Ranking atrakcji turystycznych Barcelony

Barcelona – ranking TOP 20 atrakcji turystycznych

Barcelona to miasto, w którym można zobaczyć wiele atrakcji. Znajdziemy tam modernistyczne budynki, przepiękne gotyckie uliczki, a także możemy odpocząć i zrelaksować się na piaszczystych plażach. Cały swój pobyt można spędzić na podziwianiu widoków podczas długich spacerów. Barcelona to miasto pełne słońca oraz kulturalnych doznań, dlatego niezależnie czy jesteś miłośnikiem architektury średniowiecza, smakoszem kuchni śródziemnomorskiej czy fanem piłki nożnej to warto odwiedzić te najlepsze miejsca stolicy Katalonii. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem topowych atrakcji turystycznych w Barcelonie.

1. Sagrada Familia

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Hiszpanii jest katolicka bazylika Sagrada Familia. Pierwszy architekt tego projektu – Francisco de Paul pierwotnie planował budowę w stylu neogotyckim. Jednak po jego śmierci, w 1883 roku projekt przejął genialny Antoni Gaudi, słynął on z propagowania stylu architektonicznego znanego jako kataloński modernizm. Prace nad ukończeniem tej ogromnej bazyliki trwają do dnia dzisiejszego. Szacuje się, że budowa zostanie ukończona dopiero w 2026 roku. Nie przeszkadza to jednak odwiedzającym, ponieważ do bazyliki Sagrada Familia przybywa około 3 miliony turystów rocznie.

Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie

2. Casa Batlló

Budynek mieszkalny, który znajduje się przy Passeig de Gracia lub inaczej El Paseo de Gracia w Barcelonie. Kamienica została wybudowana w latach 1875-1877. W nowym stuleciu w planach właściciela było wyburzenie kamienicy i postawienie nowego budynku, jednak w 1904 zlecił tylko przebudowę kamienicy. Zajęli się tym Antoni Gaudi, Joseph Bayo oraz Font. Budynek zyskał niezwykły wygląd, jest bogaty w różnego rodzaju krzywizny oraz motywy zwierzęce takie jak kości czy rybie łuski. Naturalne formy sprawiły ze ta budowla zyskała przydomek Casa del Drac (Dom Smoka).

Casa Battlo w Barcelonie

3. La Pedrera (Casa Mila)

Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć w Barcelonie jest Dom Mili. Budynek położony w środkowej części miasta na skrzyżowaniu ulic Passeig de Gracia i Provenca. Budynek zaprojektował Antoni Gaudi, został wybudowany w latach 1906-1910. La Pedrera była ostatnią prywatną rezydencją zaprojektowaną przez Gaudiego. Budynek swoim wyglądem przypomina kamienny blok, dlatego też Katalończycy przezwali go La Pedrera co oznacza kamieniołom. Mówi się też, że ten budynek zainspirował Goerge’a Lucasa do zaprojektowania hełmów szturmowców, używanych w filmie Gwiezdne Wojny.

La Padrera w Barcelonie

4. Park Güell

Jedną z najpopularniejszych atrakcji na świeżym powietrzu w Barcelonie jest Park Güell. Niewiele osób wie, że początkowo miało to być osiedle mieszkaniowe z rewolucyjnymi rozwiązaniami jak na tamte czasy. Antoni Gaudi i jego przyjaciel Eusebi Güell kupili ten obszar ziemi i rozpoczęli budowę przykładowego domu. Prace trwały w latach 1900-1914, niestety zabrakło inwestorów aby kontynuować idee osiedla przyszłości, powstało tylko pięć budynków i pomysł został ostatecznie porzucony. Teren został przejęty przez samorząd Barcelony, a ten przekształcił go w park publiczny. Atrakcja turystyczna została wpisana na listę narodowych dóbr kultury w 1969 roku, natomiast na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984.

Park Guell w Barcelonie

5. Palau de la Música Catalana (Pałac Muzyki Katalońskiej)

Miejsce warte zobaczenia w Barcelonie to Pałac Muzyki Katalońskiej. Budynek został wybudowany na początku XIX wieku. Sala koncertowa jest dziełem architekta i polityka Lluísa Domènecha i Montanera, który również miał duży wpływ na kataloński modernizm. Z zewnątrz pałacu znajdują się ozdobne mozaiki i wielkie kolumny, natomiast wewnątrz warto spojrzeć w górę by dostrzec piękny witrażowy sufit. Grane są tu koncerty zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Audytorium od 1997 roku znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO.

Palau de la Música Catalana w Barcelonie

6. MACBA: Museu d’Art Contemporani de Barcelona (Muzeum Sztuki Współczesnej)

Koneserów sztuki współczesnej, zapraszamy do odwiedzenia MACBA. To muzeum sztuki współczesnej w Barcelonie, która jest jedną z wiodących tego typu instytucji w Europie. Budynek został zaprojektowany przez Richarda Meiera – amerykańskiego architekt. Otwarty 28 listopada 1995 roku, gościło w nim wiele wystaw znanych i cenionych artystów XX i XXI wieku. MACBA znajdziesz na Placa dels Angels.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Barcelonie

7. Picasso Museum

Będąc w Barcelonie warto zwiedzić muzeum Pabla Picassa, które położone jest przy ulicy Montcada. Artysta przeniósł się do stolicy Katalonii gdy był jeszcze dzieckiem. Uczęszczał do renomowanej szkoły artystycznej La Llotja. Przez całe życie miasto było dla niego ważnym miejscem. Kolekcja to 4251 dzieł sztuki, i jest to pierwsze muzeum poświęcone twórczości Pabla Picasso. Dla zwiedzających zostało otwarte po raz pierwszy 9 marca 1963 roku.

Muzeum Picassa w Barcelonie

8. La Rambla

Najbardziej kultowa ulica w Barcelonie to La Rambla, często odwiedzana przez turystów i lokalnych mieszkańców. Duży bulwar, który ciągnie się od Placa de Catalunya do pomnika Krzysztofa Kolumba na wybrzeżu. La Rambla to tak naprawdę ciąg krótkich uliczek, każda o innej nazwie. Deptak bywa bardzo zatłoczony, w szczególności w szczycie sezonu turystycznego, dlatego warto uważać na kieszonkowców i nie dać się oszustom. Oferują oni szybki zarobek poprzez nielegalny hazard. Mimo tego warto zobaczyć to miejsce w Barcelonie, ze względu na restauracje, urokliwe kawiarnie, sklepy oraz znany targ spożywczy La Boqueria.

La Rambla w Barcelonie

9. Passeig de Gràcia

W rankingu popularnych miejsc Barcelony, nie mogło zabraknąć jednej z głównych alei tego miasta. Początkowo obszar Gràcia był niezależnym miastem, które sąsiadowało z Barceloną. Jednak w XIX wieku zostało włączone do stolicy Katalonii. Passeig de Gràcia nie bez powodu uważana jest za najdroższą ulicę Barcelony i całej Hiszpanii, ulokowane są tam luksusowe butiki i sklepy znanych projektantów. Często to miejsce porównywane jest z Polami Elizejskimi w Paryżu.

Passeig de Gràcia w Barcelonie

10. Parc de la Ciutadella

Samodzielnie zwiedzając Barcelonę, trzeba zajrzeć do Parku Ciutadella. Jest to centralnie położona zielona przestrzeń miasta. Od samego początku czyli od 1877 jest to miejsce spotkań lokalnej społeczności. Jest tam małe jezioro z dużą fontanną Cascada. W parku, zwłaszcza rano panuje spokój, jest to dobre miejsce na wyciszenie, dlatego często można tam spotkać osoby uprawiające jogę. Będąc w parku warto odwiedzić barcelońskie ZOO, w którym są setki gatunków zwierząt a także pokazy fok.

Parc de la Ciutadella w Barcelonie

11. Tibidabo Amusement Park (Park Rozrywki Tibidabo)

Barcelona oferuje również wiele atrakcji dla dzieci. Gdy pogoda sprzyja to warto odwiedzić najstarszy park rozrywki w Hiszpanii. Otwarty jest od 1905 roku i działa po dzień dzisiejszy. Park zlokalizowany jest na górze Tibidabo 500 m. nad poziomem morza w Barcelonie. Park to także punkt widokowy, z którego mamy piękny widok na miasto. Park oferuje wiele atrakcji, choć niektóre są dla ludzi o mocnych nerwach. Przez lata park Tibidabo Amusement zmieniał właściciela, obecnie zarządza nim rada miasta. Do parku można dostać się kolejką linową, autobusem Tibibus lub Tramvia Blau (niebieski tramwaj).

Park rozrywki Tibidabo

12. Arc de Triomf (Łuk Triumfalny)

Kolejnym punktem na mapie atrakcji Barcelony jest Łuk Triumfalny. Zaprojektowany został przez modernistycznego architekta Josepa Vilaseca i Casanovasa, Jest to architektoniczna odpowiedź na Łuk Triumfalny z Paryża. Tutaj jednak w przeciwieństwie do swojego francuskiego odpowiednika ten łuk został zbudowany z innego powodu. Powstał on w 1888 roku na Wystawę Powszechną w Barcelonie. Okolice Arc de Triomf są doceniane przez wielu podróżników, jest to bardzo spokojne miejsce w stosunku chociażby do zatłoczonej La Rambli.

Łuk triumfalny w Barcelonie

13. Barcelona Chocolate Museum

Muzeum czekolady to nie tylko super atrakcja turystyczna Barcelony dla dzieci. Czekoladę lubią dzieciaki i dorośli, dlatego będąc w stolicy Katalonii warto się tam udać. Poza poznaniem procesu wytwarzania czekolady, zobaczysz tam oryginalne rzeźby z czekolady. Można również wziąć udział w warsztatach, po których na ten dzień otrzymasz tytuł czekoladnika.

Muzeum Czekolady w Barcelonie

14. Mirador de Colom

Stojący na molo na samym końcu La Rambla, Mirador de Colom jest hołdem złożonym wielkiemu odkrywcy Krzysztofowi Kolumbowi. Przed wypłynięciem do Ameryki, złożył on wizytę w stolicy Katalonii. Pomnik jest również wieżą widokową, oferuje ona panoramiczne widoki na miasto i morze.

Mirador de Colom w Barcelonie

15. Barcelona Cathedral (Katedra Świętej Eulali)

Architektoniczną atrakcją Barcelony jest niewątpliwie Katedra Świętej Eulalii. Powstała w XIII wieku, natomiast swoją charakterystyczną fasadę otrzymała dopiero w XIX wieku. Tym samym czyni ją budowlą neogotycką. Co ciekawe pozostały w niej elementy gotyckie, są one widoczne ale z boku katedry. Atrakcja znajduje się na terenie dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie.

Katedra Świętej Eulali w Barcelonie

16. Port Vell Aerial Tramway (Kolej Linowa z Portu Vell)

Jak sama nazwa podpowiada ta atrakcja to duża kabina w powietrzu, a dokładniej kolejka która przewozi ludzi. W krótkim czasie przejedziesz z portu Port Vell na zbocza Montjuic. Pierwszy przejazd odbył się w 1931 roku. Podczas hiszpańskiej wojny domowej kolejka popadła w ruinę, jednak w późniejszym czasie kolejka została uruchomiona i jest atrakcją turystyczną Barcelony do dnia dzisiejszego. Ta kolejka to nie tylko transport, ale także piękny widok na miasto z lotu ptaka.

Port Vell Aerial Tramway w Barcelonie

17. Stadion Camp Nou

Stadion piłkarski Camp Nou to twierdza światowej sławy drużyny FC Barcelona. Jest to jeden z największych stadionów w Europie, a władze klubu planują rozbudowę obiektu. Docelowo ma pomieścić ponad 105 tysięcy kibiców. Grali tutaj najlepsi piłkarze świata, Leo Messi, Cristiano Ronaldo czy nasz reprezentant Rober Lewandowski. Możesz zarezerwować wycieczkę po Camp Nou, zwiedzisz stadion czy Muzeum FC Barcelona. Znajdują się w nim największe historyczne trofea, koszulki piłkarzy i inne pamiątki Blaugrany.

Stadion Camp Nou w Barcelonie

18. Santa Maria del Mar (Kościół Matki Bożej Morza)

Kościół Santa Maria del Mar jest często nazywany przez mieszkańców Barcelony jako „kościół ubogich” lub „kościołem dal zwykłego człowieka”. Gotycka bazylika położona przy Via Laietana, dzielnica El Born. Barcelona należy do czołówki najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Zdecydowana większość to architektura, w tym także gotycki kościół Matki Bożej Morza.

Kościół Santa Maria del Mar w Barcelonie

19. Montjuïc Castle

Obecnie zamek Montjuic jest własnością rady miasta Barcelony, wcześniej pełnił różne funkcje. Został zbudowany w XVII wieku jako forteca wojskowa, później pełnił funkcję fortecy wojskowej podczas hiszpańskiej wojny domowej. W dzisiejszych czasach jest otwarty dla turystów ponieważ pełni funkcję muzeum. W fosie zamku znajduje się rzeźba oddająca hołd jednostce miary – metr. To tutaj francuski astronom i geograf Pierre-André Méchain zdefiniował nową jednostkę miary, był to rok 1792.

Montjuïc Castle w Barcelonie

20. Agbar Tower

Naszą listę Top 20 atrakcji Barcelony zajmuje budowla z naszych czasów. Jest to nowoczesny biurowiec otwarty w 2005 roku. Mieści się tutaj miejskie przedsiębiorstwo wodociągowe. Budynek zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela, ta wieża pokryta jest około 4,5 tysiącami dio LED. Oświetlają one fasadę w nocy, budynek ma też szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym także czujniki temperatury do sterowania żaluzjami.

Agbar Tower w Barcelonie

Zwiedzanie Barcelony

Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu i przez wiele lat odgrywało ważną rolę na kartach historii Hiszpanii. Strategiczne położenie miało duży wpływ na rozwój miasta. Przez wieki to miasto było pod wpływem wielu kultur, miało to również wpływ na kulturalny rozkwit Barcelony. Obecnie, stolica Katalonii jest drugim co do wielkości miastem Hiszpanii. Liczy około 1,5 miliona rodowitych Barcelończyków i około 4,5 miliona mieszkańców całej metropolii. To tutaj odbywały się igrzyska olimpijskie w 1992 roku.

Barcelona to topowy kierunek turystyczny w Europie. To miasto tętni życiem również w nocy, urokliwa architektura, przepyszne śródziemnomorskie jedzenie, butiki, kawiarnie, to wszystko zachęca aby odwiedzić to fascynujące miasto.

W naszym przewodniku turystycznym po Barcelonie znajdziesz najlepsze wskazówki i porady dotyczące najlepszych atrakcji, zabytków oraz punktów orientacyjnych tego miasta. Pomoże on w podróży po Hiszpanii i samej Barcelonie.

Bezpłatne atrakcje w Barcelonie

Niestety na wiele atrakcji musimy kupić bilety, jednak nie są to wygórowane kwoty. Barceloną można cieszyć się za niewielkie pieniądze. Zajrzyj do klimatycznego Parc de la Ciutadella, odwiedź o każdej porze dnia piękne piaszczyste plaże, obserwuj ulicznych artystów na La Ramblas, ciesz się bogactwem smaku i barw śródziemnomorskich pyszności na targu La Boqueria.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI