Jaki termometr bezdotykowy?

Wśród rzeczy, które absolutnie powinien mieć każdy z nas w swoim domu, jest termometr. Dotyczy to nie tylko rodzin z dziećmi, ale każdej osoby, bowiem choroba nie wybiera i na pewno przyjdzie taki czas, że będziemy musieli zmierzyć sobie lub któremuś z domowników temperaturę. Dawnej znane były tylko termometry rtęciowe. Dziś zdecydowanie znacznie bardziej popularne są ich wersje bezdotykowe, które uważa się za urządzenia niezwykle wygodnie w użyciu. Przyjrzyjmy się, zatem nieco bliżej nowoczesnym termometrom bezdotykowym i ich właściwościom.

Czym właściwie jest termometr bezdotykowy?

Tradycje termometry rtęciowe wkładało się do jamy ustnej pod językiem lub pod pachę. Pod wpływem ciepłoty ciała rtęć, umieszczona w skalibrowanej, kapilarnej rurce, podnosiła się do odpowiedniej wysokości. Dzięki podziałce umieszczonej na tej rurce można było odczytać w stopniach Celsjusza jaka jest temperatura ciała.

Dziś po takie termometry raczej rzadko kto sięga, bowiem na rynku już od wielu lat mamy termometry bezdotykowe, w których zastosowano nowoczesną technologię podczerwieni. Jest to niezwykle wygodny, a przy tym szybki, sposób mierzenia temperatury, ponieważ nie wymaga bliskiego kontaktu fizycznego. Taki bezdotykowy termometr na podczerwień trzyma się około 5 – 15 cm nad nerwem skroniowym czoła. Temperatura rejestrowana jest przez to urządzanie, a następnie wyświetlana na cyfrowej diodzie LED.

Jak widać taki termometr bezdotykowy ma wiele zalet, ponieważ pozwala na pomiar temperatury u człowieka, bez konieczności dotykania nim ciała. A zatem, jest to urządzenie znaczniej bardziej higieniczne niż jego wersja wcześniejsza, dzięki czemu może z niego korzystać więcej osób, praktycznie jedna po drugiej. Warto też zauważyć, że taki termometr bezdotykowy jest również bezpieczniejszy, zwłaszcza w rękach dziecka.

Termometr bezdotykowy i jego największe zalety

Termometry bezdotykowe są obecnie niezwykle popularne, na co z pewnością wpływa ich funkcjonalność. Przede wszystkim, dzięki temu że nie ma bezpośredniego kontaktu tego urządzania z ciałem człowieka, nie dochodzi do przenoszenia różnych bakterii czy wirusów z jednej osoby na drugą. Dlatego taki termometr na podczerwień może być bez żadnych obaw używany przez wszystkich członków rodziny, a nawet w miejscu pracy czy szpitalu. W przypadku tradycyjnych termometrów rtęciowych nie było to już takie proste, bowiem wymagało dokładnego zdezynfekowania go.

Ponadto, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, termometry bezdotykowe charakteryzują się wysoką dokładnością pomiaru.
W przypadku, gdy jesteśmy chorzy, zachodzi konieczność regularnego mierzenia temperatury, nawet w nocy. Jeśli więc chorują nam dzieci, czy nawet ktoś inny z domowników, kim się opiekujemy, nie musimy wówczas budzić chorego. Wystarczy przystawić termometr do czoła na kilka sekund, nacisnąć przycisk do pomiaru temperatury i na koniec zapisać odczyt. Dzięki temu, że są one tak funkcjonalne, zyskują coraz większe uznanie chociażby wśród rodziców małych dzieci.

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Na rynku mamy wiele rodzajów termometrów bezdotykowych. Im urządzenie jest bardziej zaawansowane technologicznie, tym jego cena jest wyższa.

Na ogół termometry bezdotykowe mają ręczną kalibrację. Co to takiego? Otóż, kalibracja termometru to czas, jaki potrzeby jest temu urządzeniu do przyzwyczajenia się do temperatury otoczenia, w którym się on znajduje i w którym ma być dokonywany pomiar.

Kalibracja termometru jest bardzo ważna, ponieważ może okazać się, że jeśli termometr leżał przez długi czas w miejscu, w którym temperatura jest niższa, niż na przykłada w pokoju, w który wykonywany będzie pomiar, to taki odczyt będzie nieprawidłowy – może być zaniżony nawet o kilka stopni.

Bardzo często termometry bezdotykowe, które posiadają funkcję automatycznej kalibracji potrzebują dosyć sporo czasu – nawet do 30 minut – aby dostosować się do środowiska zewnętrznego. Dlatego dobrym pomysłem jest wybranie termometru na podczerwień z kalibracją ręczną.

Termometr bezdotykowy do badania temperatury na powiece
Okazuje się, że najbardziej miarodajnym miejscem do mierzenia temperatury ciała jest powieka. Co więcej, taki pomiar trwa tylko kilka sekund. Niestety termometry bezdotykowe, służące do pomiaru temperatury w tym miejscu, są najczęściej znacznie droższe niż inne wersji termometrów bezdotykowych dostępnych na rynku.

Jeśli jednak w instrukcji obsługi naszego termometru nie ma wyraźnej informacji, że może on być stosowany do pomiaru temperatury na powiece, to nigdy nie wolno nam tego robić. Otóż, promieniowanie emitowane przez termometr na podczerwień może przejść przez powiekę, która przecież jest cienką tkankę, i dotrzeć do gałki ocznej, a to jest niezwykle niebezpieczne.

Termometr bezdotykowy do badania temperatury na powiece jest z pewnością praktycznym rozwiązaniem, jeśli jednak nie możemy lub po prostu nie chcemy wydawać kilkuset złotych na niego, to równie dobrze możemy kupić termometr bezdotykowy, którym wykonamy pomiar w innych częściach ciała, na przykład na czole, karku czy skroniach.

Zobacz koniecznie: ranking elektronicznych termometrów bezdotykowych (na podczerwień)

Czy wybrany przez nas termometr bezdotykowy posiada czujnik odległości od powierzchni pomiaru?

Bardzo ważne jest to czy nasz termometr bezdotykowy posiada czujnik odległości od powierzchni pomiaru. Dlaczego? Często w instrukcji obsługi takiego urządzenia znajdziemy informację, mówiąc o tym, że aby pomiar był dokładny należy go wykonać w odpowiedniej odległości – od 2 do 5 cm od czoła. Jak zatem mamy dokładnie odmierzyć tę odległość, by pomiar nie był zafałszowany? Do tego właśnie służy w termometrze czujnik odległości od powierzchni pomiaru. Ten specjalny projektor w trakcie pomiaru wizualnie będzie nas informował, jaka odległość jest odpowiednia do uzyskania rzetelnego pomiaru.

Jak wiarygodnie zmierzyć temperaturę przy użyciu termometru bezdotykowego?

Aby uzyskać wiarygodny pomiar temperatury naszego ciała, należy wykonać go w dokładny sposób, zgonie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi takiego urządzenia. Jeśli więc będziemy mierzyć temperaturę na czole, to musimy dopilnować, aby nie było ono mokre czy też zasłonięte włosami. Przed takim pomiarem nie wolno też pocierać czoła, ponieważ może to zafałszować wynik.

Najlepszy termometr bezdotykowy – podsumowanie

Termometr bezdotykowy to urządzanie, które absolutnie powinno znaleźć się w każdym domu – nie tylko tam gdzie są dzieci. Zanim wybierzemy odpowiedni model zastanówmy się, na czym tak naprawdę nam zależy. Jeśli chcemy w jak najmniej skomplikowany i szybki sposób zmierzyć temperaturę u sobie czy też komuś innemu, na przykład dziecku, to wybierzmy bardziej zaawansowany model (który z zasady jest też droższy), chociażby do badania temperatury na powiece. Jeśli z kolei wystarczy nam termometr do pomiaru na czole czy skroniach, to spokojnie możemy kupić taką wersję, która jest przy okazji nieco tańsza.

Pamiętajmy jednak, że termometr służy jedynie do kontroli temperatury ciała. Jeśli więc stan podgorączkowy lub też gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI