Prostowniki Samochodowe Ranking

Kiedy akumulator traci swoją moc, a może do tego dojść w wyniku naszego działania, na przykład wtedy gdy zapominamy wyłączyć światła, to musimy go „reanimować”. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, czasami trzeba go po prostu wymienić, najczęściej jednak wystarczy taki akumulator z powrotem naładować. Jak to zrobić? W tym przypadku w zasadzie mamy dwie opcje, albo udajemy się do mechanika, albo kupujemy prostownik i sami to robimy. Urządzenie takie jak prostownik naprawdę warto mieć w swoim garażu. Co więcej, dobrze jest wozić go zimą w samochodzie, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami starego auta, które czasami nas zawodzić. Jaki zatem prostownik do samochodu wybrać? Odpowiedzi szukajcie w naszym rankingu najlepszych prostowników samochodowych 2020 roku.

Jakie mamy typy prostowników?

Zacznijmy od tego, że na rynku mamy kilka rodzajów prostowników, a mianowicie:

1. Prostowniki standardowe – to najprostsze i najtańsze wersje, które charakteryzują się tym, że mają transformator bez elektronicznych elementów. Nadają się do ładowania akumulatorów w samochodach osobowych. Decydując się na taki model, pamiętajmy o tym by wybierać ten, który ma zabezpieczenia przed zwarciami.
2. Prostowniki trakcyjne – idealne do ładowania duży akumulator, w tym również w autach z napędem elektrycznym.
3. Prostowniki mikroprocesorowe – te modele są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż standardowe, mają bowiem liczne zabezpieczenia, takie jak chociażby: stabilizację napięcia ładowania akumulatora, regulację prądu itp.

Prostownik samochodowy – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Podczas wyboru prostownika do samochodu koniecznie zwróćmy uwagę na napięcie wyjściowe i zasilające, oraz prąd ładowania (szczytowy, skuteczny). I tak, napięcie prostownika, które podawane jest w woltach powinno być równe napięciu akumulatora, a zatem 12-woltowy akumulator potrzebuje 12-woltowego prostownika. W przypadku auta osobowego, 12-woltowy prostownik jest najlepszy.
Pamiętajmy przy tym, że inne akumulatory są w motocyklach, ciężarówkach czy ciągnikach. Dlatego na rynku znajdziemy sprzęty o różnym napięciu – 6 V / 12 V i 12 V / 24 V. Natomiast napięcie zasilające jest standardowe i wynosi 230 V.

Jeśli chodzi o prąd ładowania – szczytowy i skuteczny – to jest on podawany w amperach. Choć szczytowy jest wyższy, to jednak skuteczny w tym wypadku jest dla nas istotniejszy. Zdaniem specjalistów prąd ładowania powinien wynosić 1/10 pojemności akumulatora. A zatem, przy pojemności akumulatora 100 Ah, prąd skuteczny powinien mieć 10 A.

Prostownik do samochodu – czy jego wielkość ma znaczenie?

W zasadzie uważa się, że waga czy też wielkość prostownika to kwestie drugorzędne, jednak w praktyce mogą okazać się one istotne. Niewielkie i lekkie urządzenie ważące do 3 kg z pewnością będą bardziej praktyczne. Bez problemu można je przewozić w bagażniku, a do tego łatwo się je przenosi. Z tego też względu dosyć dużą popularnością cieszą się prostowniki w postaci walizki.

Prostownik samochodowy a typ akumulatora

Prostownik samochody zawsze dobieramy do rodzaju akumulatora zastosowanego w naszym aucie. I tak, mamy urządzenia do akumulatorów kwasowo-ołowiowych oraz żelowych. Są też modele uniwersalne – prostowniki mikroprocesorowe, dlatego często to one są wybierane przez kupujących.

Prostowniki mikroprocesorowe i ich funkcje

Prostowniki mikroprocesorowe mają więcej opcji, dlatego ich wybór powinien być przemyślany. Warto wybierać te z automatyczną regulacją prądu ładowania. Do tego dobrze jest, jeśli posiadają zabezpieczenie przed uszkodzeniami spowodowanymi zwarciami, system pracy buforowej oraz system odsiarczania akumulatora. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest możliwość jednoczesnego ładowania dwóch akumulatorów.

Zwróćmy również uwagę na amperomierz, którego zadaniem jest wskazywanie prądu ładowania i napięcie. Powinny go mieć wszystkie prostowniki, bez względu na rodzaj. Amperomierz wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort ładowania.

Prostownik samochodowy – jakie może posiadać dodatkowe elementy?

W nowoczesnych wersjach prostowniki posiadają wyświetlacze LCD, które pozwalają na śledzenie napięcia, prądu ładowania, ale też informują o pojemności akumulatora i jego poziomu naładowania. Dobrze jest, jeśli taki wyświetlacz jest sporych rozmiarów i odpowiednio opisany, bowiem najlepszy prostownik do samochodu to taki, który zapewni nam komfort oraz bezpieczeństwo pracy.

Łatwość użycia prostownika samochodowego

Co prawda dla mechaników obsługa tego typu urządzeń, nawet bardzo skomplikowanych, nie stanowi większego problemu, jednak dla laików, którzy sięga po niego tylko od czasu do czasu, może już sprawić mały kłopot. Dlatego wybierajmy te modele, które są dobrze opisane, zaś samo podłączenie prostownika do akumulatora nie stanowi większego wyzwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here