Kamerka Samochodowa – Ranking i Opinie

Bez wątpienia określenie sprawcy wypadku lub kolizji drogowej w wielu sytuacjach nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczęśliwie współcześnie kierowca pojazdu ma możliwość uchronienia się przed niejednoznacznymi sytuacjami na drodze poprzez montaż specjalistycznego rejestratora jazdy. Zamontowana na przedniej szybie samochodu kamera pozwala na klarowną rejestrację wydarzeń na drodze i tym samym na łatwe określenie sprawcy wypadku lub kolizji drogowej.
Tego rodzaju urządzenia najczęściej wykorzystywane są przez regularnie przemieszczających się samochodem kierowców, którzy są szczególnie narażeni na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Niemniej jednak tego rodzaju sprzęt powinien być wykorzystywany przez wszystkich właścicieli pojazdów. Współcześnie producenci zaoferować mogą dużą ilości kamer samochodowych o najróżniejszych parametrach. Jaką kamerkę samochodową wybrać? W wyborze pomoże nasz ranking najlepszych wideorejestratorów samochodowych.

Wideorejestrator – zastosowanie

W pierwszej kolejności należy się zastanowić, w jaki sposób rejestrator będzie wykorzystywany. Warto podkreślić, że kamerka samochodowa to urządzenie wielofunkcyjne. Wbrew pozorom po zainstalowaniu go w samochodzie kierowca zyskuje możliwość i nie tylko nagrywania przybliżonej drogi, ale również pomiaru prędkości. Uzyskane z kamery dane następnie są zapisywane w znajdującej się w niej karcie pamięci. Oznacza to, że kamerka samochodowa może być wykorzystana na kilka różnych sposobów.

Oczywiście najważniejszym zadaniem kamerki samochodowej jest nagranie momentu wypadku, dzięki czemu kierowca może łatwo udowodnić swoją niewinność. Niemniej jednak urządzenie to może również być przydatne w czasie bezprawnego zatrzymania i nałożenia mandatu. Kamera może również służyć do poprawienia stylu i bezpieczeństwa jazdy oraz wykorzystywana podczas rekreacyjnych przejazdu do nagrywania pokonanej trasy.

Kupno wideorejestratora — na co zwrócić uwagę?

Tak, jak zostało to napisane na początku, współcześnie producenci zaoferować mogą ogromną ilość kamerek samochodowych o różnych parametrach. W związku z tym w dalszej części artykułu zostanie wyjaśnione, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Rozdzielczość

Oczywiste jest, że im wyższa rozdzielczość nagrywanego obrazu, tym wyższa jakość uzyskanego materiału. Oznacza to, że kierowca, któremu zależy na uzyskaniu klarownego obrazu, nie powinien kupować kamerki o rozdzielczości poniżej 720p tj. poniżej 1280 × 720 (HD). Jest to absolutne minimum.

Nagrywanie w nocy

Chociaż w okresie letnim możliwość nagrywania w nocy nie wydaje się tak istotna, to sytuacja ulega zmianie w pozostałej części roku. Należy pamiętać, że jeżeli wideorejestrator nie jest dostosowany do nagrywania w nocy, to może nie zapewnić nagrań wystarczającej jakości również w dzień w przypadku złych warunków pogodowych.

Pamięć wewnętrzna i zewnętrzna

Kupując wideorejestrator zawsze należy wybrać model, który umożliwia instalację dodatkowej zewnętrznej karty pamięci. Istotne jest, czy kamerka umożliwiła instalację karty SD, której pojemność pozwala na zapisanie dużej liczby danych. Warto również zwrócić uwagę, czy kamerka ma możliwość nagrywania w pętli. W takiej sytuacji nie ma ryzyka zabraknięcia miejsca na zapisywane dane. Kamerki nagrywające w pętli regularnie usuwają najstarsze nagrania, pozostawiając wolną przestrzeń na nowe pliki.

Kąt nagrywania

Im wyższy kąt nagrywania, tym szerszy kadr, który zostanie uchwycony przez kamerkę samochodową. W praktyce oznacza to możliwość lepszego zapoznania się z wydarzeniami w otoczeniu, które miały miejsce w trakcie kolizji lub wypadku. Minimalny standard to kamerka o kącie nagrywania 120 stopni, aczkolwiek zaleca się zakup urządzenia o kącie nagrywania 150 stopni lub wyższym!

Czujnik ruchu

Należy pamiętać, że spora część wypadków ma miejsce poza ruchem drogowym. Doskonałym tego przykładem jest parking. Nabywając wideorejestrator wyposażony w czujnik ruchu, zyskamy urządzenie, które będzie się samodzielnie uruchamiać momencie wykrycia ruchu. Oznacza to automatyczne nagranie uderzenia na postoju!

Moduł GPS

To właśnie moduł GPS umożliwia kamerom samochodowym rejestracje nie tylko samego obrazu, ale również prędkości. W przypadku niektórych sprzętów istnieje możliwość wykorzystania wideorejestratora z modułem GPS jako nawigacji.

Akumulator

Dobry wideorejestrator samochodowy to urządzenie wyposażone we wbudowany akumulator. Wewnętrzne źródło energii sprawia, że nie ma konieczności ciągłego podłączenia kamerki do źródła zasilania.

Wyświetlacz

Część producentów oferuje wyjątkowo duże wyświetlacze, aczkolwiek nie są one najważniejszym elementem kamerki. Należy pamiętać, że ekran 2-3 cale są wystarczające, aby w sposób komfortowy wprowadzić zmiany w ustawieniach kamery samochodowej. Osoby, które chcą oglądać uzyskane nagrania, mogą z łatwością przenieść pliki na komputer lub telefon. Kamerka samochodowa z dużym wyświetlaczem, dochodzącym nawet to 10 cali może okazać się przydana, jeżeli może być one wykorzystana jako pełnoprawna nawigacja GPS.

Dźwięk

Warto zwrócić uwagę, że większość dostępnych kamer samochodowych nie nagrywa filmów z dźwiękiem. Jest to jednak doskonały sposób dla wszystkich kierowców, którzy chcą nagrywać dodatkowe komentarze podczas pracy kamerki. Jest to również sposób na uzyskanie większej ilości informacji w czasie wypadku.

Złącza i montaż

Należy pamiętać, że wydajny rejestrator może być wyposażony nie tylko w złącza USB, które umożliwiają podłączenie kamery do komputera, ale również w złączy HDMI, dzięki któremu istnieje możliwość bezpośredniego odtworzenia nagranych plików na telewizorze. W przypadku montażu warto zwrócić uwagę, czy producent oferuje wysokiej jakości uchwyt, który będzie nie tylko wytrzymały, ale również komfortowy w montażu.

Ranking rejestratorów samochodowych

Kupując rejestrator należy nie tylko zastanowić się, w jaki sposób sprzęt będzie wykorzystywany, ale również uwzględnić sporą ilość parametrów. Jeżeli dodatkowo kierowca poszukuje kamerki budżetowej, to podjęcie prawidłowej decyzji może być wyjątkowo trudne. W takiej sytuacji pomocny może być ranking wideorejestratorów, który w przystępny sposób wyjaśnia wady i zalety najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI