Co Kupić Przed Porodem? Kompletujemy Wyprawkę Dla Dziecka!

Przyjście na świat dziecka to zawsze duże wyzwanie. Zwłaszcza dla młodych i niedoświadczonych rodziców, dla których będzie to pierwsza pociecha. Konieczne jest zapewnienie noworodkowi nie tylko odpowiednich warunków, ale również ubranek, kosmetyków i różnorodnych akcesoriów. Na dzisiejszym rynku można znaleźć ich naprawdę ogromną ilość, producenci przekonują nas, że to właśnie ich wyroby będą absolutnie dla nowo narodzonego dziecka absolutnie konieczne. Gdybyśmy jednak mieli kupić wszystkie polecane rzeczy, prawdopodobnie nie starczyłoby na nie miejsca w domu, a większość nigdy nie zostałaby przez nas użyta. Doświadczenie mówi, że wyprawka dla dziecka powinna zawierać pewne, bardzo przydatne elementy, ale niekoniecznie musi być bardzo duża. Kupując ją, warto słuchać bardziej doświadczonych rodziców. Co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka dla dziecka – podstawowe informacje

Zanim wybierzemy się na zakupy, należy zdać sobie sprawy z jednej, bardzo ważnej rzeczy. Dziecko to żywa istota, która ma swoje preferencje, problemy, a czasem również po prostu humoru. Nie warto, a nawet nie należy kupować od razu wszystkiego w dużych ilościach. Może się przecież zdarzyć tak, że pieluchy, które przygotujemy dla noworodka, okażą się nieodpowiednie, a polecany przez wszystkich kosmetyk będzie akurat podrażniał skórę naszego dziecka.

Takie problemy mogą dotyczyć praktycznie wszystkich dziecięcych akcesoriów. Z drugiej strony po porodzie nie będzie czasu na bieganie po sklepach w celu kupienia niezbędnych rzeczy. Należy zatem we wszystko, co niezbędne zaopatrzyć się od razu. Warto jednak nie przesadzić z ilością i pamiętać, że wszystko można zorganizować później.

Pielęgnacja małego dziecka – o czym nie należy zapomnieć?

Pielęgnacja małego dziecka to coś, czego trzeba się po prostu nauczyć. Potrzeby higieniczne znacznie różnią się od potrzeb innych ludzi, a młodzi i niedoświadczeni rodzice mogą w pierwszym okresie nie do końca wiedzieć, na czym stoją. Jeszcze jakiś czas temu najważniejszym i najbardziej wiarygodnym źródłem informacji byli dziadkowie dziecka, którzy przecież mają w tym zakresie własne doświadczenia.

Świat się jednak zmienił i dzisiaj chętniej sięgamy po wiedzę w internecie, czy nawet na specjalnych kursach. Rodzice w dalszym ciągu mogą być świetnym źródłem informacji, warto jednak pamiętać, że dzisiaj dostępne są rzeczy, których kiedyś po prostu nie było, dlatego dobrze jest poszukać wiedzy również na własną rękę. Co zatem w kwestii pielęgnacji przyda się naszemu nowemu członkowi rodziny?

Przede wszystkim konieczny będzie zapas pieluszek dla dziecka. W handlu dostępna jest dziś ogromna ilość ich rodzajów. Kupić można zarówno pieluchy wielorazowe, jak i jednorazowe. Te pierwsze są bardzo wygodne w użyciu i znacznie zmniejszają ilość koniecznej do wykonania pracy. Drugie rozwiązanie jest za to zdecydowanie bardziej ekologiczne.

Konieczne będą również różne drobne akcesoria do higieny dziecka, jak gaziki, waciki, patyczki kosmetyczne, nożyczki, albo obcinacz do paznokci i chusteczki nawilżane (konieczne, by uporać się z kupą). Pod ręką nie powinno zabraknąć również pomocnych w utrzymaniu higieny preparatów, jak sól fizjologiczna, woda morska do nosa, czy odpowiedni dla niemowlaka preparat odkażający.

Należy również pamiętać o problemie dziecięcego katarku. Najłatwiej dostępna jest oczywiście zwyczajna gruszka do odciągania, którą znaleźć możemy w każdej aptece – taka sama, jakiej używali nasi rodzice. Dzisiaj dostępne są też jednak elektryczne aspiratory, które znacznie ułatwiają zadanie i pozwalają na zachowanie wysokiego stopnia higieny.

Kąpiel dziecka – co będzie potrzebne?

Kąpanie dziecka to trudne zadanie, które od rodziców wymaga wyczucia i ostrożności, a także wiedzy na temat tego, co wolno, a czego absolutnie nie powinno się robić. Z całą pewnością jednak da się wskazać na konkretne akcesoria i kosmetyki, które na pewno nam się przydadzą, a które mogą sprawić, że kąpiel będzie wygodniejsza dla rodziców i przyjemniejsza (a także bezpieczniejsza) dla dziecka.

Zdecydowanie najpotrzebniejsza jest odpowiednia wanienka dla dziecka. Wykonuje się je z różnych materiałów, aczkolwiek zawsze warto sprawdzić, czy model, na który się zdecydujemy, ma specjalne atesty. Dno wanienki powinno być wyłożone materiałem, który jest dla dziecka przyjemny i pozwoli zachować stabilność podczas kąpieli. Na rynku znaleźć można ogromny wybór kosmetyków kąpielowych dla dzieci.

Na początek warto zainwestować przede wszystkim w najbardziej naturalne, z najmniejszą ilością syntetycznych dodatków, które mogłyby być przyczyną alergii. Później przyjdzie czas na eksperymentowanie z większą ilością kosmetyków. Do kąpieli konieczny będzie również ręczniczek. Od razu należy kupić większą ich ilość – na sto procent się przydadzą. Warto jednak zadbać o to, by były wykonane z materiałów przyjemnych i odpowiednich dla wrażliwej skóry noworodka.

Jak dbać o zdrowie małego dziecka?

Na zdrowie noworodka wpływ ma wiele czynników, takich jak odpowiednia dieta, utrzymanie właściwego poziomu higieny, ale też czynniki zewnętrzne, jak na przykład wszystko, co można złapać na zewnątrz w czasie spaceru. Rodzice powinni przede wszystkim obserwować swoje dziecko i uczyć się jego reakcji, żeby w razie czego móc odpowiednio zareagować i zabrać pociechę do pediatry. Pomocne może okazać się też kilka podstawowych rzeczy.

Przede wszystkim potrzebny będzie porządny termometr. Porządny, ponieważ używać będziemy go często i powinien przetrwać długo. Czym powinien się charakteryzować? Zasada działania nie jest najistotniejsza, ale bardzo ważna jest możliwość zachowania odpowiedniego poziomu higieny. W praktyce najlepiej sprawdzają się nowoczesne termometry bezdotykowe.

Warto również wiedzieć, że czasem mogą również przydarzyć się problemy, z którymi będziemy mogli poradzić sobie w domu sami, ewentualnie po konsultacji telefonicznej z lekarzem rodzinnym. Dobrze jest w tym celu wyposażyć się w podstawową apteczkę z dostępnymi bez recepty lekami dla niemowląt.

Dziecięce ubranka – czym kierować się przy wyborze?

Ubranka dla dzieci to temat rzeka i można powiedzieć, że tyle jest w tym temacie opinii, ilu ekspertów się wypowiada. Na pewno z czasem nabierzemy doświadczenia i będziemy w stanie sami stwierdzić, co dla naszego dziecka jest dobre. Od czego jednak zacząć? Warto zacząć od rzeczy najprostszych, czyli ubranek wykonanych z wysokiej jakości bawełny, czy tkaniny bambusowej. Na początku, kiedy jeszcze nie znamy reakcji dziecka, nie warto inwestować w rzeczy drogie.

Podstawowym elementem niemowlęcej garderoby są oczywiście różnego rodzaju śpiochy i półśpiochy, a także ich wariacje, jak body, czy pajacyki. Przydadzą się również drobne ubranka jak kilka par skarpetek, czapeczki i dziecięce rajstopy. Na spacery potrzebny będzie również dziecięcy kombinezon, który powinien być dostosowany do pory roku, w której nasz maluch przyjdzie na świat. Poruszając temat dziecięcych ubranek, nie można zapomnieć o środkach do ich prania. Na rynku są dostępne bardzo różne opcje, ale na początku warto postawić przede wszystkim na naturalny proszek, albo płyn, który będzie miał najmniejszy potencjał działania alergizującego.

Akcesoria do karmienia dziecka

Specjaliści zgadzają się, że mleko matki jest najlepszym pokarmem przez pierwsze miesiące życia dziecka. Lecz jak wiadomo, nie zawsze karmienie piersią jest możliwe. Młoda mama powinna więc sama zdecydować, czy będzie chciała karmić dziecko w sposób naturalny, czy przy pomocy mleka modyfikowanego. Tak czy inaczej, również tu będą potrzebne różnorodne akcesoria. Mamom, które zdecydują się karmić piersią potrzebny będzie koniecznie laktator.

To proste urządzenie, które pozwala na odciągnięcie pokarmu i znacznie ułatwia karmienie dziecka w różnych sytuacjach. Jego uzupełnieniem będą specjalne woreczki do przechowywania odciągniętego mleka. Wszystkim rodzicom koniecznie potrzebne będą różnego rodzaju butelki i smoczki do karmienia. Bardzo dużym ułatwieniem może być również elektryczny podgrzewacz do mleka, dzięki któremu zawsze będzie ono miało idealną temperaturę.

Warto polecić również zakup specjalnego pojemnika, służącego do sterylizacji akcesoriów do karmienia. Pozostaje już tylko zaopatrzenie się w odpowiednie mleko modyfikowane, którego wielki wybór dostępny jest na rynku. Mamy, które decydują się karmić piersią, również powinny mieć pod ręką pewną jego ilość na wszelki wypadek.

Elektroniczne gadżety, które mogą okazać się pomocne

Na rynku znaleźć można dziś wiele elektronicznych gadżetów, które nie są konieczne, ale mogą znacznie ułatwić zadanie rodzicom, a także znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo nasze małej pociechy. Jest to na przykład niania elektroniczna, która pozwala rodzicom słyszeć, co dzieje się w łóżeczku dziecka, oraz zareagować, kiedy maleństwo zacznie płakać, niezależnie od miejsca w domu, w którym akurat przebywają.

To sprawdzony gadżet, który wykorzystuje dziś wielu rodziców. Bardzo popularne są również monitory oddechu dziecka. Takie urządzenie ma bardzo prostą budowę i pozwala mieć zawsze całkowitą pewność, że dziecko będzie w każdej sytuacji bezpieczne, a w razie czego rodzice będą mogli zareagować natychmiast. Jeszcze jednym gadżetem, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, jest kamera montowana nad łóżeczkiem. Pozwala ona nie tylko słyszeć, co dzieje się w dziecięcym pokoju, ale również widzieć.

Czego nie powinno zabraknąć w dziecięcym pokoiku?

Podstawowym wyposażeniem będzie oczywiście łóżeczko. Na rynku obecny jest dzisiaj ogromny wybór ich rodzajów i konstrukcji. Znaleźć można tradycyjne łóżeczka drewniane, jak i konstrukcje składane, które łatwo zabrać ze sobą w podróż. Wybór powinno dostosować się do preferencji rodziców. Z punktu widzenia dziecka o wiele ważniejszy jest materac, jaki znajdzie się w łóżeczku. Możliwości jest tu dużo. Można kupić materac wykonany w całości z tworzyw naturalnych, jak i taki, który wykonano z materiałów syntetycznych.

Wybór tego drugiego rozwiązania wydaje się zdecydowanie lepszy. Materace wykonane z tworzyw sztucznych są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości, trwalsze, a także hipoalergiczne, co niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, kiedy problem alergii wydaje się dotyczyć coraz większej grupy ludzi – zarówno dzieci, jak i dorosłych. W dziecięcym pokoiku nie powinno zabraknąć również odpowiedniej pościeli, kocyków i kołderek. Warto zadbać również o zdrowy rozwój intelektualny dziecka od jego pierwszych dni życia i dostarczyć mu odpowiednich, dobranych do wieku zabawek.

Należy koniecznie pamiętać, że wybierając rzeczy, z którymi dziecko będzie miało bliski kontakt (to znaczy wszystko od pościeli, po zabawki) trzeba zwrócić uwagę, czy wybierane produkty mają odpowiednie atesty. Dla wygody podczas zmiany pieluch warto zaopatrzyć się również w przewijak, choć nie jest to oczywiście konieczne.

Dziecięcy wózek – jak go wybrać?

Wybór dziecięcego wózka nie jest wcale sprawą łatwą. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku modeli, a także ceny niektórych z nich, można czasem odnieść wrażenie, że łatwiej jest kupić samochód. Dostępne dziś wózki to zarówno proste, jak i bardzo nowoczesne konstrukcje, a rozpiętość ich cen jest ogromna – od kilkuset złotych, do kilku tysięcy.

Z punktu widzenia dziecka najważniejsza w wózku jest gondola, w której będzie ono podróżować. Musi mieć ona odpowiednią wielkość, tak by sprawdzić się dobrze zarówno latem, jak i zimą. Tak samo, jak w przypadku pościeli używanych w domu, również wykonana po części z płótna gondola łóżeczka powinna mieć stosowne atesty. W dobrych modelach wózków gondola może zostać wyjęta, co pozwala na łatwe przetransportowanie dziecka do domu.

Sam wózek powinien być maksymalnie stabilny i umożliwiać łatwe poruszanie się w różnorodny terenie. Bardzo ważna jest więc konstrukcja i wielkość jego kół. Nie bez znaczenia jest również obecność amortyzatorów, które pozwolą niemowlakowi spać spokojnie nawet na wyboistej drodze. Dobrze zaprojektowany wózek powinien być również przyjazny dla rodziców. Najlepiej, jeżeli będzie miał regulowany uchwyt i kosz do przewożenia rzeczy.

Warto zwrócić uwagę również na to, czy wózek można łatwo złożyć i zmieścić w bagażniku, albo wnieść po schodach. Uzupełnieniem wózka jest przeznaczony dla niemowlaka fotelik do jazdy samochodem. Powinien on być przede wszystkim bezpieczny (o czym świadczą odpowiednie certyfikaty), a także mieć możliwość ustawienia w różnych kierunkach i pozycjach. Poza tym fotelik musi być w pełni kompatybilny z pasami samochodowymi i łatwy w montażu i demontażu.

Co potrzebne będzie młodej mamie

Poród jest trudny i wyczerpujący, a więc w pierwszym okresie życia dziecka również jego mama potrzebuje specjalnego wsparcia. Zwłaszcza, ze wiele kobiet rodzi dziś przez cesarkę, co wymaga specjalnej pielęgnacji w okresie rekonwalescencji.

Warto zatem zaopatrzyć się zawczasu w odpowiednio dobrane środki do dezynfekcji rany i podkłady poporodowe. Mamy karmiące piersią skorzystają również na zakupie specjalnego stanika i koszuli do karmienia, a najlepiej kilku ich kompletów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI