Szlifierki Kątowe Ranking

Szlifierka kątowa to narzędzie niezbędne w magazynie każdego majsterkowicza. Dzięki niej można ciąć, szlifować, polerować i przycinać. Jednak nie każde narzędzie działa tak samo. Istotna jest moc i parametry, a także jej zastosowanie. Jaka szlifierka kątowa najlepsza? Odpowiedź na to pytanie, znajdziesz w naszym rankingu.

Do czego służy szlifierka kątowa?

Jak sama nazwa wskazuje szlifierka to narzędzie głównie do szlifowania. Jednak urządzenie doskonale również przycina twarde powierzchnie. Beton, metal, ceramika nie są jej straszne, a dodatkowo krawędzie stają się idealnie gładkie. Narzędzie ułatwia wykonanie wielu prac w domu, jak polerowanie, cięcie kostki brukowej czy oczyszczanie metalu z rdzy. Jednak o jej możliwościach decyduje głównie przeznaczenie i odpowiednie parametry. W zależności od wykorzystania w sposób amatorski czy profesjonalny, należy dobrać odpowiedni sprzęt.

Moc ma znaczenie

Zasada jest prosta, im wyższa moc tym wykorzystanie sprzętu jest szersze. Przy większej mocy istnieje możliwość przecinania twardych i opornych materiałów. Ponadto taki sprzęt jest odporniejszy na pracę pod dużym obciążeniem. Wszystko jednak uzależnione jest od rodzaju prac, do jakich chcemy wykorzystać szlifierkę.
Przy domowym majsterkowaniu w zupełności wystarczy sprzęt o mocy od 600 W do 1000 W. Przy profesjonalnym wykorzystaniu szlifierki przyda się moc 2000 W. Jednak za wyższą mocą stoi również wyższa cena. Warto zatem zastanowić się dokładnie nad potrzebami i zastosowaniem sprzętu w pracy. Może bowiem okazać się, że zakup szlifierki o wyższej mocy okazał się zbędny, gdyż jej potencjał nie został wykorzystany. Niższa moc szlifierki nie oznacza iż sprzęt jest gorszej jakości. Należy bowiem dobierać moc urządzenia do planowanego zastosowania. Zakup sprzętu droższego może mijać się z celem, jeśli nie planujemy profesjonalnych prac za pomocą urządzenia.

Prąd czy akumulator?

Szlifierka kątowa może być zasilana elektrycznie lub na akumulator. Rozwiązanie akumulatorowe jest zdecydowanie wygodniejsze, gdyż nie ma żadnego ograniczenia w formie kabla. Dodatkowo istnieje możliwość wykorzystanie urządzenia w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do prądu. Szlifierka kątowa do domowego użytku powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i oszczędna. Zasilanie sieciowe jest w tym przypadku lepszym rozwiązaniem, gdyż akumulatory podczas długiej bezczynności tracą swoje właściwości i w związku z tym prędzej czy później będzie konieczność wymiany baterii na nową. Akumulatory gwarantują lepszą mobilność i poręczność, jednak konieczna jest ich odpowiednia pojemność, gdyż narzędzie wymaga dużej mocy. Jednak szlifierka kątowa wykorzystywana jest raczej stacjonarnie, stąd zasilanie sieciowe zazwyczaj jest w zasięgu ręki. Warto jednak mimo wszystko zaopatrzyć się w dodatkowy przedłużacz, co znacznie ułatwia dostęp do źródła zasilania.

Istota rozmiaru

Wbrew pozorom oprócz mocy ważna jest również waga i wymiar urządzenia. Praca z ciężkim sprzętem przez wiele godzin nie należy do najprzyjemniejszych. Zatem odpowiednie szlifierka kątowa powinna być małych gabarytów, by nie obciążać niepotrzebnie użytkownika. Przyjmuje się, że sprzęt do 5 kg jest wystarczający. Należy również wziąć pod uwagę konieczność zamontowania tarczy, zatem konieczne jest czytanie wskazań w instrukcji.

Możliwość regulacji obrotów

O jakości i ilości obrotów decyduje zazwyczaj materiał, z jakim przyjdzie się nam zmagać podczas pracy. Jeśli urządzenie ma pracować tylko z jednym rodzajem tworzywa, nie trzeba wybierać modelu z regulacją obrotów. Jeśli jednak zaistnieje konieczność wykorzystania sprzętu do różnych materiałów, lepiej wybrać model z regulacją. Najwyższa dostępna prędkość obrotowa to ok. 2500 obr/min. Profesjonalny sprzęt osiąga nawet 10 000 obr/min.

Bezpieczeństwo i BHP

Sprzęt powinien posiadać również odpowiednie certyfikaty, gwarantujące bezpieczeństwo pracy. Niezbędna jest osłona tarczy, która chroni nie tylko oczy przed iskrami, ale również stanowi zaporę przed ewentualnymi odpryskami materiału. Oczywistym jest, że za bezpieczeństwo pracy odpowiada głównie człowiek, jednak sprzęt musi mu ułatwiać bezpieczne posługiwanie się urządzeniem. Zatem warto również zwrócić uwagę, by szlifierka posiadała możliwość pracy pod różnym kątem z możliwością zmiany miejsca zamontowania uchwytu. Daje to z kolei szerokie pole do bezpiecznego manewrowania sprzętem. Na komfort użytkowanie wpływa również system antywibracyjny, co jest szczególnie istotne przy długim czasie pracy.

Wyposażenie dodatkowe

Wybór szlifierki nie należy do najłatwiejszych, jednak podpowiedzią może być nasz ranking. Porównanie modeli, funkcji, parametrów ma istotne znaczenie i pozwala podjąć decyzję. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie i funkcje jak:
– blokada samodzielnego rozruchu;
– ogranicznik prądu rozruchowego;
– walizka transportowa;
– tarcza w komplecie;
– druciane szczotki do usuwania rdzy i farby;
– druga bateria akumulatorowa;

Szlifierka kątowa to sprzęt, który niezbędny jest majsterkowiczom. Nie tylko tnie, ale również wyrównuje powierzchnię i poddaje materiał dalszym obróbkom. Mimo iż wybór nie należy do najłatwiejszych, kilka podstawowych parametrów i wskazówek pozwoli szybciej dokonać wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here