Jak często myć niemowlaka?

Świeżo upieczeni rodzice mogą czuć duży niepokój podczas pierwszych kąpieli dziecka. Obawy mogą być związane ze zrobieniem krzywdy dziecku, nieodpowiednią pielęgnacją oraz jej częstotliwością. Warto zatem dowiedzieć się, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka, kiedy wykonać ją po raz pierwszy i z jaką częstotliwością powtarzać. Wszystkie te informacje na pewno przydadzą się i pozwolą właściwie zadbać o dziecko.

Pierwsza kąpiel noworodka

Mogłoby się wydawać, że pierwsza kąpiel noworodka powinna być wykonana zaraz po narodzinach. W końcu mały człowiek, który dopiero co przyszedł na świat, jest pokryty wodami płodowymi, krwią itp. Jednak nie jest to moment odpowiedni na pierwszą kąpiel. Wynika to z faktu, że dziecko tuż po narodzinach jest bardzo wrażliwe. Jego organizm nie jest w stanie samodzielnie regulować temperatury ciała. Odporność noworodka także pozostawia wiele do życzenia. Maluch nie jest odporny na bakterie i drobnoustroje.

Co ma z tym wspólnego pierwsza kąpiel? Otóż dziecko po porodzie pokryte jest mazią płodową. To właśnie ona pomaga utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała, a także chroni przed wnikaniem do organizmu szkodliwych bakterii, drobnoustrojów czy grzybów mogących zagrozić dziecku. W związku z tym pierwsza kąpiel powinna odbyć się nie od razu po urodzeniu, a raczej między 2 a 7 dniem życia dziecka. Oczywiście brak kąpieli nie zwalnia z higieny. To właśnie wtedy najbardziej trzeba dbać o miejsca, gdzie zbiera się brud, czyli buzie i okolice narządów wydalniczych.

Jak często myć niemowlaka?

Kiedy mamy za sobą pierwszą kąpiel, trzeba zastanowić się, jak często należy ją powtarzać. W tej kwestii także można spotkać się z wieloma różnymi opiniami. Zgodnie z zaleceniami lekarzy i położnych dziecko, które nie skończyło jeszcze 6 miesiąca życia, należy kąpać około 2-3 razy w tygodniu. Może się wydawać, że dziecko się ubrudzi, spoci i pomijanie kąpieli nie będzie higienicznie. Jednak jest zupełnie inaczej. Niemowlak mający kilka miesięcy nie poci się, gdyż mało rusza się samodzielnie.

Co więcej, kąpiel nie wyklucza higieny newralgicznych miejsc tak jak krocze, czy buzia. Okolicę ust i twarz należy przemywać dziecku zawsze po jedzeniu. Podobnie jest z rączkami, jeśli maluch zaczyna już brać je do buzi. Pielęgnacja pupy niemowlaka powinna mieć miejsce zawsze przy zmianie pieluszki. Oczywiście, jeśli dziecko bardzo się pobrudzi podczas robienia kupy, można umyć mu pupę pod letnią bieżącą wodą. Najważniejsze jest, by obserwować dziecko i dostosować kąpiel do jego aktywności.

Dlaczego nie należy myć dziecka codziennie?

Jest kilka powodów, które przemawiają za tym, aby nie myć dziecka każdego dnia. Oto najważniejsze argumenty przemawiające za tym, by zrezygnować z codziennej kąpieli:
– skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, dużo bardziej narażona na podrażnienia,
– częste mycie usuwa ze skóry naturalny filtr, który chroni ją przed bakteriami i wirusami,
– zbyt częste mycie może powodować nadmierną utratę wody przez skórę,
– rzadsza kąpiel pomaga w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
Jak widać, nie ma obaw, że kąpiel dziecka co 2-3 dni wyrządzi mu krzywdę. Plusem jest także fakt, że świeżo upieczeni rodzice są często zmęczeni. Bezsensowne jest zatem narzucanie sobie codziennych kąpieli malucha. Skorzysta na tym i dziecko, i rodzice.

Preparaty do kąpieli dla dzieci

Bardzo ważne jest, aby do kąpieli dziecka nie używać tych samych mydeł, żeli i płynów do kąpieli, które są przeznaczone dla dorosłych. Jak już wspomniano, skóra dziecka jest wrażliwa i delikatna. Dlatego też potrzebuje ona odpowiedniej pielęgnacji. Do kąpieli dziecka należy wybierać preparaty specjalnie do tego celu przeznaczone.

W aptekach i drogeriach jest pełno płynów do kąpieli przeznaczonych specjalnie dla małych dzieci. Jeżeli skóra dziecka ma tendencje do wysuszania, można zdecydować się na przeprowadzanie kąpieli za pomocą emolientów. Dzięki nim skóra jest nawilżona a jej bariera lipidowa dodatkowo wzmocniona. Co ważne, po kąpieli przy użyciu emolientów nie trzeba już używać żadnych oliwek ani balsamów nawilżających. To właśnie dlatego wielu rodziców chętnie wybiera ten rodzaj produktów. Bez względu na to, jaki produkt się wybierze, przed jego użyciem należy sprawdzić, czy ma on pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak powinna wyglądać kąpiel dziecka w pierwszych miesiącach życia?

Podczas kąpieli należy pamiętać o następujących zasadach:
– kąpiel powinna odbywać się w pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się od 22 do 25 stopni Celsjusza,
– na dnie wanienki powinna znajdować się pielucha tetrowa, by zapobiec ślizganiu; jest ona lepsza niż gumowe wkłady będące siedliskiem bakterii,
– przez pierwsze tygodnie noworodek powinien być kąpany w przegotowanej wodzie,
– woda powinna mieć temperaturę około 37 stopni Celsjusza,
– w wanience nie musi być dużo wody — wysokość wody w wanience może wynosić około 10 cm,
– dziecko najlepiej myć w małej wanience, specjalnie przystosowanej do tego celu,
– kąpiel nie powinna trwać zbyt długo.
Bardzo ważne, by nie stresować się podczas kąpieli. Dziecko to wyczuje i samo będzie niespokojne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI