Soundbary Ranking

Soundbar to nic innego jak rodzaj głośnika, który służy jako dodatkowy panel dźwiękowy, który podłącza się przede wszystkim do telewizora przez gniazdo HDMI lub wejście optyczne. Co ciekawe, nie jest to pojedynczy głośnik, ale urządzenie wyposażone w znacznie większą ich ilość, mogącą sięgnąć do nawet dwunastu. Będzie to świetna alternatywa dla kina domowego. Dobrej jakości soundbar zapewni nieprzeciętnej jakości dźwięk, porównywalny to tego emitowanego przez kino domowe. Dostępne na rynku modele tego typu urządzeń różnią się od siebie pod wieloma względami – przede wszystkim parametrami technicznymi i wyposażeniem. Jeśli zależy nam na uzyskaniu pełnego dźwięku w swoim domu podczas oglądania telewizji czy grania w gry, warto zainwestować w soundbar. Jaki soundbar najlepszy? Sprawdź nasz ranking!

Jakie zalety ma soundbar?

Jakość obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora to jedno, ale niezwykle istotny będzie też emitowany dźwięk. Niestety w wielu przypadkach jakość tego drugiego pozostawia wiele do życzenia, szczególnie podczas oglądania filmu akcji czy rozgrywania potyczek w wirtualnym świecie gry. Lubimy, gdy jest głośno i wyraźnie, z uwydatnieniem specjalnych efektów dźwiękowych. Przy braku kina domowego warto wspomóc się takim urządzeniem. Ma dużo większe możliwości niż wbudowane głośniki TV. Soundbar gra głośniej i wyraźniej, czyli można liczyć na lepsze efekty dźwiękowe. Nie zajmuje wiele miejsca i wtapia się w aranżację wnętrza. Możliwe jest odtwarzanie muzyki z urządzenia przenośnego typu smartfon, dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth lub Wi-Fi. Soundbar łączy się z większością urządzeń audio/wideo. Zarówno montaż, jak również konfiguracja i montaż są bardzo proste. Nie trzeba martwić się żadną plątaniną kabli. Urządzenie to można z łatwością przenosić, przy niewielkich wnętrzach sprawdzi się idealnie. Nie trzeba nawet stawiać go na meblach, ale przymocować do ściany, oszczędzając przy tym wolną powierzchnię na np. blacie stolika RTV. Oczywiście soundbar nie zapewni takich wrażeń dźwiękowych jak dobre kino domowe, ale nadal można liczyć na duże możliwości tego niepozornego urządzenia.

Soundbar można wykorzystać na wiele sposobów. Pierwszym jest oglądanie filmów. Sprawdza się idealnie w przypadku nowych produkcji, w filmach akcji i fantasty, gdzie nie oszczędza się na specjalnych efektach dźwiękowych. Grając w gry na telewizorze, wspierając się soundbarem, można liczyć na uzyskanie lepszych doznań. Dobre nagłośnienie podczas rozgrywek pozwala na usłyszenie większej ilości szczegółów. Jako, że obecnie mamy do dyspozycji wiele aplikacji do odtwarzania muzyki, telewizor coraz częściej zastępuje klasyczny sprzęt muzyczny. Dużo przyjemniej będzie się słuchało muzyki płynącej przez soundbar niż tylko przez fabryczne głośniki telewizyjne.

Na jaki soundbar się zdecydować?

Soundbary dostępne są w dwóch wersjach – jednoelementowej lub dwuelementowej. Jeśli zamierzmy wykorzystywać to urządzenie przede wszystkim do słuchania muzyki, to z pewnością wystarczy zakup modelu niskotonowego, który będzie wbudowany w listwę. Mniejsza moc wcale nie musi być w tym przypadku minusem, gdyż będzie można liczyć na lepszą spójność dźwiękową z pozostałymi głośnikami w pomieszczeniu. W przypadku soundbarów z dwuelementową konfiguracją możliwe jest wydobycie większej głębi dźwięku, co ma szczególne znaczenie podczas oglądania filmów czy nawet grania na PlayStation. Wybór soundbara nie może być przypadkowy, ale dobrze przemyślany, mając na uwadze posiadany model telewizora. Urządzenie to musi być kompatybilne z dekoderem dźwięku w telewizorze. Na uwadze powinno się mieć także rodzaje gniazd, aby nie okazało się przypadkiem, że nie będzie możliwości podłączenia urządzenia. Najpopularniejszymi zastosowaniami w soundbarze są porty USB i złącza HDMI, więc nie powinno być żadnych problemów z podłączeniem go do telewizora. Kolejną kwestią jest ilość kanałów, co wiąże się z liczbą głośników w urządzeniu. Im lepsze efekty dźwiękowe chcemy uzyskać, tym liczba głośników powinna być większa. W przypadku modeli 2.0 można mówić o dwóch głośnikach, ale bez subwoofera. Z kolei przy zestawie 2.1 mamy do dyspozycji dodatkowy głośnik niskotonowy. Jeszcze lepsze efekty dźwiękowe zagwarantuje zestaw 5.1, czyli z pięcioma głośnikami i subwooferem.

W przypadku soundbarów ważna jest ich moc, ale nie działa tutaj zasada – im wyższa, tym lepiej. Moc ma związek z głośnością dźwięku, ale wskazuje też na to, ile ciepła będą w stanie rozproszyć głośniki. Na uwadze powinno się mieć parametr dotyczący pasma przenoszenia. Im zakres częstotliwości będzie szerszy, tym lepiej. Soundbary mogą posiadać wiele dodatkowych elementów, dzięki którym stają się dużo bardziej funkcjonalnymi urządzeniami. Jako, że są one ścisłe powiązane z dźwiękiem, warto mieć na uwadze funkcje dotyczące właśnie tego parametru. Soundbarami generującymi dobrej jakości dźwięki są te wyposażone w technologie: virtual surround sound, crystal amplifier plus, Dolby Atmos, Dolby Digital. Mile widziana jest również możliwość regulowania tonów niskich i wysokich.

Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze soundbarów?

Wybierając soundbar, należy zwrócić uwagę na kwestię łączności. Jeśli podłączanie urządzenia do telewizora za pomocą kabla nie jest dla nas wygodnym rozwiązaniem, należy poszukać modelu z modułem Wi-Fi lub Bluetooth. Chodzi tutaj o komunikację bezprzewodową, czyli możliwość łączenia się soundbara zdalnie z urządzeniami przenośnymi typu smartfon czy tablet. Wszystkimi parametrami można wówczas sterować z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Niektóre soundbary mają wbudowane radio czy nawet odtwarzacz płyt CD/DVD. Montaż także ma znaczenie. Najczęściej jest tak, że soundbar musi znajdować się w pobliżu telewizora. Dotyczy to podstawowych modeli tych urządzeń, które stanowią panel dźwiękowy. Te bardziej rozbudowane mogą być nawet zawieszane na ścianie. Przy wyborze soundbarów nie bez znaczenia będzie marka sprzętu. Warto wybierać produkty renomowanych producentów, co przekłada się na gwarancję wysokiej jakości dźwięku, wytrzymałość i żywotność urządzenia. Godne polecenia są marki takie jak Samsung, Sony, Sharp, Creative, LG, JBL Bar, Panasonic. W doborze właściwego soundbara pomoże ranking.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here