Kosiarki Spalinowe Ranking

Posiadanie trawnika wiąże się z koniecznością regularnego koszenia go, jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie ogrodu. Na szczęście do wyboru mamy szereg różnych modeli kosiarek. Przebierać można zarówno w tych elektrycznych, jak i spalinowych. Każdy rodzaj zasilania ma swoje plusy i minusy, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dobra kosiarka spalinowa jest prosta w obłudzie, poręczna, solidna, bezawaryjna, zapewniająca skuteczne działanie. Najlepiej jeśli będzie też miała wiele przydatnych funkcji dodatkowych, które ułatwią, usprawnią i przyspieszą koszenie trawnika, niezależnie od wielkości powierzchni do koszenia. Pojawia się wobec tego pytanie, na jakie urządzenie się ostatecznie zdecydować, aby być w pełni zadowolonym z jego użytkowania?

Kosiarka elektryczna czy spalinowa – poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Zanim przejdziemy do tego, co ma do zaoferowania ranking kosiarek do trawy, należy najpierw określić to, w jaki sposób ma być zasilane urządzenie. Do wyboru mamy modele spalinowe i elektryczne. Odwiecznym dylematem inwestorów jest wybór pomiędzy kosiarką eklektyczną a modelem spalinowym. Różnią się one nie tylko budową, ale też funkcjonalnością i możliwościami. Zaletą kosiarek elektrycznych jest ich cicha praca, brak emisji spalin do otoczenia, relatywnie tani zakup i niedroga eksploatacja, duże możliwości dotyczące manewrowania. Minusem kosiarek elektrycznych będzie ich niewielka moc i konieczność zainwestowania w dobrej jakości przedłużacze. Takie kosiarki niezbyt nadają się do koszenia dużych trawników ze względu na swoją małą sprawność.

W przypadku kosiarek spalinowych można mówić o dużej mocy, dzięki czemu możliwe staje się użytkowanie urządzenia w trudnych warunkach. Jest to też dużo bezpieczniejsza opcja niż modele elektryczne ze względu na brak porozciąganych kabli. Kosiarka spalinowa będzie w stanie świetnie poradzić sobie nawet z wysoką trawą. Jeśli została wyposażona w napęd, można dotrzeć nią do każdego miejsca i to bez niszczenia aranżacji ogrodowej. Minusem kosiarek spalinowych jest ich dużo większa waga. Trzeba też liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Do tego dochodzi problem wytwarzania spalin o nieprzyjemnym zapachu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki spalinowej?

Dla wielu osób to właśnie kosiarka spalinowa jest najlepszym wyborem ze względu na to, że jest bardzo wygodna w użyciu, znika problem z uporczywym okablowaniem. Działa ona po prostu szybciej i dokładniej niż modele elektryczne. Kluczową kwestią w wyborze kosiarki spalinowej jest silnik, a dokładniej jego moc. Na uwadze trzeba mieć kwestię długości i szerokości noża. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużej powierzchni do koszenia. kosiarka spalinowa o słabej mocy nie poradzi sobie przy bardziej intensywnej eksploatacji, zacznie się zapychać. Zaleca się nie kupować takiej o mocy poniżej 4 KM i szerokością koszenia mniejszą niż 50 cm. Jeśli wybieramy modele z napędem, moc urządzenia powinna być większa niż w standardowej kosiarce. Kolejną kwestią jest to, czy silnik jest dwu- czy czterosuwowy. Pierwsza opcja wiąże się ze znacznie większym zużyciem paliwa, wyższym poziomem hałasu i emisji spalin. Zaletą jest jednak większa moc i niższa waga. Kosiarki z silnikiem dwusuwowym polecane są w przypadku koszenia trawy na nierównym terenie. Jeśli komfortowe manewrowanie nie jest kwestią priorytetową, to można zdecydować się na model z silnikiem czterosuwowym, mniej hałaśliwym, bardziej ekologicznym.

Kosiarka spalinowa może posiadać napęd lub być bez napędu. Nie trudno jest się domyślić, że dzięki napędowi na kołach koszenie staje się dużo łatwiejsze i szybsze, gdyż nie trzeba pchać urządzenia, czyli wykorzystywać siły własnych mięśni. Koszenie trawy sprowadza się wówczas jedynie do sterowania kosiarką. Jeśli mamy do koszenia problematyczny teren, nierówny, najlepszym wyborem będzie kosiarka spalinowa z napędem na tylne koła. Jeszcze większą wygodą i ułatwieniem dla użytkownika będzie model kosiarki z rozrusznikiem elektrycznym. Modele bez napędu są oczywiście tańsze, dodatkowo też lżejsze, co zwiększa komfort użytkowania. Łatwiej jest nimi cofać i skręcać. Przy niewielkim trawniku wystarczy kupić kosiarkę bez napędu, wszędzie tam gdzie nie jest potrzebne wspomaganie. Taka kosiarka spalinowa będzie też dużo tańsza w przypadku wystąpienia konieczności jej serwisowania ze względu na mniej elementów.

Co jeszcze ma znaczenie?

Wybierając kosiarkę spalinową, należy mieć na uwadze parametr dotyczący rozruchu urządzenia. Mówić można o rozruchu linkowym i elektrycznym. W przypadku tego pierwszego uruchamianie urządzenia ma miejsce przez linkę – trzeba energicznie szarpnąć za uchwyt linki, co dla niektórych osób może być problematyczne. Duo wygodniej i szybciej będzie oczywiście zdecydować się na kosiarkę z rozruchem elektrycznym, gdzie odpalanie odbywa się na guzik czy kluczyk. Za dostarczenie energii do kosiarki odpowiada akumulator litowo-jonowy, który można bardzo szybko naładować przy pomocy zewnętrznej ładowarki. W zależności do tego, jak dużą powierzchnię mamy do koszenia i jak szybko chcemy się uporać z trawą, należy przyjrzeć istotnemu parametrowi. Chodzi tutaj o szerokość koszenia. Zasada jest taka, że im parametr ten jest większy, tym szybciej można skosić trawę. łatwiej manewruje się jednak kosiarką z mniejszą szerokością koszenia. Łatwiej będzie również wykosić trudniej dostępne miejsca przy drzewach.

Koła kosiarki także mają znaczenie. Im są one większe, tym łatwiej i wygodniej będzie manewrować urządzeniem. Najlepszym wyborem okazują się być modele z kołami osadzonymi na łożyskach kulkowych. Praktyczny będzie też system mulczujący, dzięki czemu skoszona trwa będzie od razu rozdrabniana przez urządzenie i rozrzucana równomiernie po trawniku, służąc jako naturalny nawóz. Inną opcją jest model z opcją bocznego wyrzutu skoszonej trawy. Wybierając kosiarkę spalinową, należy zwrócić uwagę na producenta. Najlepiej będzie wybrać model renomowanej marki, co przekłada się na wysoką jakość urządzenia, jego niezawodność. Godne polecenia są kosiarki firmy Husqvarna, Viking, Honda, Stiga, Makita. Z tańszych modeli wymienić można produkty Bosh i NAC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here