Najlepszy nawilżacz powietrza – ranking, test, opinie
Powietrze o zbyt niskiej wilgotności w mieszkaniu może być przyczyną suchości skóry, suchości dróg oddechowych, a nawet intensywnego chrapania! W rzeczywistości konsekwencje oddychania zbyt suchym powietrzem obejmują znacznie większą ilość problemów!
Doskonałym rozwiązaniem może być zakup wysokiej jakości nawilżacza powietrza. Jaki nawilżacz powietrza jest najlepszy? Sprawdź nasze wskazówki oraz ranking, który pomoże w ostatecznej decyzji zakupowej.
Niestety ze względu na wyjątkowo szeroką ofertę prezentowaną przez producentów tego sprzętu, odnalezienie urządzenia, które wypełni spełni wszystkie oczekiwania, może być utrudnione. W związku z tym powstał ranking, który ma na celu pomoc osobom poszukującym idealnego nawilżacza powietrza w podjęciu trafnej decyzji.
Opisy najlepszych nawilżaczy powietrza [Nasz Ranking]
Nawilżacz powietrza Philips HU4813/10
Philips HU4813/10 jest to wysokiej jakości nawilżacz powietrza. Jego wydajność wynosi nawet do 300 ml/h, co jest bardzo dobrym wynikiem. Dzięki temu nie trzeba tak często dolewać do niego wody. Misa nawilżacza ma pojemność dwa litry.
Oprócz tego urządzenie jest wyposażone w elektroniczny wskaźnik poziomu nawilżenia, co sprawia, że wiadomo jakie jest nawilżenie w danym pomieszczeniu. Jest to bardzo istotne, aby zachować jego odpowiedni poziom.
Nawilżacz Philips HU4813/10 pracuje w bardzo cichy sposób, dlatego z powodzeniem może być włączany nawet podczas snu. W prosty sposób się go czyści, a jego zbiornik jest łatwy do napełniania. Oprócz tego w urządzeniu można ustawić zegar na czas jego działania, a także wyłączyć niepotrzebne oświetlenie. Filtry w zestawie są wymienne i należy pamiętać o ich cyklicznej zmianie.
Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier
Nawilżacz powietrza Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier to nawilżacz ewaporacyjny, który służy przede wszystkim do aromaterapii. Urządzenie jest małych gabarytów, ale jego pojemność wynosi aż 4 litry. Oczywiście do takiego nawilżacza wlewamy wodę, co sprawia, że powietrze przestaje być suche.
Takie problemy napotykamy głownie zimą, kiedy grzejniki pracują na najwyższych obrotach. Urządzenie posiada mobilne sterowanie (aplikacja na telefon) i nie pobiera dużo prądu, przez co jest bardzo nowoczesne i ekonomiczne. Nawilżacz waży 5 kilogramów, więc nie jest zbyt ciężki. Produkt pracuje samodzielnie i dopasowuje się do aktualnej wilgotności powietrza w pokoju. Warto wspomnieć, że ewaporacyjne rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla zdrowia. Dyski znajdujące się w środku urządzenia nie muszą być wymieniane.
Parowy nawilżacz powietrza Philips HU4803/01
Nawilżacz powietrza jest bardzo praktyczny (pojemnik na wodę 2 l i wydajność 220 ml/h) i w pełni automatyczny – dopasowuje poziom i czas nawilżania do stanu powietrza w pomieszczeniu (istnieje możliwość także ustawienia manualnego), wyłącza się, gdy zabraknie wody, pracuje w różnych trybach nawilżania, gwarantując komfort także podczas snu.
Komfort oddychania w pomieszczeniach do 25 m2 znacznie się zmieni, gdy nawilżacz powietrza równomiernie rozprowadzi mgiełkę w całej przestrzeni. Zastosowana technologia Philips NanoCloud sprawia, że w rozprowadzanych zmniejszonych kropelkach jest o 99% mniej bakterii w porównaniu z innymi ultradźwiękowymi nawilżaczami oraz nie występują minerały, które tworzą na ścianach mokre i białe plamy.
Nawilżacz Ultradźwiękowy Eldom NU5
Oto produkt posiadający nie tylko elegancki design, ale również praktyczne funkcje. Nawilżacz Eidom NU5 to zaawansowany technologicznie produkt, którego głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w danym pomieszczeniu.
Urządzenie posiada czujnik włączający i wyłączający nawilżanie, uruchomiając je w momencie takiej konieczności. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość opóźnienia startu – ustawienie timera na określoną porę, dokładnie wtedy włączy nawilżacz.
Produkt zaopatrzony jest w duży wyświetlacz, informujący o aktualnych działaniach urządzenia, a duży pojemnik na wodę zapewnia mu ciągłą pracę nawet przez 17 godzin. Nawilżacz został bardzo starannie wykonany i doskonale wykonuje zaprogramowane funkcje.
Najlepszy nawilżacz powietrza. Poradnik zakupowy
Nawilżacz powietrza – czym jest?
Nawilżacz powietrza to wyjątkowe urządzenie, które doskonale sprawdza się w mieszkaniach w okresie grzewczym. Jest to czas, w którym powietrze znajdujące się w pomieszczeniach jest zbyt suche, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Ze względu na zbyt małą ilość wilgoci w powietrzu pojawiają się kłopoty z układem oddechowym oraz obniża się odporność organizmu.
Zbyt suche powietrze w mieszkaniu to również idealne warunki dla alergenów, które stają się jeszcze bardziej uciążliwe. Szczęśliwie można uniknąć tego problemu, nabywając nawilżacz powietrza, który poprzez produkcję pary wodnej zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że nawilżacz jest w stanie zwiększyć wilgotność pomimo intensywnie działających kaloryferów.
Różne rodzaje nawilżaczy
Aby móc podjąć prawidłową decyzję co do zakupu nawilżacza powietrza w pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że współcześnie producenci zaoferować mogą aż siedem różnych rodzajów nawilżaczy. Osoby zainteresowane mogą nabyć:
– nawilżacz parowy,
– nawilżacz ewaporacyjny,
– nawilżacz powietrza ultradźwiękowy,
– centralny nawilżacz,
– waporyzator parowy,
– nawilżacz wirnikowy,
– nawilżacz powietrza z jonizatorem.
Wszystkie spośród wymienionych nawilżaczy posiadają zarówno zalety, jak i wady. Nawilżacz parowy ze względu na zdolność do nawilżenia powietrza oraz jego oczyszczania zalecany jest do sypialni oraz do pokojów dziecięcych. Ze względu na sposób działania jedynie w niewielkim stopniu nagrzewa on powietrze. Działa on poprzez wypuszczanie ciepłej mgiełki, która została stworzona z wody znajdującej się w pojemniku.
W przypadku nawilżacza powietrza ewaporacyjnego mamy do czynienia z urządzeniem, które zasysa znajdujące się pomieszczeniu powietrza i wypuszcza je w postaci chłodnej mgiełki. W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego mamy do czynienia z urządzeniem, które za pomocą ultradźwięków rozbija cząsteczki wody i tym samym tworzy mgiełkę. Z kolei najdroższym typem nawilżacza jest nawilżacz centralny. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą odpowiedniego poziomu nawilżenia we wszystkich pomieszczeniach w domu!
Kolejnym rodzajem nawilżacza jest waporyzator parowy. Ten rodzaj nawilżacza ze względu na nikłą zdolność do chłodzenia wytworzonej mgiełki nie jest zalecany dla dzieci. W przypadku nawilżacza wirnikowego mamy do czynienia z urządzeniem, które działa z wykorzystaniem wirujących z dużą prędkością dysków. Są one szczególnie zalecane do pokojów dziecięcych, gdyż tworzą one chłodną mgiełkę i nie stwarzają zagrożenia poparzeniem. Ostatnim typem nawilżacza jest jonizator, który oprócz wytwarzania mgiełki generuje aniony znajdujące się w powietrzu w pokoju. Oznacza to, że nawilżacz ten przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu.
Parametry techniczne
Powyżej przedstawione zostały główne cechy charakterystyczne najpopularniejszych nawilżaczy powietrza dostępnych w Polsce. Jeżeli została już podjęta decyzja, co do rodzaju nawilżacza powietrza można zacząć się zastanawiać, jakie powinien on posiadać parametry techniczne. Każda osoba, która interesuje się zakupem wysokiej jakości nawilżacza powietrza, powinna zwrócić uwagę na takie parametry jak wydajność urządzenia, moc urządzenia, zastosowane filtry, rodzaj użytego zbiornika na wodę oraz na dostępne funkcje.
Wydajność sprzętu
Jednym z najważniejszych parametrów podczas wyboru nawilżacza powietrza jest jego wydajność. W pierwszej kolejności należy się upewnić, że wydajność wybranego urządzenia spełni nasze oczekiwania. Z tego względu warto dowiedzieć się, jaka jest powierzchnia pomieszczenia, które pragniemy nawilżyć. W zależności od producenta i modelu odnaleźć można nawilżacze, które są w stanie nawilżyć między 10, a nawet 300 m2.
Należy jednak pamiętać, że deklarowana przez producenta powierzchnia, która może być nawilżona, nie jest jedynym parametrem odnoszącym się do wydajności sprzętu. Kolejnym z nich jest ilość wytworzonej pary w mililitrach lub litrach w określonym zakresie czasu. W Przypadku najsłabszych sprzętów mamy do czynienia z urządzeniami, które są w stanie w jedną dobę zamienić w parę wodną od 4 do 5 l wody. W przypadku najwydajniejszych urządzeń można liczyć na zamianę aż 60 l wody w parę wodną w dobę. Niemniej jednak, w znakomitej większości przypadków doskonale sprawdzą się nawilżacze powietrza, których wydajność waha się w okolicach 8-10 litrów na dobę.
Moc urządzenia
Kolejnym kluczowym parametrem, który Informuje na temat jakości sprzętu jest moc. Chociaż w znakomitej większości przypadków nawilżacze powietrza nie pochłaniają dużej ilości energii elektrycznej, to w sytuacji, gdy regularne korzystamy z urządzenia o bardzo dużej mocy, należy liczyć się ze zwiększonymi rachunkami za prąd. Bez wątpienia do najbardziej energooszczędnych nawilżaczy powietrza należy zaliczyć urządzenia ewaporacyjne oraz ultradźwiękowa w. Z drugiej strony do urządzeń o najwyższej mocy zaliczamy te, które nawilżają powietrze za pomocą ciepłej pary wodnej. W przypadku tego rodzaju urządzeń mamy do czynienia z mocą wahające się od 350 W do 2000 W.
Zastosowany zbiornik
Podczas zakupu nawilżacza należy również uwzględnić typ zastosowanego zbiornika na wodę. Najważniejszą kwestią jest jego pojemność. Można wyjść z prostego założenia, że im większa jest wydajność nawilżacza powietrza, tym powinien on posiadać większy zbiornik. Przykładowo nabywając nawilżacz powietrza, którego wydajność według producenta wynosi 50 m2 i zużywa on około 8 l wody na dobę, to pojemność takiego pojemnika powinna wynosić co najmniej 8 l. Jeżeli jest on mniejszy oznacza to, że pojawi się potrzeba uzupełniania nawilżacza nawet kilka razy dziennie. Ponadto warto zwrócić uwagę ,czy zastosowany zbiornik jest łatwo dostępny oraz przeźroczysty. Tylko w takiej sytuacji można łatwo sprawdzić, czy wymaga on dolania wody.
Odpowiedni filtr
Warto mieć na uwadze, że wysokiej jakości filtr na wodę każdorazowo powinien być wyposażony w co najmniej 1 filtr. To, jaki filtr warto wybrać powinno być uzależnione od indywidualnych potrzeb. Aktualnie najpopularniejszy jest filtr HEPA, który posiada zdolność do oczyszczania powietrza z różnorodnych alergenów. Można również zdecydować się na urządzenie z filtrem węglowym, dzięki czemu możliwe jest zlikwidowanie nieprzyjemnych zapachów powietrza. Ponadto należy upewnić się, że zastosowany w nawilżaczu powietrza filtr jest wymienny.