Jaki termometr lekarski kupić?

Termometr lekarski powinien być na wyposażeniu każdej domowej apteczki. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie sprawdzić temperaturę naszego ciała i ewentualnie zaobserwować niepokojący jest wzrost lub znaczny spadek (co również może być niebezpieczne), a także adekwatnie do zaistniałej sytuacji zareagować. Zakres mierzonych temperatur jest dość szeroki i wynosi od 32 stop. C do 42 stop. C. Na rynku mamy różne modele termometrów, zastanówmy się, zatem jaki termometr lekarski kupić?

Dlaczego warto kontrolować temperaturę naszego ciała?

Gdy dzieje się coś niepojącego w naszym organizmie, to zaczyna się on bronić przed różnymi infekcjami, co najczęściej objawia się podwyższoną temperaturą ciała. Gorączka zmniejsza stężenie żelaza oraz cynku w osoczu krwi, dzięki czemu nie dochodzi do namnażania się bakterii, a zatem organizm samoistnie hamuje rozwój choroby. Ponadto zwiększona ciepłota ciała wpływa dodatkowo na przyspieszenie metabolizmu, a to z kolei powoduje szybsze pozbycie się toksyn z organizmu, co skraca czas trwania choroby.

Oczywiście nie zawsze gorączka dobrze wpływa na organizm. Można rozpatrywać ją w takich kategoriach do momentu, gdy nie przekracza ona 38, 5 stop. C. Jeśli przy tym czujemy się znośnie i objawy gorączki nie są jakoś szczególnie uciążliwe, to zaleca się, aby w takiej sytuacji powstrzymać się od zbijania temperatury lekami. Oczywiście w tym momencie konieczne jest regularne kontrolowanie temperatury ciała, po to by szybko i właściwie zareagować, gdyby ewentualnie stała się ona niebezpiecznie wysoka.

Jakie mamy rodzaje termometrów lekarskich?

Od 2007 r. w Unii Europejskiej istniej zakaz produkcji szklanych termometrów rtęciowych. Zastąpiono je termometrami z alkoholem lub galistanem. Należy jednak zauważyć, że po takie termometry w tradycyjnej wersji rzadko, kto dziś sięga. Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę ich odpowiedników elektrycznych, które są znacznie wygodniejsze w obsłudze.

Niemniej jednak ze względu na miejsce pomiaru, możemy wyróżnić następujące rodzaje termometrów lekarkach:
1. Tradycyjne – przy ich użyciu pomiaru dokonuje się pod pachą, pod językiem lub w odbycie. Taki termometr należy każdorazowo dokładnie zdezynfekować.
2. Douszne – przeznaczone są do pomiaru temperatury w uchu. Dzięki nim szybko otrzymujemy wynik, który można uznać za dokładny. Należy jednak pamiętać, aby przed następnym pomiarem wymienić jednorazową osłonkę.
3. Bezdotykowe – są to najnowsze modele i najbardziej zaawansowane technologicznie. Przy ich użyciu pomiar dokonywany jest na skroni lub na czole. W ten sposób najszybciej zmierzymy temperaturę ciała i to bez konieczności dezynfekcji termometru po każdym użyciu.

Czym charakteryzują się termometry szklane?

Choć szklane termometry bezrtęciowe doją dokładny pomiar, to jednak jego czas jest dosyć długi i średnio wynosi do 5 minut. Poza tym każdorazowo przed jego użyciem należy taki termometr strzepnąć, a po użyciu – koniecznie zdezynfekować. Pomiaru temperatury tradycyjnym szklanym termometrem można dokonać w trzech miejscach – pod pachą (najczęściej wybierana opcja), pod językiem lub doodbytniczo (wówczas odczyt jest najdokładniejszy).

Jego największą zaletą z pewnością jest brak baterii, a zatem nie ma konieczności ładowania go co jakiś czas. Pamiętajmy jednak, że takie termometry szklane powinny absolutnie znajdować się poza zasięgiem dzieci, bowiem bardzo łatwo można je stłuc, a przez to skaleczyć się czy nawet zatruć niezwykle szkodliwą rtęcią.

Co warto wiedzieć o termometrach elektrycznych?

Z wyglądu termometry elektroniczne przypominają wersje szklane, a do tego przeznaczone są do mierzenia temperatury w dokładnie tych samych miejscach: pod pachą, doustnie lub doodbytniczo. I w zasadzie, jeśli chodzi o podobieństwa to by było na tyle. Termometrów elektrycznych nie trzeba strząsać przed pomiarem, zaś uzyskany wynik jest bardzo łatwy do odczytu – dzięki małemu ekranowi.

Z pewnością największą zaletą termometrów elektrycznych jest czas pomiaru temperatury, a z reguły jest to od 10 do 15 sekund. Dodatkowo zakończenie pomiaru sygnalizowane jest dźwiękowo.

Termometry elektryczne mają niestety też swoje wady. Otóż, są one podatne na pole elektromagnetyczne, która może powodować rozstroje urządzenia, dlatego nie powinno kłaść się w jego pobliżu na przykład telefonów komórkowych. Poza tym musimy pamiętać o konieczności wymiany baterii, ale czynność tę w większości modeli można wykonać samodzielnie w domu.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są termometry douszne?

Ten rodzaj termometrów charakteryzuje się szybkim pomiarem i dosyć wygodnym sposobem użycia, pod warunkiem jednak, że mamy opanowaną technikę poprawnego wprowadzenia końcówki termometru do ucha. Poza tym, większość modeli termometrów dousznych wydaje sygnały świetlne i dźwiękowe, co znacznie pomaga właściwie umieścić termometr w uchu.

Czas pomiaru w tym przypadku ogranicza się do jednej bądź kilku sekund – zależy to od rodzaju modelu. Z tego też względu dosyć chętnie wybierany jest przez rodziców, którzy mają małe dzieci.
Ich największą wadą jest niestety mniej dokładny (niż innych termometrów) pomiar – margines błędu wynosi ±0,2 stop. C. Ale za to, niejako dla równowagi, mają większy zakres pomiaru – od 0 stop. C do 100 stop. C. Co to nam daje? Dzięki temu wykryjemy nie tylko zbyt wysoką ciepłotę ciała, ale też zbyt niską – hipotermię, co jest równie niebezpieczne. Z tego też względu dosyć często termometry douszne wykorzystywane są w szpitalach.

Przy tego typu termometrach koniecznie musimy pamiętać o wymianie jednorazowych końcówek – po każdym badaniu.

Termometry bezdotykowe – wersja najbardziej zaawansowana technologicznie

Termometr bezdotykowy – sensoryczny jest z pewnością najbardziej zaawansowany technologicznie. Przy jego użyciu pomiar temperatury ciała odbywa się bez kontaktu fizycznego z badanym – stąd jego nazwa. Działa on w oparciu o technologię IR (podczerwień).

Termometr bezdotykowy ma wiele zalet. Po pierwsze, daje szybki (około 1 sekundy) i precyzyjny odczyt. Po drugie, wynik pomiaru wyświetlany jest na monitorze, a w niektórych modelach jest też możliwość zapisania odczytu. Z kolei ich największą wadą jest to, że trzeba regularnie je ładować lub wymieniać baterię.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI