Jak oduczyć dziecko smoczka?

Bez wątpienia tym, co łączy wszystkie niemowlaki na świecie jest bezgraniczna miłość do smoczka. O ile w początkowych etapach życia smoczek jestem doskonałym sposobem na ukojenie dziecka, to z czasem może on przysporzyć sporo kłopotów. Dlatego tak ważne jest, aby w odpowiednim momencie oduczyć pociechę używania smoczka.

Niestety, ze względu na silne przyzwyczajenie, dla wielu dzieci odstawienie smoczka może być stresującym etapem w życiu. Szczęśliwie istnieją rozwiązania, które nie tylko skutecznie oduczą malucha używania smoczka. Sprawią również, że nie będzie się to wiązało z niepotrzebnym stresem. Zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Konsekwencje używania smoczka

Z pewnością smoczek to wyjątkowy przedmiot, z którym styczność miały niemalże wszystkie dzieci. Smoczek przynosi ulgę dziecku cierpiącemu na kolkę, czy też niemowlakowi z silną potrzebę ssania. Również zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa oraz wspomoże jego zasypianie. Nie powinien więc w żaden sposób dziwić fakt, że wiele dzieci protestuje, gdy nadchodzi czas pożegnania się ze smoczkiem.

Niestety jest to jednak konieczne, gdyż wraz z rozwojem dziecka, smoczek może prowadzić do problemów ze ssaniem piersi. A w dalszej przyszłości może być główną przyczyną rozwoju wad zgryzu. Ponadto zbyt długie korzystanie ze smoczka może prowadzić u malucha do zmniejszonej aktywności werbalnej oraz pośrednio utrudniać nawiązywanie kontaktów interpersonalnych.

Czas odzwyczajania

Bez wyjątku każdy niemowlak po urodzeniu posiada bardzo silny odruch ssania. Utrzymuje się on co najmniej przez kilka pierwszych miesięcy życia. Nierozerwalnie odruch ten wiąże się z zaspokajaniem przez niemowlaka podstawowych potrzeb. Z tego względu odpowiada on również za poczucie bezpieczeństwa. Oznacza to, że smoczek jest doskonałym sposobem na uspokojenie w pierwszych miesiącach życia.

Niemniej jednak wraz z rozwojem pociechy, rodzice powinni dążyć do stopniowego odstawiania silikonowego smoczka. Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, niemowlak uzależni się od niego psychicznie. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas oduczania dziecka korzystania ze smoczka jest to, aby odstawienie nie było radykalne. Nie można zwyczajnie odstawić smoczka bez odpowiedniego przygotowania.

Pierwszą próbę rezygnacji z niego można przeprowadzić między trzecim a szóstym miesiącem życia malucha. To właśnie w tym czasie wrodzony odruch ssania zaczyna tracić na swojej sile. Jest to ważny okres w życiu dziecka, który wiąże się z dynamicznym rozwojem oraz ze zdobywaniem nowych, różnorodnych umiejętności.

Ze względu na wzrastającą sprawność ruchową oraz zainteresowanie dziecka otoczeniem smoczek traci na ważności z jego perspektywy. Jeżeli w tym czasie nie nastąpi odstawienie smoczka można podejmować kolejną próbę, gdy dziecko ukończy drugi rok życia. Jest to tak zwany czas buntu dziecka, kiedy to pociecha dąży do manifestowania swojej dorosłości. W tym czasie przejawem dorosłości może być chęć wyrzucenia smoczka.

Jak prawidłowo oduczyć malucha korzystania ze smoczka?

Przede wszystkim każdy rodzic, który pragnie oduczyć dziecka korzystania ze smoczka musi sobie zdać sprawę, że nie jest on remedium na problemy ze snem czy też płaczem pociechy. Oznacza to, że rozsądne oduczenie dziecka korzystania z tego przedmiotu wcale nie musi przynosić paniki i łez.

Poprzez wcześniej wspomniane sposoby do odstawienie smoczka rozumie się stopniowe niwelowanie okazji do korzystania z niego. Oznacza to, że w pierwszej kolejności rodzic musi zaprzestać podawania smoczka dziecko w sytuacji gdy grymasi. W następnym etapie można rozpocząć chowanie smoczka w innych kluczowych momentach.

Przykładowo w czasie zabawy, spaceru. Ostatecznie warto dziecku dawać smoczek przykładowo jedynie przed snem. Aczkolwiek nawet w takiej sytuacji warto wyciągać go z buzi dziecka, gdy to już zaśnie.

Sprawdź również: Aspirator do nosa

Skuteczne sposoby na podstawienie smoczka

Jeżeli rodzice zdążył już nauczyć dziecko, że nie otrzymuje smoczka w momencie niezadowolenia można zastanowić się, w jaki sposób całkowicie z niego zrezygnować. Chociaż jest to odpowiedni moment na całkowite jego odstawienie, należy utrzymać w świadomości, że nie może być to działanie radykalne.

Najlepiej, jeżeli rezygnacja odbędzie się przy współpracy w dzieckiem. Oznacza to, że nie wolno okłamywać dziecka twierdząc, że smoczek został zgubiony, czy też porwany przez pająki. Nie wolno również smarować smoczka w musztardzie, czy też w cytrynie, aby zniechęcić go do korzystania z niego. W praktyce przyniesie to tylko niepotrzebny stres zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Ostateczne rezygnacja ze smoczka może odbyć się na zasadzie wymiany. Gdy dziecko nie jest już tak do niego przyzwyczajona może z chęcią zgodzić się na wymianę ukochanego smoczka na nową zabawkę kocyk, czy też grzechotkę. Dobrym sposobem, zapłacenie za nową zabawkę w sklepie CCC dziecko za pomocą smoczka.

Innym rozwiązaniem może być przeczytanie dziecku odpowiedniej książki. Może być to wymyślona historia, w której główni bohaterowie rezygnują ze smoczka. Jest to doskonały sposób, aby uzmysłowić dziecku że tak samo jak jego autorytety jest on już wystarczająco duży, aby z niego zrezygnować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI