Kosiarki Elektryczne Ranking

Pielęgnacja ogrodu jest długotrwałym procesem, który wymaga sporego nakładu sił. W celu ułatwienia pracy dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Ranking kosiarek elektrycznych pomoże wybrać sprzęt polecany przez innych użytkowników co sprawi, że będziemy zadowoleni z nowego urządzenia.
Wiele osób marzy o równym i ładnym trawniku niczym z boiska piłkarskiego. Utrzymanie go jednak w odpowiednim stanie wymaga dużego nakładu pracy. Odpowiednie nawożenie i podlewanie to podstawa, nie należy jednak zapominać o regularnym koszeniu. Obowiązkowym przedmiotem do tego typu prac jest kosiarka. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów urządzeń, jednak to kosiarki elektryczne od lat cieszą się największą popularnością.

Kosiarka elektryczna zastosowanie

Kosiarki elektryczne sprawdzą się przede wszystkim na trawnikach małych i średnich. Do bardzo dużych powierzchni prawdopodobnie lepszym wyborem będą jednostki spalinowe ze względu na brak konieczności źródła zasilania z zewnątrz. Są one jednak mniej poręczne i dużo głośniejsze od kosiarek elektrycznych. Dodatkowo urządzenia elektryczne są dużo bardziej ekologiczne oraz nie wymagają tak częstych konserwacji.

Najważniejsze parametry kosiarek elektrycznych

Istnieje wiele parametrów kosiarek elektrycznych na jakie należ zwrócić uwagę kupując nowy sprzęt. Bez wątpienia do najważniejszych należą jednak:
– moc kosiarki (pobór prądu),
– szerokość koszenia trawy.
To właśnie te dwa parametry powinny być kluczowe przy wyborze urządzenia. Poza tym jednak należy zwrócić również uwagę na:
– regulację wysokości koszenia,
– pojemność kosza,
– materiał kół i obudowy,
– rodzaj systemu tnącego.

Moc silnika kosiarki elektrycznej

Kluczowym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru kosiarki elektrycznej jest moc urządzenia. Wraz ze wzrostem mocy będzie wzrastać efektywność urządzenia. Ważne jest to szczególnie przy dużych trawnikach. Może okazać się, że jeśli kupimy kosiarkę o zbyt małej mocy, praca z urządzeniem będzie bardzo uciążliwa. Z kolei jeśli posiadamy mały trawnik, kupowanie urządzenia o dużej mocy będzie nieefektywne kosztowo. Dodatkowo modele o większej mocy, są zazwyczaj cięższe, co może utrudniać manewrowanie na małej powierzchni. Dla trawników o powierzchni do 200 – 250 m2 wystarczające będą urządzenia o mocy około 1400 watów. Do większych powierzchni lepiej zakupić urządzenie o mocy co najmniej 1600 watów.

Szerokość koszenia trawy

Drugim bardzo ważnym parametrem, który bezpośrednio wpływa na jakość i wydajność pracy jest szerokość koszenia trawy. Im będzie ona większa, tym krótszy będzie czas koszenia. Większość producentów wykonuje urządzenia o szerokości roboczej od 32 centymetrów do 46 centymetrów. Tak samo jak w przypadku mocy, może okazać się, że kupienie za dużej kosiarki do małego ogrodu może spowodować trudności w skoszeniu wąskich pasów np. pomiędzy rabatami kwiatów. Z kolei kupienie wąskiej kosiarki dla dużego trawnika będzie skutkowało koniecznością częstego zawracania i dłuższym czasem koszenia.

Regulacja wysokości koszenia trawy

Większość kosiarek posiada kilkustopniową regulację wysokości koszenia trawy. W zależności od producenta może ona być wykonywana w różny sposób. W tańszych modelach po prostu należy odkręcić jedno z kół, a następnie przełożyć całą oś w inny otwór w obudowie, co będzie skutkowało zmianą wysokości urządzenia. Droższe modele mogą posiadać regulację poprzez zwolnienie specjalnej dźwigni. Pozwala to na zmianę wysokości koszenia w prosty i szybki sposób.
Regulacja wysokości koszenia jest bardzo istotna. Powinna ona być dostosowywana w zależności od pory roku, czy od wieku trawnika. Nie należy np. kosić bardzo krótko trawnika podczas gorących letnich dni. Może doprowadzić to do wypalenia trawy.

Obudowa kosiarki elektrycznej

Producenci wykonują kosiarki w dwóch rodzajach obudów. Pierwszym typem są obudowy i koła z tworzyw sztucznych. Tego typu urządzenia są zdecydowanie lżejsze, jednak również dużo bardziej podatne na uszkodzenia. Częstą usterką są np. kamienie uderzające w obudowę. Nóż kosiarki obraca się z bardzo dużą prędkością. Jeśli natrafi na kamień uderzy w niego z dużą siłą, a ten może doprowadzić do pęknięcia obudowy.
Drugim typem urządzeń są kosiarki w obudowach metalowych. Są one dużo bardziej wytrzymałe i trudniej je uszkodzić. Posiadają one jednak dużo większą wagę, co utrudnia swobodne manewrowanie urządzeniem. Może to być szczególnie uciążliwe na małych trawnikach.

Dodatkowe cechy kosiarek elektrycznych

Poza wymienionymi wcześniej cechami kosiarek elektrycznych warto również zwrócić uwagę np. na regulację kierownicy. Ważne żeby można było odpowiednio dostosować wysokość uchwytu do wzrostu użytkownika. Niektóre modele posiadają składaną kierownicę. Tego typu funkcjonalność będzie szczególnie ważna jeśli zamierzamy kosiarkę przewozić samochodem np. na ogródki działkowe lub nie posiadamy dużo miejsca na przechowywanie urządzenia.
Droższe urządzenia posiadają często napęd samojezdny. Sprawdzi się on szczególnie na dużych trawnikach, na których podczas koszenia nie ma konieczności częstego zawracania. Dzięki napędowi nie trzeba pchać kosiarki co znacząco ułatwia pracę. Napęd jednak zwiększa wagę urządzenia, co może stwarzać problem podczas manewrowania czy transportu.

Kosiarki elektryczne – cena

Na rynku można znaleźć jednostki w bardzo różnych cenach. Podstawowe modele można kupić już za kilkaset złotych. Najbardziej zaawansowane z kolei mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Do głównych czynników decydujących o cenie jest moc urządzenia oraz funkcje i wyposażenie dodatkowe. W naszym rankingu kosiarek elektrycznych przedstawiliśmy kilka najlepszych propozycji do codziennego użytku. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów oraz akcesoria dołączone w zestawie. Może okazać się, że sumaryczna cena tańszej jednostki z dodatkowymi akcesoriami będzie wyższa niż droższego modelu.

Jaką kosiarkę elektryczną wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb i wymagań jakie będą postawione urządzeniu. W większości przydomowych zastosowań bez problemu poradzą sobie urządzenia za kilkaset złotych. Droższe modele oczywiście ułatwią pracę ze względu na większą moc czy większą szerokość (średnicę ostrza). Warto jednak przed zakupem przemyśleć czy na pewno potrzebujemy takiego urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here