Wkrętarka – Ranking i Opinie 2020

Nawet jeśli nie jesteśmy majsterkowiczami, zawsze przyda się w domu podstawowy sprzęt i narzędzia. Przykładem będzie wkrętarka, która okazuje się być nieoceniona w wielu sytuacjach. Jej obsługa jest banalnie prosta, a wybierając model akumulatorowy, można liczyć na ogromną wygodę i swobodę użytkowania. Na rynku dostępnych jest multum tego typu urządzeń, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Ważne staje się wobec tego zwrócenie uwagi na konkretne parametry wkrętarek, aby znaleźć dla siebie odpowiedni model. Co w takim razie będzie najistotniejsze? Sprawdź nasz ranking najlepszych wkrętarek akumulatorowych.

W poszukiwaniu najlepszej wkrętarki

W domu czy mieszkaniu zawsze jest coś do zrobienia, szczególnie podczas remontu. Warto się wówczas wspomóc profesjonalnymi narzędziami i urządzeniami, które ułatwią zadanie i nie będzie trzeba wzywać specjalistów. Przydatnym urządzeniem okazuje się być wkrętarka akumulatorowa. Jest ona poręczna, łatwa w obsłudze, funkcjonalna. Sprawdza się idealnie tam, gdzie nie ma dostępu do źródła zasilania i nie chcemy być w żaden sposób ograniczani kablami czy przedłużaczami. Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, gdyż na rynku dostępnych jest wiele modeli wkrętarek. Różnią się one nie tylko ceną i producentem, ale też jakością, przeznaczeniem czy funkcjonalnością. Jeśli zależy nam na znalezieniu najlepszej dla siebie wkrętarki, która będzie w pełni dopasowana do naszych potrzeb, preferencji i oczekiwań, warto przejrzeć gotowy ranking tego typu urządzeń. Jest to duże udogodnienie, tym bardziej jeśli nie wiemy nawet od czego rozpocząć swoje poszukiwania. Do dyspozycji są zarówno podstawowe modele wkrętarek, jak również urządzenia wyposażone w obrotową głowicę, dzięki której możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Wkrętarki mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji typu wiercenie.

Wybierając wkrętarkę akumulatorową, trzeba mieć na uwadze to, w jakiego rodzaju akumulator została ona wyposażona. W sprzedaży dostępne są modele z akumulatorem niklowo-kadmowym, niklowo-metalowo-wodorowym lub litowo-jonowym. Te pierwsze są już na tyle przestarzałe, że nie warto zawracać sobie nimi głowy. Producenci stosują akumulatory Ni-Cd w tanich urządzeniach. W ich przypadku konieczne jest całkowite rozładowywanie przed naładowaniem. Z naładowaniem rozładowanej baterii nie można też zwlekać, gdyż przyczyni się to do szybszego zużycia ogniwa. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wkrętarka z akumulatorem Ni-Mh, który jest kilkadziesiąt procent bardziej pojemny. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wkrętarki z akumulatorem Li-Ion. Na jego korzyść przemawia lekkość, znacznie dłuższa żywotność, większa pojemność, mniejsze gabaryty, możliwość podładowania w dowolnym momencie. Jeśli zależy nam na niezawodnym urządzeniu o wydłużonej pracy, które będzie można użytkować bez długi okres czasu, warto zdecydować się na wkrętarkę z akumulatorem litowo-jonowym.

Na co zawrócić uwagę, wybierając wkrętarkę?

W przypadku wkrętarek akumulatorowych konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych kwestii. Chodzi tutaj przede wszystkim o parametry dotyczące mocy, napięcia, obudowy, wagi, czasu pracy i ładowania, akcesoria dodatkowe. Jak w przypadku każdego urządzenia, im jego moc jest większa, tym lepiej. W przypadku wkrętarki wybór mocy będzie miał wpływ nie tylko na długość działania urządzenia bez ryzyka przegrzania, ale też na jego przeznaczenie. Zasada jest taka, że im moc wkrętarki jest wyższa, tym możliwe jest użycie jej do wiercenia w twardszym materiale. Każde urządzenie ma określone przez producenta napięcie, co jest bardzo istotnym parametrem. Jego wybór uzależniony jest tego, w jakim celu chcemy używać wkrętarkę. W przypadku domowego skręcania mebli czy sprzętów AGD wystarczy wkrętarka o niedużym napięciu. Można przebierać w modelach od 3.6 do 4.8 V. Do niewymagających prac remontowych czy majsterkowania można posiłkować się urządzeniami o napięciu od 6.5 do 10 V. Jeśli mamy zamiar użytkować wkrętarkę częściej i do bardziej intensywnych prac, przyda się model o napięciu od 9.6 do 14 V. Tego typu urządzenia są już wyposażone w biegi pozwalające na dopasowanie optymalnej mocy w danym momencie. Profesjonalne wkrętarki mają napięcie co najmniej 18 V, najczęściej posiadają też mechanizm udarowy, dziki czemu mogą być wykorzystywane do wiercenia w murach. W przypadku poważnego remontu, budowy czy w zakładach stolarskich taka wiertarko-wkrętarka będzie idealnym wyborem.

Poszczególne rodzaje wkrętarek różnią się od siebie kształtem, co uzależnione jest od tego, do jakiego typu prac można je wykorzystać. Na obudowie urządzenia znajduje się litera, która określa typ wykonywanych prac. Literą T oznaczone są wiertarki, które służą do wkręcania wkrętów i śrub. Z kolei modele z symbolem P wykorzystywane są głównie do wiercenia otworów. Na uwadze powinno się mieć też parametr dotyczący momentu obrotowego, który określa to, z jaką siłą urządzenie jest w stanie wkręcać śruby i jak głęboko można je osadzić w materiale. Mówić można o wkręcaniu miękkim (moment obrotowy rośnie stopniowo wraz z głębokością wkręcanego wkrętu) i twardym (moment obrotowy wzrasta powoli, po czym zwiększa się nagle na koniec).

Co jeszcze ma znaczenie?

Wybierając wkrętarkę, należy zwrócić uwagę na parametr dotyczący ilości biegów. Dwa biegi to minimum. Kolejną cechą jest waga urządzenia, która nie jest nadrzędną kwestią, ale nie może być ona zbyt duża, co utrudniłoby użytkowanie – ręka będzie się szybko męczyła, zmniejszy się też precyzja ruchów. Istotny jest czas pracy wkrętarki, czyli to jak długo będzie w stanie działać na jednym ładowaniu. Parametr ten zależy od pojemności akumulatora. Dalej mamy czas samego ładowania, czyli ile zajmie naładowanie do pełna akumulatora.

Wkrętarki akumulatorowe mogą posiadać różne wyposażenie. W zestawach znaleźć można dodatkowy akumulator, co z pewnością jest bardzo praktyczne, gdy nagle rozładuje się ten aktualnie używany. Nie będzie trzeba robić przerwy na podładowanie akumulatora, co zapewni płynność pracy. Dodatkowym wyposażeniem może być też szybka ładowarka, która znacznie skraca czas potrzebny do naładowania akumulatora. Na uwagę zasługuje lampka wbudowana we wkrętarkę, co pozwoli na podświetlanie obrabianego właśnie materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here