Ranking dzbanków filtrujących – wybieramy najlepszy dzbanek filtrujący

Najlepszy dzbanek filtrujący wodę – ranking, test, opinie

Woda stanowi około 72% powierzchni ziemi, ale tylko mała część nadaje się do picia. Dostęp do takiej wody w wielu regionach świata to niestety jeszcze duży i główny problem codziennego życia. W rozwiniętym społeczeństwie mamy nieograniczony dostęp do wody, czasem problemem jest tylko jej jakość. Wynika to z wielu czynników ale o tym w tekście poniżej. W tym rankingu skupiliśmy się na dzbankach do wody z filtrami, które oczyszczają wodę z niepotrzebnych substancji i jednocześnie zapewniają jej lepszy smak. Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją najlepszych dzbanków filtrujących, abyś każdy mógł cieszyć się czystą i zdrową wodą.

Opisy najlepszych dzbanków filtrujących wodę [Nasz Ranking]

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu z Was potrzebuje czasem szczegółowych informacji na temat danego modelu, dlatego w naszym rankingu przygotowaliśmy pełne opisy najlepszych dzbanków filtrujących.

BRITA ELEMARIS XL MXplus

Nasze zestawienie zaczynamy od tego modelu od znanej i cenionej firmy Brita, niemiecka firma która specjalizuje się w produktach do prawidłowej filtracji wody. Wyposażony został w popularny filtr Maxtra+ który usuwa z wody niektóre metale ciężkie, chlor oraz pestycydy oraz redukuje do odpowiedniego poziomu twardość wody. Tutaj można powiedzieć śmiało do wyboru do koloru ponieważ mamy do wyboru dwa uniwersalne kolory czarny i biały, które będą pasowały z pewnością do każdego pomieszczenia. Jego całkowita pojemność wynosi 3,5 litra i obejmuje ona zarówno przestrzeń dla wody do przefiltrowania a także dla tej która już ten proces przeszła.

Po zakupie tego modelu jest on od razu gotowy do użycia ponieważ w zestawie otrzymamy dwa niezbędne elementy czyli filtrujące wkłady. Nie trzeba osobno ich zamawiać i mamy też zapas na kolejną wymianę. Nie wiesz kiedy to zrobić? Wbudowany wskaźnik Brita Meter podpowie Ci o tym w odpowiednim czasie. Co ważne nie jest to zwykły wskaźnik który tylko odmierza czas od ostatniej wymiany, ale dodatkowe sensory analizują ilość przelanej wody a także jej stopień twardości. Dziubek do nalewania wody ma dodatkową klapkę która zapobiega przedostaniu się do środka niepotrzebnych zanieczyszczeń takich jak chociażby kurz. Posiada antypoślizgową podstawę a także uchwyt z miękką nakładką. Te dwie części zapewniają zarówno bezpieczeństwo jaki wygodę użytkowania.

Jest to obecnie jeden z najczęściej kupowanych modeli. Brita to obecnie lider sprzedaży tego typu produktów, dbają przede wszystkim o prawidłową filtrację i jednocześnie projektują modele które wyglądają nowocześnie, tak aby były przyjemne dla oka oraz pasowały do każdego domu. Cieszy się on pozytywnymi opiniami, wielu z nich wspomina o tym iż nie ma konieczności kupowania wody mineralnej. Jednorazowy większy wydatek, ale w perspektywie czasu jest to oszczędność dla budżetu domowego.

DAFI CRYSTAL 2.0 LED + 3 WKŁADY

Drugą propozycją w naszym rankingu jest model od firmy Dafi, ceniona polska marka na całym świecie. Tutaj na kolorystykę też nie można narzekać ponieważ w zależności od sklepu mamy tu do wyboru kolory: biały, czarny, czerwony, zielony i granatowy. Możliwość wyboru 5 kolorów ułatwia dopasowanie produktu do wystroju naszej kuchni. W tym modelu jego całkowita pojemność wynosi okrągłe 2 litry.

Wykonany został ze szkła z antypoślizgową podkładką. Bez problemu naczynie na wodę można myć w zmywarce lub pod bieżącą wodą. W zestawie otrzymujemy o jeden filtr więcej w porównaniu do poprzednika, a więc mamy jeden do pierwszego użycia oraz dwa kolejne w zapasie. Przy wlewie została wbudowana klapka, która zapobiega dostaniu się niepotrzebnych zanieczyszczeń z zewnątrz. Producent nie zapomniał również o wskaźniku informującym o tym iż należy wymienić zużyty filtr. Przystępna pojemność sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, nie sprawi problemu przy przenoszeniu dla osób młodszych, starszych, czy podczas choroby kiedy to organizm jest znacznie osłabiony. Łatwość czyszczenia zasługuje tu na duży plus, także zapas 3 wkładów sprawia możliwość użytkowania na około kwartał od daty pierwszego użycia.

Dla niektórych wybór może okazać się trudny, ze względu na dostępną kolorystykę, chociaż najważniejsze jest to aby odpowiednio filtrował naszą wodę. Ze względu na pozytywne opinie na temat tego produktu, na pewno warto zastanowić się nad tym modelem.

BRITA FILL&ENJOY MARELLA

Kolejna bardzo dobra propozycja od firmy Brita, mamy tu do czynienia z modelem o całkowitej pojemności 2,4 litra, zaś pojemność wody filtrowanej wynosi 1,4 litra. Jest to nowocześnie wykonany dzbanek który doskonale wkomponuje się do klasycznych jak i nowoczesnych pomieszczeń.

W zestawie otrzymujemy jeden filtr MAXTRA+, posiada wszystkie potrzebne atesty wystawione przez renomowane niemieckie instytuty badawcze. Tym samy zapewnia odpowiednią filtracje wody, oczyści ją z niepotrzebnych substancji, i sprawi że smak i zapach wody będzie idealny. Jest to dobry wybór dla rodziców którzy przygotowują posiłek dla swoich dzieci. Posiada on również wskaźnik zużycia wkładu, także zawsze wiemy w jakim czasie go należy wymienić. Jest to popularny model do 100zł który zadowoli każdego użytkownika. Do wyboru mamy kolor szary, błękitny oraz limonkę. Model ten ma pozytywne recenzje użytkowników, a jaka będzie Twoja?

Jesteśmy świadomi także tego, że nie każdy przy zakupie kieruje się tylko wyglądem, ale też ma swoje kryteria wyboru oraz często dodatkowe pytania na ten temat. Dlatego też w tym poradniku przygotowaliśmy kilka najważniejszych informacji, które mamy nadzieje odpowiedzą na wszelkie wątpliwości.

Najlepszy dzbanek filtrujący wodę. Przewodnik kupującego

Co to są dzbanki filtrujące wodę?

Dzienna zalecana dawka wody dla człowieka to około 2 litrów wody (różni się ona dla osób o różnej płci i wieku). Takie regularne jej spożywanie znacznie przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W naszym kraju każdy ma do niej dostęp w kranie, nadaje się ona do picia, ale w zależności od regionu może ona mieć różny smak ze względu np. na jej twardość, wiek rur którymi przepływa do naszych domów a także wielu innych czynników. Jeżeli mamy pewne wątpliwości co do jakości takiej wody to warto kupić dzbanek filtrujący wodę, jest to w zależności od modelu naczynie o różnej pojemności, wyposażone w wielofunkcyjny filtr, który ma za zadanie zatrzymać w sobie kamień oraz drobne zanieczyszczenia. Wiele osób, które już korzystają z takiego rozwiązania uważa, że woda jest nawet smaczniejsza od tej która jest oferowana na sklepowych półkach, i jest to równocześnie oszczędność dla naszego domowego budżetu.

Jak działa taki dzbanek?

Tego typu produkt ma bardzo prostą budowę a także prosty system filtracji. Wykorzystuje on filtr z wkładem ale najczęściej jest to filtr z węglem aktywnym, który blokuje związki organiczne takie jak rdzę, chlor i metale ciężkie, i to jeszcze nie wszystko ponieważ jeżeli w Twoim kranie leci dość twarda woda to filtr zmiękczy ją, zatrzymując w sobie sole wapnia i magnezu. Wystarczy wlać wodę do dzbana, pierw wleje się ona do filtra, w którym zostaną usunięte powyższe zanieczyszczenia, następnie oczyszczona woda spłynie powoli do pojemnika głównego. Kiedy masz ochotę się napić, wystarczy przelać do szklanki bez obawy że woda wróci do miejsca filtracji, ponieważ jest zastosowany specjalny, prosty system, który zapobiega takiej sytuacji.

Filtr węglowy – co to jest?

Może on być produkowany z węgla, węgla brunatnego, drewna, łupin orzecha kokosowego. Aktywny węgiel wytwarzany jest za pomocą jednego z następujących procesów:
1. Aktywacja fizyczna dzięki karbonizacji, to podczas tego procesu materiał źródłowy aktywuje się w przedziale temperatur 600-900 °C, zwykle w obecności argonu bądź azotu w atmosferze obojętnej.
2. Aktywacja fizyczna dzięki utlenianiu, tutaj materiał źródłowy, lub wcześniej zwęglony materiał wystawiony jest na działanie pary lub tlenu, zazwyczaj w przedziale temperatur 600-1200 °C
3. Aktywacja chemiczna – tutaj w zależności od producenta, proces ten między nimi może się różnić, ale główna zasada pozostaje ta sama. Tutaj zanim materiał źródłowy zostanie zwęglony, to przed tym procesem zostaje on zaimpregnowany różnymi substancjami takimi jak mocne kwasy, zasady, bądź sól. Zastosowanie takiej technologii ułatwia aktywowanie surowca. Potrzebna temperatura jest niższa niż w przypadku procesów fizycznych bo waha się ona między 450 a 900 °C. Jest to o tyle korzystniejsze iż sam czas aktywacji jest krótszy i tym samym koszty produkcji są znacznie niższe.

Jak działa filtr węglowy?

Filtr z węglem aktywnym wykorzystuje zjawisko naturalne zwane absorpcją. Jest to naturalna tendencja atomów w cieczy do przylegania do powierzchni. Aktywny węgiel ma porowatą strukturę powierzchni, tym samym zakamarki oferują dużo miejsca na przyjęcie jonów. Kiedy woda dostanie się do filtra, większość jonów zanieczyszczeń z wody przyklei się do porowatej powierzchni węgla. Dzięki temu w ostateczności otrzymujemy zdrową, oczyszczoną wodę. Trzeba jednak pamiętać zawsze o tym, że po pewnym czasie ta porowata powierzchnia się zapełni różnymi cząsteczkami i filtr nie będzie już tak skuteczny jak przy pierwszym użyciu. Dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta filtru co do okresu użytkowania produktu, tak aby w zawsze o czasie wymienić filtr.

Bardziej zaawansowane wkłady filtracyjne przepuszczają ciecz nawet przez siedem różnych etapów zanim trafią do głównego pojemnika. Zastosowane są tam dodatkowe składniki, każdy z nich ma z góry ustalone zadanie, mogą to być np. żywice jonowymienne , są to w rzeczywistości malutkie kuleczki żywicy wypełnione cząsteczkami sodu. Kiedy to cząsteczki wapnia i magnezu trafiają na taką kuleczkę, to przyciąga je do siebie. Sód który znajduje się w środku jest wymieniany na nowe cząstki, a jony wapnia i magnezu zostają uwięzione w środku.

Czasem stosowane są również kulki mineralne, które mają za zadanie wzbogacać wodę o dodatkowe minerały. Zdarza się tak, że kiedy to woda przechodzi przez filtr, zostawia w nim te dobre dla naszego zdrowia minerały. Taki proces sprawia że woda jest gorszej jakości, mniej zdrowa oraz gorsza w smaku. I tutaj z pomocą przychodzą właśnie kulki mineralne, które wraz z przepływem wody dodają do niej nowe minerały, co przywraca odpowiednią wartość odżywczą wody, co jednocześnie przekłada się na Twoje zdrowie oraz Twoich bliskich.

Poza tym są również filtry, które poprawiają pH wody oraz coraz częściej można spotkać takie, które wzbogacają wodę o magnez, jest to przydatne zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Najważniejsze, jest to aby dokonywać zakupu tylko od sprawdzonych, renomowanych producentów, którzy mają nieposzlakowaną opinię, oraz dają gwarancje poprzez dodanie do każdego produktu odpowiedniego atestu. Często można spotkać tanie zamienniki, które tylko w opisie posiadają pożądane właściwości, a rzeczywistość niestety bywa inna. Oryginalne produkty nie są obecnie drogie więc nie ma sensu oszczędzać na naszym zdrowiu i warto wybrać te z certyfikatami i atestami.

Jakie zanieczyszczenia usuwa?

Każdy z nas ma nadzieje że wszystkie niepotrzebne zostaną usunięte i tak na szczęście jest. Wbrew pozorom w przezroczystej wodzie może znajdować się wiele niepożądanych substancji, bakterii czy innych fizycznych drobinek. Filtry węglowe zatrzymują drobinki oraz niwelują zanieczyszczenia chemiczne. Dla zainteresowanych głębszą wiedzą na ten temat prezentujemy listę cząsteczek, które aktywny węgiel zatrzyma i dezaktywuje.
CHLOR najbardziej kojarzy nam się z basenem bo tam jest go najwięcej, ale również jest on w wodzie dostępnej dla każdego ponieważ jest on stosowany do jej dezynfekcji, zmienia to niestety smak i często uniemożliwia picie prosto z kranu. Dzięki przepuszczeniu przez dzbanek filtrujący takiego posmaku nie poczujesz.
TRICHALOMETANY jest to produkt uboczny w procesie chlorowania wody, kraje ustalają swoje górne granice zawartości tej substancji bo nadmiar może zaszkodzić zdrowiu, ale dla pewności warto stosować filtr wody.
GIARDIA jest to pierwotniak pasożytniczy, który wywołuje chorobę pasożytniczą u ludzi a także u kotów i psów zwaną giardozą.
CRYPTOSPORIDIUM jest innym typem pierwotniaka, który również może powodować poważne dolegliwości zdrowotne, ale również może być zablokowany przez filtr z węglem aktywnym.
LOTNE ZWIĄZKI ORGANICZNE niestety we współczesnym świecie stosuje się zbyt dużo środków ochrony roślin oraz nawozów, które przedostają się do wód gruntowych, spożywanie takiej wody może być również groźne dla naszego organizmu.

Same korzyści zdrowotne

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z picia przefiltrowanej wcześniej wody. Tutaj nie ma bezpośredniego kontaktu z plastikiem jak to bywa w przypadku wody kupowanej w sklepie, która często przebywa w niej kilka miesięcy zanim trafi do konsumenta, czasem w takich tanich produktach plastik może być szkodliwy. Jednocześnie dbamy o środowisko ponieważ zmniejszamy zużycie plastiku na świecie. Także usuwa ona chlor, który może być szkodliwy, wiele badań klinicznych wykazuje że może mieć on wpływ na wiele obecnych chorób. Dodatkowo minimalizuje obecność ołowiu w wodzie.

Nie tylko dla zdrowia

Jak już wspominaliśmy wodę należy pić regularnie, bo pozytywnie wpływa to na nasze zdrowie, ale jak się okazuje przefiltrowana woda także przedłuża żywotność sprzętu AGD. Ponieważ jak wykazują badania laboratoryjne, miękka woda która została uprzednio przefiltrowana, która w czajniku lub ekspresie do kawy nie pozostawia kamienia, przyczynia się do zmniejszenia awaryjności naszego sprzętu. Zdarzają się przypadki że producenci małego AGD nie uznają gwarancji ponieważ stwierdzają fakt, że była tu stosowana zbyt twarda woda, i możemy zapomnieć o naprawie lub wymianie produktu na nowy, są to oczywiście przypadki sporadyczne, ale nikt z nas przecież nie chciałby takiej frustrującej sytuacji w swoim życiu zaznać.

Dlaczego warto kupić dzbanek z filtrem wody?

Można śmiało powiedzieć, że powodów dla których warto mieć taki dzbanek jest bardzo wiele. Niekwestionowanym i najważniejszym powodem jednocześnie jest iż taki produkt dostarcza dla nas czystą, zdrową wodę. Innym pośrednim powodem może być zmiana Twoich nawyków żywieniowych, że Twoja woda wcale nie jest tak krystalicznie czysta jak może Ci się wydawać. Dlaczego? Dlatego, że zanim woda trafi do naszego kranu, przemierza ona często wiele kilometrów przez czasem przestarzałe, zanieczyszczone, przerdzewiałe rury. I chociaż w stacji początkowej jest ona przefiltrowana to podczas drogi do naszego domu może nabrać niewidzialnych nieczystości czy chemikalia, bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Odpowiedź na pytanie początkowe jest bardzo proste, ponieważ dobry dzban filtrujący kupimy do 100 zł, za tą kwotę otrzymamy czystą wodę w każdym miejscu. Można go zabrać w podróż, czy na wycieczkę jeżeli nie mamy pewności czy w danym miejscu jakość wody spełni nasze oczekiwania. Zadowolenie oraz długa kontynuacja korzystania gwarantowana.

Ile trwa proces filtracji?

Sam proces nie jest skomplikowany, a także nie trwa długo. Oczywiście w zależności od wybranego modelu i jego pojemności wystarczy nalać np. po przebudzeniu rano, lub przed pójściem spać a po pół godziny będzie ona już gotowa do spożycia dla naszej rodziny. Litraż uzależniony jest od danego modelu, aczkolwiek w większych modelach czasem wystarczy jedno napełnienie na dzień.

Budowa i pojemność dzbanka

Polecamy nie oszczędzać na materiale z jakiego jest on wykonany, ponieważ przy zakupie taniego plastikowego lub szklanego modelu, już przy pierwszym nawet lekkim upadku lub stłuczce np. z kantem blatu może on pęknąć i wtedy nadaje się tylko na wyrzucenie. Warto wybrać taki który jest wykonany ze szkła hartowanego lub z wytrzymałego na uderzenia tworzywa sztucznego.
Co do pojemności to mamy do wyboru średnie, chyba obecnie najbardziej popularne które pomieszczą około 2 litry, są one wygodne i lekkie w użyciu. Natomiast jeżeli ktoś potrzebuje większych modeli to na rynku można znaleźć nawet takie powyżej 4 litrów, jednocześnie trzeba liczyć się z tym że obsługa może sprawiać sporo kłopotu ze względu na wagę całości. Ważne aby dzióbek, przez który będziemy nalewać wodę miał odpowiedni kształt, bo zazwyczaj wlewamy wodę prosto do szklanki. Jest wiele nowoczesnych modeli, które również swoim wyglądem spełniają funkcję karafki, można ją postawić np. na stole dla gości.

Kiedy i jak wymieniać filtr dzbanka do wody?

Każdy z producentów w instrukcji obsługi ma obowiązek takie informacji zawrzeć, chociaż czasem zdarza się, że po prostu wyrzucimy ją przez przypadek lub zgubimy. W takich przypadkach podpowiadamy co należy zrobić. Jeżeli zadajesz sobie pytanie czy już należy zmienić filtr czy jeszcze poczekać to taki okres od ostatniej wymiany powinien trwać średnio 30 dni, jednakże zaznaczamy że ten okres może się znacząco różnić w zależności od modelu, a także od poziomu twardości i zanieczyszczania wody, dlatego warto aby ta instrukcja producenta jednak była pod ręką. W lepszych modelach są wbudowane sygnalizatory LED które mierzą poziom zużycia filtra i w odpowiednim momencie nakazują jego wymianę. Trzeba wiedzieć o tym, że takie lampki LED w jednych modelach mierzą tylko czas od ostatniej wymiany a w niektórych dodatkowo biorą pod uwagę twardość oraz ilość przefiltrowanej do tej pory wody.

Sam proces wymiany, nie jest skomplikowany i każdemu powinien zająć maksymalnie kilka minut. W większości przypadków wygląda on podobnie. Należy napełnić miskę wodą do takiego poziomu aby można było go zanurzyć w całości, wkładamy go i pozostawiamy na 10 minut. Następnie wyciągamy i osuszamy ścierką lub papierowym ręcznikiem, wkładamy filtr do dzbanka i napełniamy go 2-3 razy wodą, którą trzeba wylać do zlewu lub pod kwiatki. W ten sposób aktywujemy filtr węglowy, wtedy nasze urządzenie do filtracji jest już w pełni gotowe do pracy.

Podsumowanie

W naszym rankingu staraliśmy się wybrać te najlepsze produkty, te które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, jakie będą wasze opinie po zakupie? Oczywiście zachęcamy do komentowania poniżej, im więcej opinii tym bardziej zawęża się droga dla przyszłych potencjalnych kupujących, którzy wybiorą ten jeden jedyny i w pełni satysfakcjonujący produkt. Natomiast niezależnie jaki to wybór będzie to szczerze zachęcamy do zakupu takiego produktu do swojego gospodarstwa domowego. Prezentowane produkty po zakupie nie tylko poprawią smak i zapach Twojej wody, ale również z czasem wpłyną na poprawny stan zdrowia. Nie od dziś wiadomo iż dostęp do wody pitnej jest podstawową potrzebą do przetrwania. Mamy nadzieje, że kiedyś nastanie taki dzień w którym każdy człowiek będzie miał stały dostęp do wody pitnej, dużo się w tym kierunku robi ale to wciąż kropla w morzu potrzeb, a my, po prostu szanujmy to co mamy na co dzień. Wierzymy również w to, że po przeczytaniu naszych recenzji produktów, jesteście w stanie zdecydować który dzbanek filtrujący jest najlepszy. Czekamy na wasze zdanie na ten temat poniżej w komentarzach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI