Najlepszy miernik wilgotności drewna – ranking, test, opinie
Drzewo możemy używać praktycznie do wszystkiego, ma ono uniwersalne zastosowanie,
najprostsze z nich to ogrzewanie domu. Możemy nim palić w kominku lub w piecu, może mieć ono również zastosowanie bardziej profesjonalne. Również w domu zazwyczaj używane jest przy budowie dachu, a więc wszelkiego rodzaju kozły, łaty a później również wykorzystywane jest przy podbitce. Drzewo ma wiele zastosowań, najczęściej właśnie w budownictwie i wykończeniu domu np. przy kładzeniu podłogi z desek.
Nie możemy drzewa samemu wyciąć, potrzebne jest na to zezwolenie i taka samowolna
wycinka np. w lesie nie tylko jest nielegalna ale również może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia dla Ciebie i osób, które z Tobą przebywają. Dlatego zazwyczaj po zakup drewna potrzebnego np. na budowę udajemy się do tartaku. Tam już mają specjalistyczny sprzęt, który potnie nam drzewo na odpowiednią długość oraz grubość.
Z zakupem drewna różnie to bywa, to trochę jak z zakupem samochodu. Do komisu czy do
prywatnego właściciela udajemy się z miernikiem grubości lakieru. Wtedy mamy pewność, że upragnione auto nie uczestniczyło w kolizji lub bardziej poważnym wypadku. Podobnie jest przy zakupie drewna, które musi spełniać odpowiednie normy wilgotności. Tutaj możemy powiedzieć, że odpowiednia wilgotność na więźbę dachową powinna wynosić od 15 do 18%, minimalnie powyżej tego przedziału należy drewno dosuszyć, a powyżej 24% absolutnie nie nadaje się do konstrukcji pod dach.
Trzeba też wiedzieć, że drzewo świeżo ścięte będzie miało zróżnicowaną wartość wilgotności, w zależności w której części drzewa będziemy badać. Przykładowo klocek ucięty tuż przy ziemi (odziomkowa część) będzie miał najwyższą wilgotność, ku zdziwieniu najmniejsza będzie w części środkowej, natomiast będzie ona znów rosła im bliżej korony drzewa. To nie wszystko, także pora roku ma wpływ, w sezonie zimowym będzie ono miało mniejszą zawartość wody niż w okresie wegetacyjnym.
W jaki sposób sprawdzić wilgotność drewna?
Tak samo jak w przypadku miernika grubości lakieru w samochodzie, tak samo miernikiem
wilgotności drewna możemy sprawdzić procentową wartość wilgotności drewna. Jest to
bardzo proste urządzenie, z którym każdy na pewno sobie łatwo poradzi. Za pomocą miernika możemy również sprawdzić wilgotność innych materiałów takich jak tektura, papier, bawełna czy bambus.
Jak działa wilgotnościomierz do drewna?
Jak już wyżej wspominaliśmy działanie jest bardzo proste i co ważne wynik mamy praktycznie od razu, a więc na wynik nie musimy długo czekać. W zależności od modelu urządzenia, wystarczy przyłożyć wystające z niego elektrody do badanego kawałka drewna. Zakres otrzymanego wyniku waha się w przedziale zazwyczaj od 6 do 100%. Użytkownik w przypadku lepszych modeli możemy wybrać gatunek badanego drzewa, są to między innymi: dąb, topola, buk, orzech, klon, jesion, jodła, brzoza, świerk, sosna. Pewnie zastanawiacie się po co tyle możliwości wyboru. Każdy miernik dokonuje pomiaru na podstawie rezystencji, natomiast każdy gatunek drewna różni się od siebie kilkoma parametrami np. ciężarem czy ilością żywicy dlatego też różne gatunki będą miały inną rezystencję własną.
Dla kogo jest przeznaczony?
W zasadzie to może go używać praktycznie każdy, wiadomo że głównie będą go używać
profesjonaliści a więc dekarze, stolarze, firmy zajmujące się obróbką drewna, ale także normalni użytkownicy. Po co? Przykładowo paląc drewnem w kominku chcemy aby drewno było suche, takie ma nie tylko lepszą efektywność palenia ale również znacznie lepszą kaloryczność. Najlepiej aby drewno było sezonowane w miarę możliwości przynajmniej na powietrzu, przy odpowiednich warunkach możemy spodziewać się wilgotności w przedziale 15-20% wtedy uzyskujemy termin profesjonalnym posiadaczom kominka czyli drewno powietrznie suche. Natomiast drewno które było składowane w ogrzewanym pomieszczeniu to około 5-15% (pokojowo suche). Istnieje możliwość zmniejszenia tej wartości do poniżej 5% (suche) dzieje się tak kiedy drewno jest podgrzewane za pomocą specjalnych suszarek do drewna. Do amatorskiego korzystania w takich przypadkach na pewno spokojnie sprawdzą się tańsze
modele.