Jaki termometr na podczerwień elektroniczny i bezdotykowy kupić?

Tradycyjny przyrząd do pomiaru temperatury ciała coraz bardziej wypierany jest przez termometr elektroniczny. Za tym innowacyjnym rozwiązaniem przemawia wygoda, większa precyzja, szybkość. W przypadku termometru bezdotykowego komfort użytkowania jest najwyższy, idealnie sprawdza się szczególnie w przypadku najmłodszych podopiecznych. Nie trzeba trzymać termometru pod pachą przez kilka minut ani w ustach. Wystarczy przyłożyć termometr na podczerwień do ciała, aby na odległość móc błyskawicznie poznać aktualną ciepłotę ciała danej osoby. Mierzenie temperatury jeszcze nigdy nie było tak proste. Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, gdyż na rynku nie brakuje tego typu termometrów, każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Dlaczego warto zdecydować się na termometr na podczerwień? Poznaj liczne zalety tego innowacyjnego urządzenia

Termometr bezdotykowy mierzy ciepłotę ciała w oparciu o technologię podczerwieni. To właśnie za jego pomocą możliwe staje się zmierzenie temperatury ciała w przeciągu dosłownie paru sekund. Zasada działania tego urządzenia jest proste – im ciało ma wyższą temperaturę, tym wytwarza wyższe promieniowanie podczerwone, na co wskazuje elektroniczny wyświetlacz w termometrze. W nowoczesnych modelach można mówić o dużo większej liczbie funkcjonalności niż tylko mierzenie ciepłoty ciała – kalibracji względem temperatury otoczenia, zapisywaniem kilku ostatnich pomiarów. Nie trzeba martwić się tym, że w wyniku upadku termometr się zbije i zacznie emitować toksyczną rtęć, którą można się bardzo szybko zatruć.

Termometry na podczerwień są wielofunkcyjne, gdyż pozwalają na sprawdzenie temperatury ciała w każdym momencie, wielokrotnie, w krótkim czasie. Posłużą do sprawdzenia temperatury kąpieli, posiłku czy pokarmu dla niemowlaka. Jest to urządzenie całkowicie bezpieczne w stosowaniu. Kolejną zaletą będzie wysoki poziom higieny, gdyż można mierzyć ciepłotę ciała chorego, bez jego dotykania, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zarażenia, przenosząc chorobotwórcze drobnoustroje na powierzchni termometru. W urządzeniu bezdotykowym nie trzeba mieć nawet bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Takie rozwiązanie jest często często w placówkach medycznych typu szpitale i ośrodki zdrowia.

Jako, że w przypadku termometrów na podczerwień nie ma potrzeby zapisywania pomiarów czy ich pamiętania ich, jego używanie jest niezwykle wygodne. W dowolnej chwil można szybko sprawdzić elektroniczny zapis ostatnich pomiarów. Po zmierzeniu temperatury, możliwe jest dokonanie od razu następnego, nie trzeba na nic czekać. Urządzenie będzie zawsze gotowe do użycia. W przypadku niecierpliwego pacjenta takie rozwiązanie sprawdza się idealnie. Tym bardziej, że małe pociechy nie lubią, jak się im mierzy temperaturę.

Zaletą termometru na podczerwień jest możliwość wykonania badania na powiece. Okazuje się, że właśnie ta metoda daje najbardziej miarodajne wyniki, czyli najlepiej oddaje temperaturę ciała. Kolejną zaletą jest to, że urządzenie informuje użytkownika, jeśli osoba badana znajduje się w zbyt dużej odległości od termometru. Wyposażono je w wskaźnik odległości od powierzchni badanej. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, zacznie emitować specyficzny dźwięk.

Jaki wybrać termometr na podczerwień?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów termometrów na podczerwień. Można kupić elektroniczny model uniwersalny dla dzieci i dorosłych, jak również urządzenie dedykowane niemowlętom. Decydując się na zakup takiego termometru, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest precyzja. Urządzenie musi właściwie mierzyć temperaturę ciała, czyli dokładnie. Nie może być tak, że za każdym razem pomiary robione jeden po drugim są inne.

Za błędy w pomiarach mogą odpowiadać zmiany temperatury otoczenia i niereagowanie urządzenia na tego typu wahania. Można jednak uniknąć tego typu problemów, jeśli termometr będzie wyposażony w funkcję kalibracji względem otoczenia. W praktyce wygląda to tak, że niezależnie od tego gdzie znajdzie się tremometr, szybko dostosuje swój pomiar do panujących w tym miejscu warunków. Na dokładność pomiarów wpływa również odległość urządzenia od badanej osoby czy rzeczy.

Wyniki będą niemiarodajne zarówno w przypadku zbyt bliskiego kontaktu, jak również zbyt dużego oddalenia. Konieczne staje się zwrócenie uwagi na to, czy dany termometr ma wbudowany czujnik wskazujący odległość od badanej powierzchni. Bez tego nie będziemy mieć pewności, czy urządzenie zostało zbliżone na odpowiednią odległość. Jeśli tak nie będzie, termometr samoczynnie poinformuje użytkowania o tym fakcie.

Nie bez znaczenia przy wyborze termometru na podczerwień jest zwrócenie uwagi na producenta i dystrybutora. W marę możliwości warto kupić urządzenie renomowanej marki, która cieszy się dobrymi opiniami wśród konsumentów. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami użytkowników konkretnego modelu termometru. Bardzo przydatnym narzędziem okazuje się być ranking najlepszych termometrów bezdotykowych i porównywarka, co znacznie przyspieszy i ułatwi znalezienie idealnego urządzenia, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami przyszłego użytkownika.

Cena także ma znaczenie, ale nie powinna być głównym wyznacznikiem. Należy mieć jednak na uwadze to, że idzie ona zwykle w parze z jakością, dlatego wybór najtańszego modelu nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli urządzenie ma być rzeczywiście niezawodne, funkcjonalne i posłużyć przez długi czas, warto zainwestować od razu w to dobrej jakości od sprawdzonego producenta. Kierowanie się wyłącznie ceną może okazać się tylko pozorną oszczędnością.

Co jeszcze ma znaczenie podczas kupowania bezdotykowego termometru na podczerwień?

Wybierając termometr na podczerwień, należy zwrócić uwagę na parametr dotyczący szybkości pomiaru. Dobrej jakości urządzenie będzie w stanie podać temperaturę w przeciągu sekundy od rozpoczęcia pomiaru. Wynik powinien być podany z dokładnością do 0,2–0,3 stopnia Celsjusza. Znaczenie ma także zakres pomiaru temperatury. Jeśli chcemy używać urządzenia nie tylko do pomiaru ciepłoty ciała, ale też do sprawdzania temperatury wody, otoczenia czy konkretnych przedmiotów, należy mieć na uwadze skalę obsługiwanych przez nie temperatur.

Dobry termometr na podczerwień umożliwia mierzenie wysokich temperatur z rzędu 100–110 stopni Celsjusza. Jako, że najbardziej miarodajne wyniki pomiaru temperatury ciała można uzyskać, sprawdzając ją poprzez badanie jej na powiece, należy sprawdzić, czy wybrane urządzenie oferuje taką funkcjonalność. Powinno to być wyraźnie napisane w instrukcji obsługi termometru. Jeśli producent w żadnym zapisie o tym nie wspomina, nie wolno pod żadnym pozorem tego robić, gdyż może to skutkować uszkodzeniem wzroku. Tremometr emituje promieniowanie, które po przejściu przez delikatną skórę na powiece, jest w stanie dotrzeć do gałki ocznej, co może stanowić dla oka poważne zagrożenie. Producent musi jasno określić to, że za pomocą oferowanego przez niego termometru można bezpiecznie badać temperaturę na powiece.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI