większa, tym wydajność piły bardziej wzrośnie. W przypadku pracy z twardym drewnem i częstego użytkowania urządzenia potrzebować będziemy piły o nieprzeciętnej mocy. Urządzenie wyposażone w zbyt słaby silnik nie poradzi sobie z bardziej wymagającymi zadaniami. Moc silnika podawana jest w watach. Dalej mamy długość prowadnicy, czyli parametr dotyczący długości roboczej części tnącej, co ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania. Im długość prowadnicy będzie większa, tym możliwe stanie się cięcie szerszych kawałków drewna. Prowadnica nie może być jednak zbyt szeroka, co będzie po prostu niewygodne. Waga urządzenia również jest istotna. Zasada jest tutaj prosta – im urządzenie jest cięższe, tym trudniej będzie nim operować i szybciej będziemy się męczyć. Łańcuch w pile powinien być łatwo wymienialny, aby można było szybko go wymienić i naprężyć. Nie brakuje producentów, którzy stosują beznarzędziowe rozwiązania.

Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze piły łańcuchowej?

Jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji do posługiwania się piłą łańcuchową, należy liczyć się z tym, że będzie ona generowała dużo drgań. Jako, że jest to urządzenie ręczne, drgania te będą mocno odczuwalne. Zaleca się wybrać wobec tego piłę z systemem antywibracyjnym, co znacznie ułatwi pracę i podniesie komfort użytkowania. Trzeba pamiętać o tym, że poddawanie ciała sporym drganiom może przyczynić się do kontuzji, dlatego profilaktycznie lepiej będzie wybrać modele urządzenia wyposażonego w funkcję absorbowania wibracji. W przypadku pił łańcuchowych elektrycznych mile widzianą funkcjonalnością jest miękki start. Chodzi tutaj o specjalny układ, który redukuje początkowe skoki napięcia, mające miejsce przy włączaniu urządzenia. Wpływa to korzystnie na wydłużenie żywotności piły.

W przypadku pił łańcuchowych można mówić o wysokim poziomie hałasu, który może sięgnąć do nawet 120 decybeli. Przy częstym i długotrwałym użytkowaniu staje się to bardzo uciążliwe. Odpowiednie zabezpieczenie się poprzez ubranie specjalnych słuchawek na uszy to oczywiście podstawa. Wielu producentów wychodzi swoim klientom na przeciw, stosując w oferowanych urządzeniach różnego typu technologie zmniejszające emitowane dźwięki. Zakup piły łańcuchowej powinien być dobrze przemyślany, dlatego zaleca się wybrać model od renomowanego producenta. Tańsza, ale gorszej jakości, piła często okazuje się być tylko pozorną oszczędnością. W rezultacie jest bardzo zawodna i mało wydajna, nie mówiąc już większej awaryjności. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrym urządzeniu, warto zapoznać się z produktami firmy Makita i Bosch. Gotowy ranking najlepszych pił łańcuchowych pomoże w wyborze odpowiedniego urządzenia. Określając swoje indywidualne potrzeby, preferencje, oczekiwania i możliwości finansowe, można zawęzić kryteria wyszukiwania, czyli szybciej znaleźć dla siebie optymalny sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here