Obroże Przeciw Kleszczom – Ranking i Opinie 2021

Najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom– ranking, test, opinie

Obroża przeciw kleszczom i pchłom dla psów i kotów

W dzisiejszych czasach należy pamiętać, aby chronić psy i koty przed kleszczami przez cały rok. Zmiany klimatyczne, które zaszły w ciągu ostatnich lat spowodowały, że kleszcze aktywne są cały rok, zwłaszcza jeżeli zima jest ciepła i wilgotna. Ważne jest więc stosowanie skutecznych preparatów zabezpieczających zwierzęta. Do takich środków należą między innymi różnego rodzaju płyny, ale też bardzo skuteczne i działające długo obroże.

Opisy najlepsze obroże dla psów [Nasz Ranking]

OBROŻA FORESTO DLA PSÓW POWYŻEJ 8KG

Jeżeli szukasz dobrej i sprawdzonej obroży dla Twojego pupila, to warto zwrócić uwagę na ten model. Obroża ta zapewni doskonałą ochronę nie tylko przed kleszczami ale też przed innymi pasożytami, jak chociażby pchły. Zakup tego produktu spokojnie wystarczy na cały sezon, kiedy to insekty są aktywne, działa ona do 8 miesięcy. Ważne jest to, iż jest ona w 100% bezpieczna zarówna dla psów i kotów, a także dla ludzi, jest ona bezzapachowa więc nie sprawia nam dyskomfortu. Oczywiście jest ona wodoodporna więc nie trzeba zdejmować jej podczas gdy nas zaskoczy deszcz, lub jeżeli Twój pies lub się kąpać w pobliskim jeziorze.

Foresto to na pewno innowacyjna obroża, która zapewni kompleksową ochronę przed najbardziej popularnymi gatunkami pcheł i kleszczy. Posiada polimerową matrycę, przez którą, w kontrolowany sposób powoli uwalniane są dwie substancje aktywne o potwierdzonej skuteczności, są to imidaklopird i flumetryna. Dla właścicieli zwierząt sporym ułatwieniem jest to, że mamy tu do wyboru dwa rozmiary, dla psów powyżej 7 tygodnia życia oraz dla kotów powyżej 10 tygodnia.

BAYER FORESTO OBROŻA DLA PSÓW PONIŻEJ 8KG

Pchły i kleszcze są zagrożeniem dla naszych zwierząt praktycznie wszędzie, w miejskich parkach również. W miastach można zaobserwować, że większość to małe zwierzęta i to również dla nich Bayer przygotował odpowiednią ochronę. Jest to model dla psów poniżej 8kg ale również przeznaczony jest również dla kotów. Wodoodporność sprawia, że nie musimy jej ściągać nawet przez 8 miesięcy, bo tyle właśnie wynosi maksymalny okres ochrony dla Twojego zwierzaka. Wielu klientów jednogłośnie stwierdza, że jest to najlepsze zabezpieczenie przed kleszczami i pchłami.

Nie jest to produkt tani, ale na pewno taka inwestycja się opłaci i zwróci bo nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na leczenie psa czy kota u weterynarza. Jest bezpieczna, nie wywołuje reakcji alergicznych, także jest bezzapachowa więc nie przeszkadza zarówno zwierzętom jak i ludziom. Obroża choć prosta, to ładnie się prezentuje i dodatkowo jest łatwa w zapinaniu.

KILTIX 53CM OBROŻA DLA ŚREDNICH PSÓW

Bezzapachowa obroża Kiltix od firmy Bayer przeznaczona jest dla psów o średniej wielkości. Ma ona długość 53cm i jej działanie spokojnie wystarczy na 7-8 miesięcy pełnej ochrony przed niepożądanymi pasożytami. Dwie substancje aktywne flumetryna oraz propoksur gwarantują bezpieczeństwo, a także zapobiegają rozwojowi nowych larw pcheł.

Obroża ta jest przyjemna dla otoczenia, nie tylko ze względu na ładny wygląd ale także nie wydziela, żadnego przykrego zapachu jak to często bywa w bardzo tanich i krótkotrwałych modelach, co ważne nie powoduje dyskomfortu u psa czy kota, jedynie początkowe godziny mogą sprawiać, że pies czuje coś nowego na sobie, ale jest to zupełnie normalne i tak samo się dzieje w każdego rodzaju obroży, kwestia przyzwyczajenia zwierzaka do nowości. Tutaj należy pamiętać aby każdą obroże założyć dość luźno na szyi, ale też tak aby sama nie spadła.

Najlepszym potwierdzeniem tych słów są oczywiście opinie oraz recenzje na temat tego produktu, a są one bardzo pozytywne, klienci chwalą ją między innymi za to że łatwo ją można założyć, doskonale chroni przed insektami, i pomimo tego że nie należy ona do najtańszych dostępnych produktów to kupują ją już od wielu lat. Po prostu nie ma co oszczędzać i warto dołożyć 20-30 złotych do sprawdzonej obroży.

OBROŻA BROS HAPPS

Jeżeli powyższe produkty Cię nie przekonują, lub po prostu szukasz taniej alternatywy to na rynku są dostępne produkty z niższej półki, które mają krótsze działanie ale za to można je kupić już za kilka złotych. Przy takich kryteriach dobrym wyborem będzie obroża Happs od firmy Bros. Zapewnia ona ochronę dla zwierzaka przez około pół roku, mimo tego że tania to jest ona również wodoodporna, więc pies może mieć ją na sobie nawet w mokrych warunkach.

Jej długość to 60cm, przeznaczona jest dla psów o większej masie ciała. Tutaj sposób użycia jest bardzo prosty, ponieważ przed założeniem, wystarczy tylko kilkukrotnie skręcić rękoma obroże w spirale, wtedy uaktywnia się substancja owadobójcza, założyć z pewnym luzem na szyje psa a nadmiar końcówki obciąć, pamiętaj o tym aby dokładnie umyć ręce, oraz o tym że obroża osiąga pełną skuteczność po 24h. Opinie klientów są przeważnie pozytywne np. za to że ma trwałe zapięcie dzięki czemu pies jej nie zgubi. Wadą może być jedynie zapach który wydziela ta obroża, ale za tą cenę nie można oczekiwać, że będzie ona bezwonna.

SCALIBOR PROTECTOR BAND 48CM

Kolejną propozycją w naszym rankingu jest Scalibor protector band. Obroża ta zapewni ochronę przed kleszczami i pchłami do 5-6 miesięcy. Tutaj producent zastosował substancję aktywną zwaną deltametryną, która dodatkowo chroni skórę przed żerowaniem i ukąszeniami komarów. W cenie otrzymujemy produkt wodoodporny, zapach jej jest minimalnie wyczuwalny. Trzeba tu również zaznaczyć, że obroża w pełni zaczyna działać dopiero po upływie siedmiu dni, w tym czasie należy unikać kontaktu psa z wodą. Model ten przeznaczony jest tylko dla psów, a więc nie nadaje się dla kotów. Producent zaznacza również, że może być ona stosowana także u suk w ciąży lub karmiących swoje małe.

Najlepsza obroża dla psa. Poradnik zakupowy

Dlaczego stosowanie obroży przeciw kleszczom jest tak ważne?

Kleszcze same w sobie nie są groźne. Są to pajęczaki atakujące zarówno zwierzęta dzikie, jak i domowe i żywiące się ich krwią. Kleszcz wczepiony w skórę zwierzęcia po pewnym czasie odpada sam, a pozostała po ugryzieniu ranka jest bardzo mała i łatwo się goi. Bardzo groźne dla zdrowia i życia zwierząt są natomiast choroby, które kleszcze przenoszą. Ich konsekwencje stanowią duże zagrożenie, ale leczenie jest trudne, kosztowne i nie zawsze przynosi rezultaty. Warto więc dołożyć wszelkich starań w celu zabezpieczenia domowych zwierząt przed kleszczami i konsekwencjami ugryzienia przez nie.

Oprócz chorób, które przenoszą kleszcze, bardzo rzadko groźne może być samo ugryzienie. Kleszcze żywią się, wbijając się w skórę zwierzęcia i ssąc jego krew, a więc istotne jest dla nich to, żeby zwierzę nie zorientowało się o ich obecności. Wstrzykują one więc do krwi wiele substancji, które mają między innymi działanie znieczulające i przeciwświądowe, ale też zmniejszające krzepliwość krwi. Czasami może się zdarzyć, że wystąpi reakcja alergiczna na którąś z tych substancji.

W dalszej części omówiono najpopularniejsze z wielu chorób, które przenoszone są przez żyjące w tej części Europy gatunki kleszczy. Pokrótce zostały też opisane najpowszechniej występujące gatunki tych pajęczaków – najczęściej odpowiedzialne za zakażenia psów i kotów przenoszonymi przez siebie chorobami. Na końcu opisano popularne metody zapobiegania chorobom odkleszczowym, wraz z najpopularniejszym – obrożami przeciw kleszczom i innym rodzajom pasożytów, atakujących zwierzęta domowe.

Choroby przenoszone przez kleszcze

W organizmach kleszczy bytuje kilka gatunków bakterii, pierwotniaków, nicieni i wirusów, które są odpowiedzialne za tak zwane choroby odkleszczowe. Należy do nich wiele rodzajów chorób, które stanowią spore zagrożenie dla zdrowia psów i kotów. Transmisja chorobotwórczych drobnoustrojów z ciała kleszcza do krwiobiegu zwierzęcia następuje w czasie, gdy kleszcz się pożywia. Dla zminimalizowania ryzyka zarażenia bardzo istotne jest umiejętne wyjmowanie kleszcza, jeżeli już zostanie on zauważony. Jeżeli nie dysponuje się odpowiednim doświadczeniem, albo sprzętem, czasami warto zostawić to weterynarzowi. Nieumiejętne usuwanie kleszcza może dla psa lub kota stanowić większe zagrożenie niż poczekanie aż sam odpadnie.

Najpopularniejszą i najczęściej diagnozowaną u zwierząt domowych chorobą odkleszczową jest babeszioza, którą wywołują pierwotniaki z rodzaju Babeshia. Pierwsze oznaki choroby pojawiają się już po jednym, do trzech tygodni od infekcji. Chorobie bardzo często towarzyszą specyficzne objawy związane z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego. Objawy choroby to gorączki, brak apetytu, zapalenie wątroby. Bardzo często występuje charakterystyczny, czerwony kolor moczu. Nieleczona babeszioza prowadzi zazwyczaj do śmierci zwierzęcia z powodu niewydolności nerek lub wątroby.

Anaplazmoza to choroba wywoływana przez bakterie Anaplasma phagocytophilum Do zarażenia chorobą dochodzi najczęściej przy kontakcie z kleszczem nosicielem trwającym przynajmniej dobę. Objawy pojawiają się najwcześniej po tygodniu. W przebiegu tej groźnej choroby występują objawy ze strony układu nerwowego, niedowłady kończyn, liczne krwawienia, biegunka, wymioty, obrzęki w narządach wewnętrznych.

Borelioza to choroba atakująca zarówno psy, jak i koty. Obecnie pracuje się nad stworzeniem na nią skutecznej szczepionki, aczkolwiek prace te nie dały jeszcze zadowalającego wyniku. Choroba powodowana jest przez bakterie z gatunku Borrelia burgdorferi. Bakterie przekazywane są w czasie pożywiania się kleszcza i powodują poważne objawy ze strony układu nerwowego i narządów wewnętrznych. Leczenie jest ciężkie i nie zawsze daje pozytywne rezultaty.

Chorobą praktycznie niewystępującą w Polsce, ale popularną w krajach południa Europy jest erlichioza wywoływana przez bakterie z rodzaju Ehrlichia. Chorobę przekazuje niewystępujący wciąż u nas Kleszcz psi. W jej przebiegu występują liczne krwawienia, chudnięcie, objawy neurologiczne i zapalenie stawów. W ostatnich latach pojawiają się doniesienia (na razie nie potwierdzone) o pojawieniu się na terenie Polski przenoszącego erlichiozę kleszcza.

Bardzo poważną i dość często występującą chorobą powodowaną przez przenoszone przez kleszcze wirusy jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Powoduje ono przede wszystkim objawy ze strony układu neurologicznego, a jego konsekwencją jest ciężkie zapalenie mózgu.

Haemobartonelloza to choroba krwi wywoływana przez przenoszone przez kleszcze mikroorganizmy. Choroba występuje przede wszystkim (ale nie wyłącznie) u kotów i jest uleczalna, aczkolwiek wiąże się z długotrwałą terapią antybiotykami.

Tularemia to choroba odkleszczowa dotykająca przede wszystkim króliki, ale jej ofiarą padają również psy, a zwłaszcza koty. Objawy to: zmniejszenie apetytu, ospałość, depresja, gorączka. Leczy się ją antybiotykami. Na razie nie udało się stworzyć skutecznej szczepionki.

Cytauzazoonoza to niezwykle ciężka choroba kotów, która powoduje objawy ze strony układu oddechowego, a także, między innymi zapalenie wątroby. Leczenie jest bardzo ciężkie i najczęściej nie udaje się uratować zarażonego kota.

Choroby odkleszczowe mają bardzo różny przebieg. Niektóre rozwijają się powoli i dają charakterystyczne objawy. Niektóre z kolei rozwijają się bardzo szybko, a objawy są niespecyficzne. Na niektóre z tych chorób istnieją szczepienia, na inne nie. Niektóre z kolei łatwo wyleczyć, inne wymagają długotrwałej, ciężkiej i wyniszczającej dla zwierzęcia terapii, która nie zawsze przynosi skutek. Dlatego właśnie w chorobach odkleszczowych najistotniejsza jest profilaktyka, która polega głównie na niedopuszczeniu kleszczy do skóry zwierząt, albo (jeżeli się pojawiają) do jak najszybszego ich uśmiercenia. Do tego właśnie służą popularne preparaty przeciw kleszczom, w formie specjalnej obroży, albo aplikowane bezpośrednio na skórę.

Co to są kleszcze i gdzie je można spotkać?

Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wszystkie kleszcze są pasożytami kręgowców, a odżywiają się przez okresowe wysysanie krwi zwierząt. W Polsce występuje dwadzieścia sześć gatunków kleszczy, które różnią się przede wszystkim tym, jakie zwierzęta są ich żywicielami ostatecznymi (najczęściej). Wszystkie one przenoszą groźne dla zdrowia i życia zwierząt domowych choroby.

Najpowszechniejszy jest Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Występuje on praktycznie w całym kraju, głównie w lasach liściastych i na różnego rodzaju łąkach, ale spotkać go można również w parkach, czy na zwykłym miejskim trawniku. Przenosi anaplazmozę, babeszjozę, boreliozę i inne choroby.

Kleszcz gryzoni (Ixodes trianguliceps) atakuje głównie gryzonie i najczęściej bytuje na ziemi i najniższych roślinach. Pasożytować może jednak również na innych zwierzętach, na przykład na kotach. Przenosi anaplazmozę, babeszjozę, boreliozę, ale również erlichiozę i tularemię.

Kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus), jak jego nazwa wskazuje najczęściej bytuje na roślinach łąkowych, chociaż spotkać go można na wszystkich, porośniętych trawą terenach. Jego głównym żywicielem są zwierzęta kopytne, na przykład krowy, ale często znajduje się go również na psach i kotach. Często spotykany jest w miastach, gdzie można go spotkać w parkach, ale również na trawnikach, czy chociażby boiskach. Z najpopularniejszych chorób atakujących psy i koty, kleszcz ten przenosi babesziozę.

Obrzeżek gołębień (Argas reflexus) i Obrzeżek polski (Argas polonicus) to gatunki kleszczy, których głównym żywicielem są miejskie gołębie. Obecnie praktycznie nie występują na wsiach, czy w lasach, a spotkać je można wyłącznie w miastach – wszędzie tam, gdzie żyją gołębie. Często znajduje się je na żyjących w mieście, chodzących luzem kotach. Z groźnych dla nich chorób przenoszą głównie boreliozę.

Tradycyjne metody walki z kleszczami

Walka z kleszczami atakującymi psy i koty to przede wszystkim metody profilaktyczne. Stosuje się tutaj różnego rodzaju preparaty, które wpływają na kleszcze odstraszająco. Preparaty tego rodzaju mogą być albo bezpośrednio nanoszone na skórę zwierzęcia, albo zawarte w specjalnej – przeciwkleszczowej obroży. Popularne są również zapobiegające ugryzieniom tabletki.

Mechanizm działania preparatów przeciw kleszczom jest podobny, niezależnie od sposobu, w jaki preparat jest aplikowany. Substancja czynna kumuluje się na skórze zwierzęcia, najczęściej w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych. Działa ona na kleszcze które znajdą się na skórze i najczęściej je uśmierca kiedy próbują się w nią w gryźć, albo kiedy tylko wejdą z nią w kontakt. W przypadku płynu wylewanego na skórę – zakrapla się go w jednym miejscu, a z czasem ulega on regularnemu rozprowadzeniu. Tabletki zawierające preparat przeciw kleszczom podawanie są zwierzętom doustnie, a zawarte w nich substancje po jakimś czasie z krwiobiegu dostają się do skóry.

Substancji, które działają zabójczo na kleszcze i stosowane są w tego rodzaju preparatach jest w dzisiejszych czasach dość dużo, aczkolwiek wykazują one różną skuteczność. Niektóre z nich mogą się również okazać toksyczne dla zwierząt, które w założeniu mają chronić. Dlatego właśnie przed ich zastosowaniem należy bezwzględnie skonsultować się z weterynarzem. Liczba środków, które stosuje się u kotów jest mniejsza niż tych stosowanych u psów. Wiąże się to ze zdecydowanie większą wrażliwością kotów na zawarte w stosowanych przeciw kleszczom preparatach toksyny.

Należy pamiętać o tym, że każdy preparat musi być stosowany w ilości odpowiadającej wadze zwierzęcia. Każdy rodzaj substancji ma również swój czas działania, po którym należy podać kolejną dawkę.

Obroża przeciw kleszczom i pchłom dla psów i kotów

Bardzo popularną metodą, która uchodzi za bezpieczniejszą i mniej szkodliwą dla zwierząt jest obroża, zawierająca substancje przeciw kleszczom. Substancja czynna w obroży nie jest uwalniana od razu, ale przenoszona jest do skóry stopniowo. W obrożach stosuje się bardzo różnego rodzaju preparaty i należy zawsze zwrócić uwagę na czas ich działania. Niektóre obroże tego rodzaju aktywne są krótko i najczęściej po kilku miesiącach należy je wymienić, a inne działają nawet rok.

Dodatkową ochronę przeciw kleszczom mogą stanowić obroże odstraszające. W takich obrożach zawarte są różnego rodzaju olejki eteryczne i inne naturalne związki chemiczne, które działają odstraszająco na kleszcze, ale najczęściej ich nie zabijają. Najlepsze efekty osiąga się używając zarówno obrożę zawierającą substancję neutralizującą kleszcze, jak i obrożę odstraszającą. Niektóre z oferowanych na rynku rodzajów obroży działają kompleksowo. Zawierają zarówno substancje zabijające kleszcze, jak i związki je odstraszające.

Popularne obroże, które stosuje się przeciw atakującym zwierzęta kleszczom, bardzo często zabezpieczają również przed innymi rodzajami pasożytów. Tego rodzaju obroże odstraszają, albo zabijają również wszy, pchły i inne pasożyty.

Najnowocześniejsze metody walki z kleszczami

Walka z kleszczami to nie tylko substancje chemiczne, które aplikuje się na skórę zwierzęcia. Możliwe jest tu również zastosowanie dźwięków o określonej, bardzo wysokiej częstotliwości. Kleszcze wykorzystują w czasie namierzania swojej ofiary narząd nazywany narządem Hallera. Ultradźwięki, które wytwarzane są przez specjalne, umieszczone w obrożach emitery blokują działanie tego narządu, a tym samym uniemożliwiają kleszczom atak. Takie obroże działają najczęściej kilka miesięcy, czasami nawet rok. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, które jednak jak na chwilę obecną odstrasza większość czworonogów bardzo wysoką ceną.

Co robić jeżeli zwierzak złapie kleszcza?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że zwłaszcza w sezonie kiedy kleszczy jest najwięcej, czyli od wiosny do jesieni należy regularnie sprawdzać skórę domowych zwierząt pod kątem obecności tych pasożytów. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza po dłuższych spacerach w miejsca gdzie wystąpienie kleszczy jest duże, jak tereny porośnięte wysoką trawą i krzewami. Dobrym pomysłem jest przeczesywanie sierści psa, lub kota po spacerach – w ten sposób udaje się pozbyć kleszczy, które jeszcze nie zdążyły się wczepić.

Jeżeli jednak uda się znaleźć kleszcza wszczepionego w skórę zwierzęcia, należy go usunąć. Warto pamiętać, że większość chorób odkleszczowych przenosi się na zwierzęta, kiedy kleszcz jest wczepiony w jego skórę przynajmniej 24 godziny, więc im szybciej uda się go pozbyć, tym ryzyko jest mniejsze. Kolejną ważną informacją jest to, że wiele chorobotwórczych drobnoustrojów przechodzi do krwi zwierzęcia, kiedy kleszcz zwraca niestrawiony pokarm (krew). Niestety najczęściej dochodzi do tego przy nieumiejętnych próbach wyciągnięcia pasożyta.

Do wyciągania kleszczy służą specjalne narzędzia, które oczywiście nie są konieczne, ale znacznie ułatwiają pozbycie się ich. Bardzo polecane właścicielom czworonogów jest zaopatrzenie się w specjalnie przeznaczoną do wyciągania kleszczy pensetę. Taka penseta ma specjalnie zaprojektowaną końcówkę, która pozwala na wyciągnięcie kleszcza bez ściskania jego odwłoka. Popularnym narzędziem do wyciągania kleszczy, jest specjalny przyrząd z pętelką. Dostępny jest on w sklepach zoologicznych i pozwala na bezpieczne usunięcie pasożytów.

Problem pojawia się w momencie, w którym usuwany kleszcz zostanie w trakcie tego zabiegu w jakiś sposób uszkodzony. Może zostać na przykład ściśnięty, co prowadzi do zwrócenia wypitej przez niego krwi z powrotem do krwiobiegu zwierzęcia, co z kolei znacznie zwiększa ryzyko zakażenia. Może też być rozerwany w taki sposób, że mała część zostanie w skórze. Może to prowadzić do powstania groźnych dla zwierzęcia infekcji. W takiej sytuacji należy udać się do weterynarza, który usunie kleszcza ze skóry zwierzęcia. Jeżeli nie dysponuje się odpowiednim narzędziem, albo nie ma się pewności, że uda się wyciągnąć kleszcza, najlepiej udać się do weterynarza od razu.

Po każdym ugryzieniu przez kleszcza radzi się konsultację z weterynarzem. Może on, w zależności od sytuacji zastosować specjalne środki zaradcze, albo zlecić badania pod kątem ewentualnych chorób odkleszczowych. Badania wykonuje się najczęściej po tygodniu, do kilku tygodni od ugryzienia zwierzęcia.

Dlaczego obroża przeciw kleszczom?

Obroża przeciw kleszczom to dobry pomysł z wielu powodów. Po pierwsze chodzi o bezpieczeństwo zwierząt. Kleszcze przenoszą wiele chorób, które mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia zwierząt. Leczenie chorób przenoszonych przez kleszcze najczęściej jest bardzo uciążliwe dla zwierzęcia i długotrwałe, a w niektórych przypadkach nieraz nie przynosi efektów. Użycie obroży zapobiegającej ugryzieniom minimalizuje zachorowanie psa, czy kota na tak groźne choroby jak babeszioza, borelioza i wiele innych.

Środki, które stosowane są w walce przeciw kleszczom zawierają substancje czynne, które mogą być toksyczne również dla czworonogów. W obrożach te substancje uwalniane są bardzo powoli regularnie, co znacznie zmniejsza szkodliwy wpływ. Wiele obroży uzupełnionych jest również substancjami, które nie tylko zabijają kleszcze, które zaatakują zwierze, ale również aktywnie zmniejszają ryzyko ataku przez odstraszanie pajęczaków. Są to różnego rodzaju olejki eteryczne i inne naturalne, nieszkodliwe dla psów i kotów substancje.

Obroże przeciw kleszczom oznacza również bardzo łatwe zastosowanie preparatu. Nie ma potrzeby zakraplania go na skórę zwierzęcia i nie trzeba stosować żadnych, szczególnych środków ostrożności. Obroża działa od razu po założeniu i nie przeszkadza zwierzęciu w żaden sposób.

Jak wybrać obroże przeciw kleszczom i innym pasożytom?

Istnieje wiele kryteriów, które pozwalają wybrać najlepszą obrożę przeciw kleszczom i pasożytom. Najistotniejsza jest tu skuteczność, ale też bezpieczeństwo zwierzęcia, które będzie obrożę nosić. Nie bez znaczenia pozostaje również cena.

W obrożach tego rodzaju stosuje się preparaty różnego rodzaju. Decydując się na konkretny model warto dowiedzieć się jak najwięcej o zastosowanej w nim substancji czynnej, oraz jej faktycznym wpływie na kleszcze, skuteczności i tym, czy działa równie dobrze na wszystkie gatunki tych pasożytów. Jednak skuteczność to nie wszystko. Liczy się również bezpieczeństwo psa czy kota, dla którego obroża jest przeznaczona. Zakup obroży warto skonsultować z weterynarzem, który wypowie się na temat tego, czy dana substancja jest dla zwierzęcia bezpieczna. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku zwierząt starszych i zwierząt z problemami zdrowotnymi, a zwłaszcza chorą wątrobą, nerkami, czy trzustką. Wiele środków, które są neutralne dla zwierząt zdrowych może w przypadku zwierząt chorych nie być wskazanych.

Istotnym czynnikiem, który powinien być wzięty pod uwagę przy zakupie obroży przeciw kleszczom jest czas jej działania. Na rynku dostępne są różnego rodzaju obroże. Niektóre z nich będą wymagały wymiany już po trzech miesiącach, a inne zwierzak będzie nosił cały rok. Warto oczywiści zainwestować w obrożę działającą jak najdłużej.

Bardzo ważne jest również to, jakie inne środki zostały zastosowane w obroży i na jakiego rodzaju pasożyty działa. Skutecznie działająca obroża wpływająca na wiele gatunków atakujących psy i koty pasożytów może okazać się o wiele bardziej przydatna niż obroża zabezpieczająca wyłącznie przed kleszczami. Wiele obroży zawiera również dodatkowo środki odstraszające pasożyty, które nie pozwalają im się zbliżać do zwierzęcia i znacznie zwiększają skuteczność zabezpieczenia. Warto tutaj zasięgnąć rady specjalisty, jakim jest weterynarz.

Nie należy zapominać również o cenie obroży. Różnice w kosztach zakupu różnych, dostępnych na rynku modeli obroży są bardzo wysokie. Niektóre z nich dostępne są już za kilka złotych, a inne kosztować będą sto, a nawet sto kilkadziesiąt złotych. Jakość obroży jest zazwyczaj proporcjonalna do ceny, aczkolwiek te najdroższe niekoniecznie będą najlepsze. W tej sprawie również warto zasięgnąć rady weterynarza.

Podsumowanie – kleszcze i choroby jakie wywołują i środki zabezpieczające

Kleszcze to popularnie występujące w niemal każdym środowisku pajęczaki z podgromady roztoczy. Ich żywicielami ostatecznymi są najczęściej inne gatunki kręgowców, ale bardzo często zdarza się że atakują psy i koty (a także człowieka). Ugryzienie przez kleszcza nie jest samo w sobie groźne (oprócz przypadków alergii), ale przenoszą one wiele różnych mikroorganizmów, jak wirusy, bakterie i pierwotniaki, które mogą powodować bardzo groźne choroby, takie jak borelioza, babeszioza, odkleszczowe zapalenie mózgu i wiele innych. Na niektóre z tych chorób istnieją już szczepionki, inne natomiast wymagają długiego i kosztownego leczenia.

Istnieją jednak środki profilaktyczne, dzięki którym można skutecznie zapobiegać wystąpieniu tych chorób, przede wszystkim przez niedopuszczenie do ugryzienia przez kleszcza. Środki te aplikowane są na różne sposoby, ale najbardziej polecane są obroże zawierające i uwalniające powoli zabójcze dla kleszczy substancje. Inne substancje obecne w obrożach działają na kleszcze, ale też inne groźne dla zdrowia pasożyty odstraszająco. Bezwzględnie jednak – w przypadku ugryzienia zwierzęcia przez kleszcza – należy skonsultować się z weterynarzem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI