Fotelik Samochodowy – Ranking i Opinie

Najlepszy fotelik samochodowy – ranking, test, opinie

Podróżowanie z małym dzieckiem wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania samochodu. Należy wyposażyć go w specjalny fotelik, dzięki któremu zapewnimy podopiecznemu wygodę i bezpieczeństwo.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów fotelików, co pozwala każdemu znaleźć dla siebie odpowiedni model. Nie należy jednak sięgać po pierwszy lepszy ani kierować się wyłącznie jego ceną. Zakup powinien być dobre przemyślany i oparty przede wszystkim na potrzebach dziecka. Znaczenie mają także obwiązujące przepisy prawa dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie.

Jaki fotelik samochodowy jest najlepszy? Sprawdź nasz ranking oraz zapoznaj się z kilkoma wskazówkami.

Opisy najlepszych fotelików samochodowych [Nasz Ranking]

Fotelik samochodowy Recaro Young Sport Hero Aluminium

fotelik samochodowy ranking

Fotelik Recaro Young Sport Hero Fotelik 9-36Kg można używać już od 9 miesiąca życia do 11 roku życia. Jedną z jego zalet jest możliwość dopasowania do budowy ciała dziecka, dzięki czemu podróż wydaje się wygodniejsza i lepsza.

Fotelik samochodowy posiada system Hero, który zapobiega wszelkim przesunięciom pasów. To sprawia, że małe dziecko zawsze znajduje się wewnątrz fotelika. Zagłówek i pasy są jednocześnie regulowane.

Całość wyprodukowana jest z oddychających materiałów. Fotelik posiada specjalne pokrętło, które umożliwia dopasowanie pozycjo spoczynkowej do każdego pojazdu. Ten produkt posiada także zdejmowaną tapicerkę, ochronę boczną, tułowia, ramion. Fotelik w ocenach testów bezpieczeństwa ma 3 gwiazdki ADAC.

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Titan Nomad Black 9-36Kg

fotelik samochodowy 9-36

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Titan Nomad Black posiada 5-punktowe pasy bezpieczeństwa dedykowane dla pierwszej grupy wiekowej. Później można przejść na 3-puntkowe pasy bezpieczeństwa.

Wśród zalet tego fotelik należy wymienić regulowany zagłówek, instalację za pomocą ISOFIX i TOP TETHER, większą ilość komfortowych pozycji. Jest to fotelik z kategorii multi wiekowy, ponieważ można stosować go już od 9 miesiąca życia aż do skończenia 12 lat (!).

Do innych zalet tego zagłówka zalicza się: jednoczesne ustawienie pasa bezpieczeństwa i zagłówka, zmywalną tapicerkę, wkładkę dla starszych dzieci dla wygody i bezpieczniejszego zapięcia pasem, side-Protection System. Dodatkowo należy wspomnieć, że jest to fotelik montowany przodem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy Kinderkraft Comfort Up Szary 9-36Kg

fotelik samochodowy opinie

Fotelik samochodowy Kinderkraft Comfort Up Szary to najlepsza propozycja dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom wygodną podróż autem. Dedykowany jest dla dzieci od 9 do 36 kg.

Dokładnie został on podzielony na trzy kategorie wagowe: od 9 do 18 kilogramów, od 15 do 25 kilogramów oraz od 22 do 36 kilogramów. Idealny model na długie lata wspólnej jazdy autem. Fotelik posiada system zapięcia pasów bezpieczeństwa, ochraniacze pasów barkowych amortyzujące wstrząsy.

Ma także wzmocnione obicie w okolicy lędźwiowej i siedzisko chroniące kręgosłup, regulację wysokości zagłówka zapewniająca wygodną i bezpieczną podróż. Warto nadmienić, że cała tapicerkę fotelika można zdjąć i włożyć do prania w razie potrzeby.

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Cabriofix Concrete Grey 0-13Kg

Fotelik samochodowy Cabriofix 2 Concrete grey 0+ Maxi-Cosi dedykowany jest dla dzieci od pierwszych dni do wagi ok. 13 kg. Posiada on system mocowania ISOFIX, montowany jest tyłem do kierunku jazdy oraz posiada regulację siedziska/oparcia.

Fotelik posiada takie certyfikaty, jak CE, ECE R44/04 wyniki w teście ADAC: 4. Sama waga fotelika nie jest wielka, bo wynosi zaledwie 3,35 kg. Jest to produkt o standardowych wymiarach, dzięki czemu zmieści się on do każdego samochodu osobowego.

Warto nadmienić, że posiada on system ochrony bocznej SPS, dzięki czemu dziecko ma zapewnione bezpieczeństwo podczas ewentualnej kolizji bocznej. Szelki w foteliku są tak zabezpieczone, że na pewno nie doprowadzą do otarć na skórze.

Fotelik samochodowy Lionelo Bastiaan Grey

fotelik samochodowy pl

Czarny fotelik samochodowy firmy Lionelo to bezpieczny i wygodny sposób na przewożenie malucha. Fotelik wytrzymuje wagę do 36 kg i obraca się wokół 360° co umożliwia idealne dopasowanie fotelika do potrzeb dziecka i rodzica.

Montaż fotelika jest szybki i wygodny. Wyposażony w dodatkowy pas, zmniejsza odchylenia główki w przypadku nagłego hamowania i kolizji. Produkt zapewnia najwyższej jakości bezpieczeństwo dzięki 5-punktowym, wytrzymałym pasom bezpieczeństwa z pasem biodrowym.

Dodatkowo fotelik posiada wzmocnienia na bokach oraz zagłówku, które niwelują skutki uderzenia w razie niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Przyjemny i solidny materiał, z którego jest wykonany fotelik, zapewnia komfort dziecka w trakcie jazdy i elegancko wpasowuje się w tło samochodu.

Najlepszy fotelik samochodowy. Poradnik zakupowy

Kiedy dziecko musi jeździć w samochodzie w foteliku?

Fotelik samochodowy nie jest wyłącznie dodatkiem czy ułatwieniem, ale też obowiązkiem w przypadku dzieci o wzroście poniżej 150 cm. Jeszcze do niedawna obligatoryjne było przewożenie we foteliku dzieci poniżej dwunastego roku życia, ale obecnie przepisy dotyczą wyłącznie wzrostu. Fotelik samochodowy to jedno, ale wymagane są także pasy bezpieczeństwa w przypadku dzieci do trzech lat. Istnieją oczywiście pewne odstępstwa od tych przepisów – waga i wzrost uniemożliwiający dobranie odpowiedniego fotelika, zaświadczenie lekarskie i przeciwwskazania do przewożenia podopiecznego w fotelikach samochodowych, podróż taksówką, przejazd na tylnym siedzeniu trojga dzieci.

Jeśli dziecko ma poniżej 150 cm wzrostu, to nie może być przewożone na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa. Niestosowanie się do przepisów grozi mandatem w wysokości 150 złotych i sześcioma punktami karnymi.

Dobór fotelika samochodowego do wagi dziecka

Podczas wybierania fotelika samochodowego należy mieć na uwadze jego wagę. Foteliki z grupy 0 przeznaczone są dla dzieci o masie ciała poniżej 10 kg. Umieszcza się je tyłem do kierunku jazdy, mogą pełnić funkcję kołyski i gondoli do wózka. Foteliki z grupy 0+ skierowane są dla niemowląt do 13 kg, między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Umożliwiają one przyjęcie naturalnej pozycji leżącej, czyli bezpiecznej i zdrowej dla młodego kręgosłupa. Dalej mamy foteliki z grupy 0/1, czyli dla dzieci o masie do 18 kg. Mogą być użytkowane przez podopiecznym do aż czwartego roku życia. Nadają się do przejazdów przodem i tyłem do kierunku jazdy. Foteliki z grupy 1 są dla dzieci ważących od 9 do 18 kg. Można je montować za pomocą pasów samochodowych lub systemu Isofix.

Od takich fotelików wymaga się specjalnej osłony tułowia, regulowanego zagłówka i oparcia, pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa. W grupie 3 znajdują się foteliki samochodowe dla użytkowników o wadze od 22 do 36 kg. Sięga się po nie w przypadki dzieci od szóstego do dwunastego roku życia. Montowane są przodem do kierunku jazdy, można je zapinać za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Istnieje też możliwość zdemontowania oparcia.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego?

Bardzo istotną kwestią przy wyborze fotelików samochodowych jest zwrócenie uwagi na atesty. Nie powinno się kupować produktów z niesprawdzonego źródła, w przypadku których różnie bywa z jakością i zapewnieniem bezpieczeństwa. Zawsze trzeba sprawdzić, czy fotelik posiada atesty ADAC, i-Size, ECE44. Jeśli tak, to można być pewnym co do tego, że produkt przeszedł pozytywnie testy bezpieczeństwa i wytrzymałości, a więc spełnia wszystkie najnowsze standardy.

Brane pod uwagę jest to, czy fotelik zapewni dostateczną ochronę okolicom głowy i szyi podczas działania na niego dużych sił – zarówno od przodu, jak i z bocznej strony. Sposób montażu fotelika także ma znaczenie. Mówić można o modelach montowanych tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Te pierwsze przeznaczone są dla najmniejszych pociech, a drugie dla dzieci od czwartego roku życia. Istotny będzie bezpieczny system montażowy, czyli za pomocą mocowań Isofix.

Pasy bezpieczeństwa w foteliku samochodowym mogą być trzypunktowe lub pięciopunktowe. Przy opcji trzypunktowej można liczyć na to, że dziecko będzie dobrze przyciśnięte do fotelika, ale dużo większym zabezpieczeniem jest opcja pięciopunktowa – dwa punkty znajdują się w okolicy ramion, trzeci między nogami, czwarty i piąty na biodrach.

Ochrona przednia to jedno, ale znaczenie ma również ta boczna. Nie zawsze dochodzi do zderzenia czołowego, ale też bocznego. Warto wobec tego mieć na uwadze to, aby wybrany fotelik był w stanie odpowiednio ochronić podopiecznego przed najgorszym. Należy szukać wśród modeli z wysuniętymi i wzmocnionymi bokami. Ich zadaniem jest zwiększenie ochrony dla delikatnej głowy dziecka.

Każdy fotelik musi być kupowany w oparciu o pojazd, w którym będzie zamontowany. Dobranie go do samochodu jest bardzo ważną kwestią. Nie brakuje oczywiście uniwersalnych modeli, ale nie ma pewności co do ich idealnego dopasowania. Dobrze dobrany fotelik samochodowy to taki, który nie jest za luźny, nie porusza się w żadne strony.

Na uwadze należy mieć także system zapięcia i długość pasów. Istotnym elementem będzie też homologacja ECE, co wiąże się bezpośrednio z bezpieczeństwem i komfortem podopiecznego.

Co z funkcjami i wyposażeniem dodatkowym?

Produkcją fotelików samochodowych zajmuje się wiele firm, dlatego wybór jest ogromny, co przekłada się na zróżnicowane funkcjonalności i wyposażenie. Producenci wzbogacają foteliki o różne dodatkowe opcje, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

W przypadku niemowląt warto zdecydować się na fotelik nosidełko, czyli taki z praktycznym pałąkiem. W samochodzie posłuży jako fotelik, a po jego wyciągnięciu jako nosidełko. Znika wtedy konieczność wydawania niepotrzebnych pieniędzy na osobny wózek czy nosidełko. Przydatne okazuje się być też obrotowe siedzisko w foteliku, co ułatwia zapinanie. Większą higienę zapewni fotelik ze zdejmowanym obiciem, dzięki czemu prościej będzie utrzymać go w czystości.

Takie obicie można w każdej chwili wyprać, po czym założyć czyste i świeże. W dostępnych na rynku fotelikach można spotkać modele z wysuwanymi pojemnikami. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w przypadku starszych dzieci, gdyż można umieścić w pojemniku butelkę z piciem czy wykorzystać je do schowania zabawek. Ciekawą opcją będzie też wkładka przeciwpotna. Jeśli chcemy ułatwić sobie wybór, warto przejrzeć ranking najlepszych fotelików samochodowych, porównując ze sobą poszczególne modele i dopasowując do indywidualnych potrzeb.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI