Mata Edukacyjna – Ranking i Opinie

Niemowlęta nie mają zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o zabawki, ale warto już zawczasu wyposażyć się w coś bardzo praktycznego, a mianowicie w matę edukacyjną. Jest to świetna opcja dla każdego dziecka, dlatego warto rozważyć jej zakup. Na początku dla noworodka kluczowy jest sen i pokarm, ale z czasem zaczyna być coraz dłużej aktywny i zainteresowany otaczającym go światem. Mata edukacyjna stanowi wspaniałe narzędzie wspierające rozwój podopiecznego. Zamiast kupować mu multum przytulanek i wymyślnych zabawek, dużo lepszą inwestycją będzie mata edukacyjna. Warto poznać zalety płyną z jej użytkowania przez dziecko. Z kolei ranking najlepszych mat edukacyjnych ułatwi i przyspieszy znalezienie tej najlepszej dla swojej pociechy.

Czy mata edukacyjna dla dziecka to dobry pomysł?

Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup maty edukacyjnej dla swoich dzieci ze względu na liczne zalety tego rozwiązania. Po pierwsze, jest to bezpieczne miejsce do zabawy. Dziecko nie musi przemieszczać się po twardej podłodze. Dywany i koce również wydają się być mało poręczne. Z kolei mata edukacyjna jest miękka, ciepła, łatwa do utrzymania w czystości. Zostały one tak zaprojektowane, aby pociecha chętnie leżała na brzuchu i interesowała się otoczeniem, ćwicząc mięśnie tułowia, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa.

Korzystając z maty edukacyjnej, dziecko rozwija koordynację wzrokową, motorykę małą i dużą. Kolejną zaletą będzie pobudzanie zmysłów ze względu na zróżnicowaną teksturę materiałów, kolorów i dźwięków na macie. Jej transport jest bardzo łatwy, dlatego można zabrać ją ze sobą dosłownie wszędzie, idealnie sprawdzi się wobec tego w podroży. Rodzic będzie mógł szybko stworzyć dla swojego dziecka bezpieczny kącik do zabawy, co zmniejszy stres związany z pobytem w nowym miejscu.

W przypadku mat edukacyjnych można mówić o komforcie nie tylko dla dziecka, ale też dla rodzica. Zaabsorbowane eksploracją maty nie będzie potrzebowało aż tak dużej uwagi matki, która z kolei zyska trochę więcej czasu dla siebie na np. odpoczynek. Taki gadżet przydaje się nie tylko niemowlakom, ale też starszym dzieciom. Może być użytkowana przez kilkulatka, służąc jako miejsce do zabawy. Rodzicom łatwiej jest utrzymać prządek w mieszkaniu, gdyż matą wydziela się przestrzeń przeznaczoną na zabawki, które od tej pory mają swoje stałe miejsce, nie są porozrzucane we wszystkie możliwe strony.

Jaki rodzaj maty edukacyjnej będzie najlepszy?

Obecnie do dyspozycji jest wiele rodzajów mat edukacyjnych, dzięki czemu można dobrać je do indywidualnych potrzeb dziecka, wieku i możliwości. Najpopularniejsze są maty edukacyjne z pałąkiem, materiałowe, z metkami i podłogowe. Te pierwsze cieszą się największą popularnością ze względu na to, że są najbardziej praktyczne. Mogą mieć one różne kształty i zabawki zawieszone na pałąku. Budzą one u dzieci bardzo duże zainteresowanie, przede wszystkim ze względu na obecność zabawek interaktywnych.

Na takiej macie z pałąkiem może znaleźć się lusterko czy pozytywka wygrywająca przyjemne melodie. Jeśli szukamy dużo większej maty, warto wybrać model materiałowy. Jest to świetna opcja dla dwójki dzieci, gdyż obie pociechy będą miały wystarczająco dużo miejsca na swobodną zabawę na macie. Wybierają je przede wszystkim rodzice bliźniaków. W przypadku tego typu mat również można mówić o wielu zabawkach i innych elementach rozrywkowych oraz liczyć na to, że pochłoną sporo wolnego czasu podopiecznego. Uniwersalność tych mat sprawia, że mogą być one użytkowane przez wiele lat, nawet w przypadku starszego dziecka. Posłużą wtedy za koc czy narzutę na łóżko.

Maty edukacyjne z metkami dostępne są w wielorakich rozmiarach, kształtach i kolorach. Na ich końcach znajdują się metki różniące się między sobą długością, szerokością, wzorem, materiałem. Łatwo domyślić się tego, że taka mata wzbudza duże zaciekawienie w najmłodszych. Wyróżnić można też maty edukacyjne podłogowe, które warto kupić już w przypadku noworodka. Potem posłużą do nauki raczkowania i chodzenia. Modele podłogowe są chętnie użytkowane także przez starsze dzieci, gdyż można je wykorzystać na wiele sposobów, chociażby jako konstrukcję namiotową. Nawet jeśli dziecko wyrosło już z zabawy na macie edukacyjnej podłogowej może ona zacząć pełnić funkcję dywanu w jego pokoju.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty edukacyjnej?

Przy wyborze maty edukacyjnej dla dziecka powinno się mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Pierwszą będzie zdecydowanie się na konkretny rodzaj maty. Następnym krokiem będzie wybór odpowiednich wymiarów. Nie może być ona zbyt mała, ale kupowanie takiej o wielkich wymiarach dla małego dziecka również będzie zbędnym wydatkiem. Optymalna wielkość maty to taka, aby zapewniała dziecku swobodną zabawę.

Jej kolorystyka wbrew pozorom także ma duże znaczenie. Najlepiej sprawdzają się modele w intensywnych kolorach, które stymulują umysł dziecka i wzbudzają w nich zainteresowanie. Można nawet zdecydować się na maty w kontrastujących ze sobą kolorach, co sprawdza się przede wszystkim w przypadku najmłodszych podopiecznych. Świetną opcją będzie połączenie bieli, czerni i czerwieni.

Kolejną kwestią jest to, z jakich materiałów została wykonana mata edukacyjna. Nie należy kupować pierwszej lepszej z niesprowadzonego źródła. Zaleca się wybierać włącznie produkty renomowanych producentów, którzy mogą zapewnić o wysokiej jakości i bezpieczeństwie oferowanych produktów. Materiał użyty do produkcji maty edukacyjnej powinien być przyjazny dla skóry dziecka, przyjemny w dotyku. Nie może być jednak zbyt miękki, przez co pociecha zacznie zapadać się na macie, co utrudni prawidłowe raczkowanie i chodzenie.

Wystrzegać należy się mat zrobionych ze śliskiego materiału. Istotne jest także to, aby łatwo było utrzymać ją w czystości. Rodzice przy ich wyborze powinni mieć na uwadze to, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty i atesty. To właśnie one są potwierdzeniem tego, czy dany produkt spełnia wszystkie przyjęte normy unijne odnośnie bezpieczeństwa użytkowania. Mile widziany będzie m.in. certyfikat CE, certyfikat Instytutu Matki i Dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here