Katar leczony czy nie przechodzi, ale potrafi być bardzo uciążliwy. W przypadku małych dzieci zalegająca w nosie wydzielina może być bardzo problematyczna – jeśli rodzic nie będzie jej na bieżąco usuwał, istnieje ryzyko groźniejszych powikłań, łącznie z wystąpieniem infekcji dolnych dróg oddechowych. Odpowiedzialny rodzic nie powinien narażać niepotrzebnie na takie cierpienie swojego malucha. Tym bardziej, że wydzieliny można szybko i wygodnie się pozbyć, mając pod ręką aspirator do nosa – tradycyjny, ręczny czy elektroniczny. Co jeszcze można zrobić w przypadku zatkanego nosa u pociechy?
Katar u dziecka? Sprawdź, jak mu pomóc
Każdy powinien oddychać przez nos, gdyż jego śluzówka stanowi barierę ochronną, zatrzymującą zanieczyszczenia i patogeny. Zmniejsza się ryzyko wniknięcia do dróg oddechowych chorobotwórczych bakterii, wirusów, pyłków i przeróżnych alergenów. W przypadku małego dziecka, poniżej pierwszego roku życia, oddychanie ma miejsce wyłącznie przez nos, a częstotliwość wdechów wynosi aż 50 razy na minutę. Nie trzeba wobec tego domyślać się, jak niebezpieczna staje się zalegająca w nosie takiego brzdąca wydzielina na skutek kataru. Konieczne jest udrażnianie nosa, co można zrobić na wiele sposobów. Najszybciej i najskuteczniej będzie użyć aspiratora do nosa. Służy on do odsysania zalegającej wydzieliny. Trzeba oczywiście zachować ostrożność i być delikatnym, aby nie podrażnić delikatnej śluzówki nosa. Wybór takiego urządzenia powinien być dobrze przemyślany. Przykładowo modele elektryczne są głośne, przez co mogą wystraszyć pociechę. Z kolei tradycyjna gruszka jest mało higieniczna.
Świetnym sposobem na katar u dziecka jest robienie inhalacji. Jest to bardzo polecana metoda, która może być stosowana nawet u najmłodszych pociech. Konieczny jest zakup specjalnego inhalatora i nebulizatora. Rodzice mogą wesprzeć się olejkami eterycznymi. Ważne jest to, aby wybrać te dobrej jakości, od renomowanego producenta. Nie mogą być to żadne olejki zapachowe tylko stuprocentowe olejki eteryczne. Dokładne czytanie składu na opakowaniu jest podstawą. W olejku nie może być żadnych sztucznych substancji, które mogą podrażnić delikatną śluzówkę nosa. Nie ma też co przesadzać z ilością. Więcej wcale nie oznacza lepiej. Wystarczy dosłownie jedna kropelka na chusteczce, którą położymy obok główki dziecka lub przy łóżeczku. Praktycznym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w ceramiczny kominek zapachowy czy taki służący do aromaterapii.
Co jeszcze pomoże?
W przypadku kataru u małego dziecka czasami warto wspomóc się kroplami do nosa, przepisanymi przez pediatrę. Tym bardziej, jeśli wydzielina jest gęsta i zalega, przez co trudno pozbyć się jej nawet aspiratorem do nosa. Ważne jest to, aby krople nie były zbyt długo używane. W aptekach nie brakuje skutecznych preparatów przynoszących ulgę przy nieżycie nosa, stanach zapalnych zatok i ucha środkowego. Świetnym rozwiązaniem będzie też zastosowanie wody morskiej, którą można wspomóc się już w przypadku niemowląt. Rodzice mogą kupić specjalny preparat wody morskiej w sprayu, co znacznie ułatwia podanie środka do nosa. Wystarczy po jednym psiknięciu do każdej dziurki, aby wydzielina rozrzedziła się i ułatwiła oddychanie maluchowi Przy wyborze takiego preparatu należy mieć na uwadze to, aby miał naturalny skład. Podobnie będzie z solą fizjologiczną, która jest tania i całkowicie bezpieczna w stosowaniu. Wystarczy wkropić do każdej dziurki jedną czy dwie kropelki takiego preparatu. Niepozorna sól rozpuszcza wydzielinę, która wypłynie z nosa. Wystarczy ją wytrzeć chusteczką.
Pozostając przy temacie aptecznych środków na katar dla dzieci, warto pomyśleć o maściach zawierających substancje lotne, które redukują przekrwienie śluzówki nosa. Nie smaruje się nimi jednak wnętrza nosa, ale klatkę piersiową i plecy. Zaletą stosowania ich jest też efekt uspokojenia malucha i ułatwienie mu zrelaksowania się. W przypadku kataru bardzo ważne jest to, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, powietrze miało optymalny stopień nawilżenia. Nie może być ono zbyt suche, co tylko pogarsza problem i ma negatywny wpływ na zdrowie malucha. Najprostszym sposobem na zwiększenie poziomu wilgotności w domu jest rozwieszenie wilgotnych pieluszek tetrowych. Działają one jak nawilżacze powietrza. W przypadku okresu grzewczego można położyć na ciepłych kaloryferach mokre ręczniki.