Najlepszy oczyszczacz powietrza – ranking, test, opinie
Przedstawiamy ranking oczyszczaczy powietrza. To urządzenie które doskonale sprawdza się w walce z zanieczyszczeniami w domu czy mieszkaniu.
Smog czy alergeny dla ludzi potrafią być bardzo uciążliwe.Rozwiązaniem tego problemu jest zakup dobrego oczyszczacza powietrza.
Na rynku mamy wiele dostępnych modeli, lecz wiele osób zastanawia się który produkt wybrać, i tu właśnie z pomocą przychodzi nasz ranking, w którym prezentujemy sprawdzone oczyszczacze, które są niezawodne, działają sprawnie, efektywnie oraz cieszą się pozytywnymi opiniami konsumentów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem, a także do kolejnej części artykułu w którym wyjaśniamy najczęściej pojawiające się pytania temat oczyszczaczy powietrza.
Opisy najlepszych oczyszczaczy powietrza [Nasz Ranking]
Zdjęcie | Oczyszczacz | Ocena | Cena |
---|---|---|---|
Oczyszczacz powietrza PHILIPS SERIES 3000I AC3259/10
Pierwszą propozycją w naszym rankingu jest oczyszczacz powietrza od Philipsa, model serii 3000 AC3259.
Jest to dość duży oczyszcz powietrza. Nie powinno to nikomu przeszkadzać, ponieważ mamy pewność że będzie to bardzo wydajny sprzęt.
Otwór odpowietrzający został tak zaprojektowany, aby wydmuchiwał czyste powietrze u górnej częsci urządzenia. Dzięki temu mamy lepszą cyrkulacje powietrza w pomieszczeniu.
Na samej górze został również umieszczony przejrzysty panel sterowania. Można na nim zmienić ustawienia mocy, prędkości wentylatora, sterować zegarem. Ponad to, jest także funkcja blokady, która tak jak w telefonach komórkowych chroni przed przypadkowym dotknięciem.
Oczywiście najważniejszą funkcją oczyszczacza powietrza Philips Series 3000I AC3259/10 jest dbanie o czystość powietrza. Producent zapewnia, że urządzenie usuwa do 99,97% zanieczyszczeń.
Posiada 3 tryby automatycznego działania: ogólny, anty-alergenowy oraz przeciw bakteriom i wirusom. Pozwala on oczyścić powierzchnie do 47m², co spokojnie wystarcza do średniej wielkości mieszkania. Jest to bardzo wydajny model, który przefiltruje do 400m³ powietrza na godzinę.
Urządzeniem można też sterować za pomocą aplikacji mobilnej z dowolnego miejsca i w dowolnej chwili. Warto podkreślić, iż aplikacja wyświetla poziom zanieczyszczenia powietrza pokoju, w którym znajduje się oczyszczacz.
Oczyszczacz powietrza SHARP KC-D50EUW
Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje oczyszczacz powietrza od firmy Sharp, model KC-D50EUW. Musiał on znaleźć miejsce na naszej liście ponieważ jest on jednym z najnowszych modeli obecnie dostępnych na rynku. Nastawiony jest zwłaszcza na osoby które nie zawsze mają czas pamiętać o tego typu urządzeniu, dlaczego? Wystarczy go raz włączyć a dzięki wbudowanym czujnikom zapachu, kurzu, nawilżenia oraz temperatury otoczenia urządzenie samo dostosuje tryb pracy do warunków otoczenia. Jest to dość drogi produkt ale mamy tu także dodatkowo nawilżacz powietrza, a więc urządzenie 2w1.
Posiada innowacyjną technologię „Plasmaclaster” dzięki jonizacji uwalnia on dodatnie i ujemne jony, tym samym eliminuje do 27 różnych gatunków mikroorganizmów które są częstymi przyczynami wielu chorób. Sharp wyposażył ten model w najlepszy filtr HEPA H13, który usuwa 99,97% frakcji pyłów PM 2,5 to czyni go jednym z najlepszych w tej kategorii cenowej. Mamy możliwość wyboru trzech prędkości pracy. Podsumowując to urządzenie spełnia wszystkie wymagane oczekiwania.
Oczyszczacz powietrza XIAOMI AIR PURIFER PRO
Analizując wiele modeli, myśleliśmy że nie da się znaleźć taniego oczyszczacza powietrza który również będzie sprawnie działał, okazało się że można taki tani produkt mieć. Dynamicznie rozwijająca się firma Xiaomi również w swojej ofercie ma dobre jakościowo produkty, takim również jest Xiaomi Purifer Pro. Urządzenie to ma bardzo duża przepustowość powietrza co dobrze nadaje się na większe powierzchnie, nawet do 60m². Na froncie mamy czytelny wyświetlacz LCD, filtr który zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia to trójwarstwowy, cylindrowy filtr HEPA który pobiera powietrze ze wszystkich możliwych kierunków.
Tutaj na uznanie zasługuje fakt, że producent poinformował ze żywotność filtra to od 3 do 6 miesięcy, ten przedział zależny jest oczywiście od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Aplikacja MiHome która dostępna jest zarówno na Androida jak na iOS sama poinformuje Cię o konieczności wymiany filtra. Dzięki niej możemy zarówno sprawdzić stan powietrza w pomieszczeniu oraz w dowolnym momencie sterować urządzeniem. Jest to nie tylko wydajne urządzenie, ale również ciekawie zaprojektowany pod względem wyglądu, można go ustawić w dowolnym miejscu, a jeżeli chcemy możemy je przestawić i może to zrobić praktycznie każdy, bo urządzenie jest stosunkowo lekkie.
Oczyszczacz powietrza DAIKIN URURU MCK75J
Na naszej liście umieściliśmy także produkt od powszechnie mniej znanego producenta DAIKIN. Jest to Japońska firma, która wypuściła wraz z tym produktem już piątą generację najlepszych oczyszczaczy powietrza, tym razem jest to model 2w1 bo posiada w sobie tez funkcję nawilżania powietrza. Jest to dobry wybór zarówno do mieszkania ale także dobrze sprawdzi się w miejscu Twojej pracy. Maksymalna powierzchnia pomieszczenia w którym chcemy oddychać powietrzem bez zanieczyszczeń to 46m², wydajność jest więc spora, potrafi na godzinę przetłoczyć 450 m³ powietrza.
Jest to dobry wybór dla osób cierpiących na alergię lub astmę, ponieważ poza oczyszczaniem również nawilża w odpowiednim stopni powietrze. Najważniejsze jest to, że dobrze został zaprojektowany, tak aby po jego pracy nie było w pomieszczeniu żadnych wirusów, bakterii, alergenów, pyłków, roztoczy, kurzu czy nawet dymu z papierosów. Model ten nie należy do najtańszych ale szybko się zwróci, bo na pewno znacznie lepiej się poczujesz bez smogu czy nawet w zimę kiedy to w mieszkaniach powietrze jest zbyt suche.
Oczyszczacz powietrza WINIX ZERO
Jeżeli szukasz dobrego oczyszczacza powietrza do 1000zł to być może zainteresuje Cię ten bardzo dobry model. Jest to produkt przeznaczony do dużych pomieszczeń, które usytuowane są w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie niestety problem ze smogiem jest bardzo duży. Winix ZERO doskonale poradzi sobie z pyłem zawieszonym PM 2,5. Ale to nie jedyne zanieczyszczenie do którego został stworzony, dobrze radzi sobie również z zarodnikami pleśni czy grzybów, roztoczami czy zapachów z jedzenia czy palenia papierosów.
To wszystko możliwe jest dzięki zastosowaniu trzech filtrów. Mamy tu filtr wstępny, który ma za zadanie zatrzymać większe cząsteczki pyłu czy sierści Twojego pupila, i tym samym chroni kolejne filtry, a dalej jest filtr węglowy który likwiduje nieprzyjemne zapachy, oraz HEPA który zatrzymuje cząstki stałe, alergeny, grzyby, pyłki. Można tu ustawić 4 prędkości wentylatora oraz tryb auto. Z powodzeniem sprawdzi się też w nocy ponieważ również tutaj został umieszczony tryb nocny, który przyciemnia podświetlenie przycisków, a także filtruje powietrze na najniższym możliwym poziomie, niezależnie od poziomu zanieczyszczenia.
Oczyszczacz powietrza WEBBER AP9700
Każdy kto chce oddychać czystym powietrzem, szuka sprawdzonego produktu. Tu również wiele osób poleca model Webber AP9700. Kupując ten produkt, masz pewność że w Twoim mieszkaniu będzie tylko świeże i czyste powietrze, wolne od wszelkiego rodzaju lotne związki organiczne, drobinki kurzu, pył, smog, oraz alergeny. Posiada innnowacyjny ośmiostopniowy system filtracji dzięki czemu dodatkowo zatrzymuje wszelkiego rodzaju zarodniki pleśni, bakterie, roztocza, grzyby oraz nieprzyjemne zapachy.
Sprawdzi się on praktycznie w każdych warunkach, jeżeli masz małe dziecko to takie urządzenie zadba o jego zdrowie, jeżeli masz alergie to dzięki niemu okres wzmożonego pylenia będzie dla Ciebie przebiegał znacznie łagodniej. Jest to produkt godny polecenia ze względu również na to, że posiada automatyczny tryb działania, dzięki czemu sam dobiera program pracy do aktualnie panujących warunków w powietrzu. Dodatkowo gdy w Twoim miejscu zamieszkania lub pracy występuje problem suchego powietrza, to również urządzenie zadba o odpowiednią wilgotność. Model jeżeli chodzi o cenę, jest bardzo przystępny, i jednocześnie otrzymujemy za to bardzo dobre i wydajne urządzenie.
Oczyszczacz powietrza PHILIPS AC3829/10
Nie jest przypadkiem to iż kolejnym produktem w tym rankingu jest po raz kolejny model od Philipsa, ta marka przoduje w tych urządzeniach a ten model znalazł się w naszym zestawieniu ze względu na to, że dodatkowo w razie zaistnienia takiej potrzeby może on nawilżać dodatkowo powietrze. Podobnie jak w przypadku propozycji nr 1 mamy tu szereg zastosowań które czyszczą powietrze w efekcie prawie idealnym, bo do 97,7% wszystkich zanieczyszczeń. Również tutaj producent zastosował szereg innowacyjnych technologii które wręcz pochłaniają wszelkiego rodzaju patogeny pleśni, bakterie, smog oraz inne zbędne czynniki które w normalnym nieoczyszczonym pomieszczeniu mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie.
Jak wspominaliśmy wcześniej to urządzenie o odpowiednie nawilżenie powietrza, nie ma tu ryzyka poparzenia ponieważ ze względu na zastosowanie odpowiedniej technologii NanoCloud która nie podgrzewa wody nie poparzysz się gorącą wodą lub parą wodną. Nie mogło tu zabraknąć niezawodnego filtra HEPA, ten model przeznaczony jest do mniejszych pomieszczeń, bo do 37m². Wyświetlacz za pomocą kolorów wskazuje poziom zanieczyszczeń, od niebieskiego wskazującego niski poziom cząsteczek i alergenów po czerwony z ich wysokim poziomem.
Oczyszczacz powietrza DAIKIN MC70L
Mimo tego, że ogólnie firma ta jest mało znana to robi ona bardzo dobre produkty, może to kwestia marketingu, ale dlatego też powstał nasz portal aby wyłapywać najlepsze perełki dostępne na rynku. Przez wielu model ten jest uważany jest za najlepszy oczyszczacz powietrza. Dlaczego? Ten model potrafi usunąć do 99,99% wirusów i bakterii, różnica między 99,97% w przypadku innych modeli niby nie duża ale w przypadku mikroorganizmów jest dość duża.
Japońska technologia ma wiele innowacyjnych rozwiązań w wielu dziedzinach, wraz z ciekawym designem otrzymujemy doskonałe połączenie technologi z wyglądem. Urządzenie podobnie jak inne prezentowane wcześniej dobrze nadaje się do średniej wielkości pomieszczeń, także czy to w domu czy biurze masz pewność, że powietrze którym oddychasz jest na pewno czyste. Dzisiaj wiele osób dba o minimalne zużycie energii, i to jest pozytywny trend, również tutaj mamy minimalny pobór prądu ponieważ urządzenie samo dopasowuje pracę do aktualnej jakości powietrza. Świetnie również nadaje się na pracę nocną, ponieważ przy minimalnej prędkości wydobywa z siebie jedynie 16 dBA. Konsumencie w swoich opiniach chwalą produkt za to iż nie wymaga żadnej instalacji, zawsze można go przenieść bo waży jedyne 8,5 kg a także jest bardzo łatwy w obsłudze, czyszczeniu oraz posiada pilot dzięki któremu nawet leżąc można go ustawić. W zestawie otrzymasz również 4 zapasowe filtry co również względem ekonomicznym zasługuje na duży plus.
Oczyszczacz powietrza TEFAL PU4015
Posiadając kawalerkę, lub małe mieszkanie trzeba mieć każdy kąt skrupulatnie przemyślany, bo cokolwiek i gdziekolwiek postawimy może okazać się że dany mebel lub urządzenie po prostu nam przeszkadza. Jeżeli jednocześnie chcemy mieć czyste powietrze to warto rozejrzeć się za urządzeniem małym i kompaktowym, ale też takim które będzie spełniało swoje podstawowe funkcje. Takim właśnie jest Tefal PU4015, przetwarza on do 160m³ powietrza na godzinę i jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 35m². Posiada 4 stopnie filtracji i tym samym usuwa do 99,95% zanieczyszczeń. Wiele osób szuka takich ergonomicznych i jednocześnie wydajnych urządzeń, dlatego też model od Tefala musiał znaleźć się w naszym rankingu.
Oczyszczacz powietrza DYSON PURE COOL TP00
Na końcu naszego zestawienia wylądował model Dyson Pure Cool TP00. Dobrze rozprowadza on oczyszczone powietrze po całym pomieszczeniu dzięki specjalnie opracowanej technologii Air Multipiler™. Jest to dobry wybór dla osób które mają lekki sen, ponieważ dzięki specjalnemu trybowi nocnemu oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest w najcichszy możliwy sposób. Tym modelem też można sterować za pomocą załączonego do zestawu specjalnego pilota. Aktywny filtr grafitowy wychwytuje lotne związki organiczne, opary i zapachy. Opinie na temat tego produktu na ogół są bardzo pozytywne, klienci chwalą go nie tylko za efektywność pracy, ale też że jest to elegancki, łatwy w utrzymaniu czystości gadżet.
Najlepszy oczyszczacz powietrza. Przewodnik kupującego
Oczyszczacze powietrza – co warto o nich wiedzieć?
Oczyszczacze powietrza bez wątpienia stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. I tak, jeszcze kilka lat temu nikt nie wiedział o ich istnieniu, ani też nikt nie uświadamiał sobie konieczności ich stosowania we własnych domach. Obecnie natomiast na ich zakup decyduje się coraz więcej osób, w szczególności tych, które mieszkają w dużych i bardzo mocno zanieczyszczonych miastach, których w naszym kraju nie brakuje. Oczywiście, dla wielu osób takie urządzenie wciąż będzie stanowiło pewną nowość, mogą się więc pojawić pytania związane z tym, czy faktycznie oczyszczacze są nam potrzebne, kiedy rzeczywiście mogą mieć wpływ na nasze zdrowie oraz czy ich zakup nie jest jedynie podyktowany obecną modą na te urządzenia.
Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach oczyszczaczy, zasadzie ich działania oraz o tym, z czego faktycznie oczyszczają nasze powietrze. Być może okaże się, że także i my przekonamy się do tych urządzeń i dla własnego zdrowia zainwestujemy w nie na swój własny użytek. Oferta rynkowa tych urządzeń jest bardzo bogata, jednak, aby zakupić dobrej jakości urządzenie trzeba trochę zainwestować. Mimo wszystko, raz kupiony oczyszczacz z pewnością będzie nam służył przez długi czas.
Dlaczego oczyszczacz jest nam potrzebny? Czy jego stosowanie w ogóle ma sens?
Stwierdzenie prostego faktu dotyczącego tego, że jako ludzie stale oddychamy i ciągle, na okrągło prowadzamy do płuc powietrze, nie będzie niczym odkrywczym. Warto jednak uświadomić sobie fakt, jak wiele powietrza każdego dnia wykorzystuje każdy z nas i ile go wprowadza do swojego organizmu. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy uświadomimy sobie, że wykorzystywane powietrze może być dla nas szkodliwe, a my tak naprawdę w dużej mierze nie mamy na to wpływu, gdyż za jego zanieczyszczeniem stoi industrializacja i stale rozwijający się przemysł, a wraz z nim społeczeństwo. Wówczas, każdy oddech, poprzez który wprowadzamy do płuc szkodliwe substancje, może przyczyniać się do powstawania chorób, zwiększonej zachorowalności na różnego rodzaju przypadłości, a także do obniżenia naszego dobrego samopoczucia na co dzień.
To wszystko sprawia, że nasza jakość życia spada. Dodatkowo, wiele osób zastanawia się nad tym, w jakim kierunku zmierzają procesy odpowiedzialne za tak duże zanieczyszczenie, jednocześnie zadając sobie pytanie o to, czy nasze dzieci w ogóle jeszcze będą miały czym oddychać. A wydawałoby się, że dostęp do dobrej jakości powietrza jest czymś tak oczywistym, że nawet bardziej podstawowym od dostępu do żywności.
Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. To dzięki temu urządzeniu można odpowiednio dostosowywać jakość powietrza, którym oddychamy w naszych własnych domach. Biorąc pod uwagę, że we własnym domu czy też mieszkaniu spędzamy zazwyczaj dużo czasu, a może i najwięcej- jest to dobry patent na to, aby móc jak najdłużej cieszyć się czystym powietrzem. Wewnątrz budynków bowiem mamy znacznie większe możliwości kontrolowania jakości powietrza. Na zewnątrz, w dużych miastach ta możliwość jest znacznie bardziej ograniczona. Czemu więc nie mielibyśmy z tego skorzystać?
Syndrom „chorego budynku”, czyli kiedy oddychamy złym powietrzem we własnym domu
Syndromem „chorego budynku” nazywamy sytuację, kiedy we własnym domu lub mieszkaniu oddychamy gorszej jakości powietrzem niż to, którym oddychamy na zewnątrz. Taka sytuacja wydaje się być już paradoksalna, a może mieć wiele różnych przyczyn. Rodzaje zanieczyszczeń także mogą być bardzo zróżnicowane, ale wszystko to prowadzi do jednego – oddychamy powietrzem, które ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. To, co uważamy za szkodliwe, a co może znaleźć się w powietrzu to przede wszystkim:
• Smog, a więc zanieczyszczenia spowodowane ogrzewaniem budynków lub też spalinami samochodowymi. Przyjmuje on postać ciężkiej chmury, która unosi się nad miastem, a sprzyja jej wilgotność oraz bezwietrzna pogoda. Chmurę pyłu trudno zbagatelizować, tym bardziej, że jest ona łatwa do zaobserwowania. Nie są to więc drobne zanieczyszczenia, których obecności nie widzimy. Smog może dostawać się do naszych domów i mieszkań zawsze wtedy, kiedy chociaż na chwilę otworzymy drzwi lub okna, tym samym przedostając się do powietrza wewnątrz. To, co przede wszystkim nam zagraża to gromadzące się w powietrzu pyły zawieszone, które określa się symbolami PM2,5 oraz PM10. Szkodliwy jest także benzopiren. Gromadzący się w powietrzu pył nie wywołuje groźnych konsekwencji zdrowotnych w momencie, kiedy jego ilość nie jest duża, co określają przyjęte normy.
Niestety, w większości polskich miast normy bywają mocno przekroczone, szczególnie w sezonie grzewczym. Informacje z tym związane często są tematem codziennych dzienników informacyjnych. Groźne pyły, które dostają się do organizmu mogą powodować szereg chorób i dolegliwości. Wnikając głęboko do organizmu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia astmy lub też arytmii serca. Warto też wiedzieć o tym, że benzopiren może mieć działanie rakotwórcze, a także może uszkadzać układ krwionośny, układ odpornościowy, nadnercza oraz wątrobę. Można też spotkać się z określeniem, że smog stanowi zjawisko „niskiej emisji”, co pozornie mogłoby oznaczać, że niska emisja jest czymś mniej szkodliwym.
W tym przypadku jednak niska emisja odnosi się do niskiej wysokości, na której zgromadzą się tego rodzaju zanieczyszczenia. Szacuje się, że tylko w Europie z powodu zanieczyszczeń pochodzących ze smogu rocznie umiera aż 485 tysięcy ludzi. Tak naprawdę, jest to tak duża liczba, że aż trudno wyobrazić sobie, że powietrze może w taki sposób zabijać.
• Różnego rodzaju zanieczyszczenia gazowe, do których przede wszystkim można zaliczyć tlenek węgla. Jego źródło to przede wszystkim przemysł paliwowo-energetyczny.
• Kurz, który jest dobrze znany za pewne każdemu z nas, a który zawiera roztocza, pyły, a nawet może zawierać metale ciężkie. Dodatkowo, może się w nim znajdować ludzki naskórek, a także pasożyty i bakterie.
• Alergeny, a więc różnego rodzaju pyłki, które unoszą się w powietrzu. Oczywiście, ich ilość może się zwiększać w sezonie letnim, jednakże przyczyną alergii mogą być także wszędobylskie roztocza, których nie brakuje w domu niezależnie od pory roku.
• Lotne związki organiczne – różnego rodzaju produkty mogą takie związki oddawać do powietrza pod wpływem stałej temperatury pokojowej. Substancje te są obecne w bardzo wielu produktach codziennego użytku, których zazwyczaj nie podejrzewamy o jakąkolwiek szkodliwość. Lista lotnych związków organicznych jest tak naprawdę bardzo długa, można natomiast wymienić te, które są uważane za najbardziej szkodliwe- benzen, formaldehyd czy tetrachloroeten. Substancje te działają drażniąco na organizm ludzki powodując szereg dolegliwości i najmocniej przyczyniając się do powstawania syndromu chorego budynku. Między innymi mogą działać drażniąco na nos, gardło, oczy oraz skórę. Mogą też przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia, być przyczyną nawracających bólów głowy oraz migren, a w dalszej perspektywie uszkadzać nerki, wątrobę, a także układ nerwowy.
Wszystkie powyżej wymienione rodzaje zanieczyszczeń gromadząc się w powietrzu sprawiają, że możemy w niemalże namacalny sposób odczuć przykre dolegliwości, jakie wiążą się z przebywaniem w pomieszczeniach dusznych, źle wentylowanych o niskiej jakości powietrza. Na dłuższą metę jest to zdecydowanie niekorzystne dla naszego organizmu i wręcz dla własnego dobrego samopoczucia powinniśmy podjąć kroki w kierunku poprawy powietrza, którym oddychamy w domu.
Złe powietrze wewnątrz budynków szkodzi nam bardziej niż to na zewnątrz.
Szczególnie w przypadku lotnych związków organicznych, to właśnie nagromadzenie zanieczyszczeń na tak małej i ograniczonej przestrzeni stanowi dla naszego zdrowia większe zagrożenie niż zanieczyszczenia znajdujące się na zewnątrz. Na otwartym terenie mają one na ludzki organizm wpływ niemalże marginalny.
Jednakże, we własnym domu jesteśmy na nie niemalże skazani. Badania pokazują, że wpływ lotnych związków organicznych na nasz organizm jest ogromny, a świadomość ich toksyczności ciągle jest niewielka. O ile bardzo mocno skupiamy się na smogu, który stanowi niejako problem globalny, a więc problem całego społeczeństwa, często nie skupiamy się na tym, co może być dla nas szkodliwe na naszym własnym podwórku.
Czym jest oczyszczacz powietrza i jakie jest jego przeznaczenie?
Skoro już wiemy, jak bardzo może być szkodliwe powietrze, którym oddychamy każdego dnia, możemy teraz sprawdzić, w jaki sposób możemy oczyścić powietrze w naszym własnym mieszkaniu. Na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń renomowanych producentów, które właśnie do tego celu służą, a więc mają oczyszczać powietrze w domach, biurach, a także w miejscach użyteczności publicznej.
Oczyszczacz, oprócz swojej nadrzędnej funkcji dbania o jakość powietrza, może też dodatkowo je jonizować, a także je nawilżać, co z pewnością każdy z nas doceni w sezonie grzewczym, kiedy pracujące ogrzewanie skutecznie je wysusza. Tego rodzaju urządzenie w zależności od tego, jak ma być wydajne, jakie ma parametry i jakiej jest marki, można zakupić już za cenę kilkuset złotych. Zazwyczaj prezentuje się ono bardzo nowocześnie i elegancko. Jednakże, zapewne najbardziej interesujące będzie to, jakich substancji taki oczyszczacz pozwoli się nam pozbyć z powietrza, a możemy do nich zaliczyć:
• Różnego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne, a także cząsteczki gazów.
• Kurz, roztocza oraz pyłki, które odpowiadają za pojawianie się alergii.
• Drobnoustroje, bakterie i wirusy oraz pasożyty.
• Dym papierosowy oraz wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy.
• Smog oraz zanieczyszczenia pyłowe, w tym przede wszystkim pył zawieszony.
• Lotne związki organiczne parujące do powietrza.
Jak możemy zaobserwować, lista ta jest dość wyczerpująca i obejmuje większość zanieczyszczeń, jakie mogą znaleźć się w powietrzu. Oprócz oczyszczaczy ogólnego zastosowania można również zdecydować się na oczyszczacz dedykowany do zwalczania konkretnego problemu, co najczęściej oznacza zastosowany w nim specjalny filtr.
Na jakiej zasadzie działa oczyszczacz powietrza?
Tak naprawdę zasada jego działania jest bardzo prosta. Urządzenie to posiada specjalny, wbudowany wentylator w swoim wnętrzu. To dzięki niemu zasysane jest powietrze z zewnątrz urządzenia, które następnie przechodzi przez specjalny filtr lub zestaw filtrów odpowiednio dobranych pod kątem efektywności urządzenia. Tak naprawdę, to właśnie umieszczony w środku oczyszczacza filtr ma tutaj kluczowe znaczenie, bo to on ma za zadanie oczyszczać.
Zawsze warto więc sprawdzić, w jakim procencie zastosowany w urządzeniu filtr będzie w stanie zatrzymać niepożądane cząsteczki powietrza obecne w powietrzu, o czym informacja powinna być umieszczona na danym urządzeniu. W momencie, kiedy powietrze zostaje oczyszczone, może dodatkowo zostać poddane nawilżaniu lub też jonizacji, co jest oczywiście opcjonalne. Oczyszczone powietrze w ostatniej fazie jest wydalane do otoczenia po to, abyśmy mogli się nim cieszyć.
Bardzo często w dostępnych oczyszczaczach powietrza znajdziemy zarówno specjalny filtr wstępny jak i filtr HEPA. Aby faktycznie był to filtr dobrej jakości powinien posiadać przynajmniej oznaczenie H10, a im wyższa wartość tym lepsze wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza. Oczywiście, filtr ten trzeba regularnie wymieniać, a wydajność i żywotność zastosowanego filtra w danym urządzeniu najlepiej sprawdzić jeszcze przed dokonaniem zakupu.
Zastosowany filtr najmocniej wpływa na pracę urządzenia, jego jakość, efektywność jego pracy, a także późniejszą eksploatację. Zawsze warto sprawdzić, ile będzie nas kosztowała wymiana takiego filtra, a także, czy jest on dostępny w stałej sprzedaży. To ważne, gdyż w skrajnych przypadkach może okazać się, że nasz oczyszczacz będzie urządzeniem jednorazowym.
Z jakimi rodzajami filtrów możemy się spotkać?
Zahaczając o tematykę zastosowanych filtrów, warto poświęcić kilka chwil na sprawdzenie, jakie rodzaje filtrów możemy znaleźć w tych urządzeniach. Wspomniany wyżej filtr HEPA jest jednym z częściej stosowanym, znajdziemy go przede wszystkim w oczyszczaczach ukierunkowanych na usuwanie z powietrza zanieczyszczeń typowo smogowych, a więc pyłów zawieszonych.
HEPA doskonale radzi sobie także z usuwaniem mikroorganizmów i drobnoustrojów, w pewien sposób jest więc wielofunkcyjny. Jednakże, aby oczyszczacz faktycznie mógł dobrze pracować, często filtr HEPA jest wzbogacany o filtr wstępny. Jego zadaniem jest ochrona filtru właściwego i zatrzymywanie większych pyłków i zanieczyszczeń, kurzu, a nawet sierści zwierząt, jeśli takie mieszkają w domu.
Znajduje się on przed filtrem właściwym i to przez niego w pierwszej kolejności przechodzi zasysane powietrze. W tych urządzeniach, w których można znaleźć filtr wstępny oczyszczanie jest bardziej kompleksowe, a wymiana filtru właściwego nie jest tak częsta. To jednak nie wszystko, gdyż w wysokiej klasy oczyszczaczach można znaleźć także trzeci rodzaj filtra- filtr węglowy. Alternatywnie czasem stosowany jest filtr tkaninowy z włóknami węglowymi, którego sposób działania jest podobny. On również jest bardzo ważny, przede wszystkim dlatego, że pochłania lotne związki
organiczne, a także nieprzyjemne zapachy oraz dym papierosowy. Filtry węglowe cechują się bardzo wysoką wydajnością, gdyż nawet najmniejszy element powierzchni filtru posiada wysoką aktywność.
Oprócz tych najpopularniejszych filtrów, jakie zostały wymienione, oczyszczacze powietrza mogą posiadać także inne rozwiązania, o których warto wiedzieć. O ile połączenie tych trzech najpopularniejszych filtrów- wstępnego, HEPA i węglowego pozwala oczyścić powietrze niemalże w stu procentach, o tyle możliwe są również alternatywne rozwiązania:
• Filtr fotokataliczny- jego budowa to tak naprawdę dwa podstawowe elementy: mata umożliwiająca katalizę reakcji oraz specjalna lampa UV. Filtr ten przede wszystkim oczyszcza powietrze amoniaku, benzenu oraz formaldehydu. Dodatkowo może pochłaniać także inne, szkodliwe związki chemiczne. Podobne działanie wykazuje także zimny filtr katalizujący.
• Filtr elektrostatyczny- jest to specjalny rodzaj filtru, którego działanie ukierunkowane jest na usuwanie pyłków oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych. Doskonale radzi on sobie z pleśnią, kurzem, a także różnego rodzaju alergenami.
• Filtr antyalergiczny- przede wszystkim skupia się na pochłanianiu zarazków, bakterii oraz roztoczy, a więc tego, co najczęściej może być przyczyną alergii w naszych mieszkaniach.
• Lampa UV- to rozwiązanie stosowane jest nie tylko w oczyszczaczach powietrza, a przede wszystkim sprawdza się w kontekście zabijania różnego rodzaju mikroorganizmów. Lampa UV działa wyjaławiająco na powietrze, co oznacza, że pozwala pozbyć się wirusów. Najczęściej jednak nie zestawia się jej z filtrami HEPA, gdyż one również pozwalają na efektywne radzenie sobie z drobnoustrojami.
• Filtr wodny/ mata ewaporacyjna- jest to rozwiązanie, które stosowane jest w przypadku oczyszczaczy powietrza, które dodatkowo posiadają funkcję nawilżania powietrza. Co ważne, taki filtr gromadzi także wszelkie pozostałości po procesie nawilżania powietrza, a więc np. różnego rodzaju sole.
• Jonizator anionowy- jest skuteczny w kontekście pochłaniania z powietrza lotnych związków organicznych. Niestety, znacznie gorzej radzą sobie z zanieczyszczeniami
mechanicznymi, gdyż powodują jedynie proces opadania ich na ziemię, co nie jest pożądanym zjawiskiem.
Zastosowany zestaw filtrów w wybranym przez nas oczyszczaczu powietrza powinien być więc tak dobrany, aby faktycznie wychwytywać wszystkie możliwe zanieczyszczenia. Mogłoby się wydawać, że im więcej filtrów tym lepiej, ale niekoniecznie jest to prawdą. W końcu, nawet najbardziej wydajne filtry podlegają regularnej wymianie i musimy mieć świadomość tego, że im więcej filtrów będzie w naszym oczyszczaczu, tym więcej będziemy musieli ich wymieniać.
Warto więc postawić raczej na rozwiązania kompleksowe, a więc filtry, które jednocześnie radzą sobie z kilkoma, różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Dzięki takiemu podejściu można jednocześnie cieszyć się wysokiej jakości powietrzem we własnym domu, ale i oznacza to stosunkowo tanią eksploatację urządzenia. Ten aspekt w dłuższym dystansie czasowym zapewne także będzie miał dla nas spore znaczenie.
Jak dobrać oczyszczacz powietrza do mieszkania? Na jakie parametry powinniśmy
zwrócić uwagę?
To bardzo ważne, aby od razu móc zorientować się, jaki oczyszczać będzie najlepszy w przypadku naszego domu czy mieszkania. Warto uświadomić sobie, że efektywność jego pracy powinna być dobrze dopasowana do powierzchni, jaką ma objąć. W przeciwnym razie możemy kupić urządzenie, które i tak do końca nie będzie spełniać swojej funkcji pracując ze zbyt małą wydajnością. Parametr związany z wydajnością tak naprawdę oznacza to, ile powietrza urządzenie będzie w stanie przefiltrować w jednostce godzinowej. Ilość ta najczęściej jest podawana w metrach sześciennych, co najlepiej zestawić z posiadanym metrażem mieszkania.
Warto jednak wiedzieć, że wartość przepływu powietrza powinna być minimalnie taka sama jak trzykrotna wielkość powierzchni sześciennej wnętrza. Dla uproszczenia, producenci urządzeń od razu informują nas, jaką powierzchnię będzie w stanie obsłużyć dane urządzenie.
Wydajność oczyszczacza powietrza bezpośrednio wiąże się też z jego głośnością, a więc następnym bardzo ważnym parametrem. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie o mniejszej wydajności, bardzo prawdopodobne, że będzie ono musiało cały czas pracować na największych obrotach, co może być dość hałaśliwe, ale też odbiera nam możliwość jakiejkolwiek regulacji jego pracy.
Lepiej więc dla własnego komfortu celować w te oczyszczacze, których wydajność jest jak najbardziej optymalna. A ponieważ głośność tego urządzenia jest bardzo ważna, gdyż najprawdopodobniej będzie ono przez nas często włączane- także i ten parametr powinniśmy wziąć pod uwagę w momencie dokonywania zakupu.
Oczywiście, możemy porównywać między sobą konkretne, interesujące nas modele. Warto jednak za punkt odniesienia przyjąć, że poziom hałasu do około 35 dB jest właściwie niesłyszalny dla człowieka, co oznacza naprawdę bardzo cichą prace urządzenia. Wiele oczyszczaczy dostępnych na rynku oscyluje wokół wartości 50 dB, co oznacza, że ich praca jest słyszalna, ale nie jest aż tak bardzo inwazyjna. Urządzenia pracujące głośniej mogą okazać się już dość mocno hałaśliwe, ich zakup powinniśmy więc w szczególny sposób rozważyć.
Podsumowując kwestie wydajności oraz głośności urządzenia, warto je pomiędzy sobą porównując biorąc pod uwagę ich możliwość regulacji, a parametry zestawiać na najniższym biegu ich pracy. Tym samym zostawiamy sobie pewien margines komfortu. Dla wielu osób ważnym parametrem będzie też pobór mocy urządzenia, gdyż to wpływa na koszty jego używania. Analizując poszczególne modele oczyszczaczy zazwyczaj pobór mocy można zamknąć w granicach od 15 do 30 W.
W tym kontekście warto też sprawdzić, czy dany model nie posiada oddzielnego trybu dedykowanego do pracy nocnej, kiedy pracuje ciszej i na wolniejszych obrotach, co automatycznie oznacza także niższy pobór energii elektrycznej. Daje nam to zawsze więcej możliwości dopasowania oczyszczacza do naszych indywidualnych potrzeb.
Ze względu na fakt, że oczyszczacze powietrza są naprawdę bardzo nowoczesnymi i inteligentnymi urządzeniami, zazwyczaj oczekujemy od nich wysokiej estetyki, wyraźnego
panelu z wyświetlaczem LCD, a także pewnej automatyzacji pracy. Może to być związane np. z możliwością ustawienia automatycznego wyłączania się urządzenia po upływie danego czasu lub też niektóre modele mogą być wyposażone w czujnik zapachów oraz zawartości pyłów w powietrzu- kiedy ich ilość przekroczy przyjętą normę to oczyszczacz sam aktywuje tryb pracy. Niektóre urządzenia są też dodatkowo wyposażone w pilota, dzięki czemu ich obsługa jest jeszcze bardziej komfortowa. Wszystkie te funkcje są niejako dodatkowe, ale jeśli już się pojawią to sprawiają, że nasze zadowolenie z zakupu jest jeszcze większe.
W jakim miejscu najlepiej będzie ustawić oczyszczacz, aby mógł działać efektywnie?
Miejsce, w którym takie urządzenie postawimy ma spory wpływ na wydajność jego pracy. Zazwyczaj urządzenia te nie należą także do najbardziej kompaktowych, trzeba więc na nie wygospodarować przestrzeń tak, aby był do niego dostęp i aby jego regularne włączanie nie sprawiało nam problemów. Najlepszym miejsce będzie to, w którym obserwujemy dobry przepływ powietrza. Dlatego też nie zaleca się ustawiać go w kątach i rogach pokoi, blisko okna lub też we wnękach.
Ze względu na mniejszą szczelność okien i szyb, przefiltrowane powietrze w dużej mierze mogłoby uciekać na zewnątrz, a to dodatkowo zmniejszałoby wydajność urządzenia. Nienajlepszym miejscem jest też korytarz. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie tego urządzenia tam, gdzie spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu. Już z samej definicji takim miejscem zazwyczaj jest sypialnia, gdyż w ciągu doby podczas snu spędzamy tutaj około 8 godzin. Dodatkowo, jeśli pracujemy w domu, oczyszczacz sprawdzi się także w domowym biurze. W przypadku mam sprawujących domową opiekę nad dzieckiem, oczyszczacz sprawdzi się w pokoju zabaw dziecięcych.
Oczyszczacz z pewnością częściej będzie przez nas wykorzystywany w sezonie zimowym. To właśnie wtedy zanieczyszczenia na zewnątrz są największe i mogą wnikać do budynków nawet poprzez sporadyczne wietrzenie. Dodatkowo, rzadko otwieramy okna, a co za tym idzie powietrze, które mamy wewnątrz samo z siebie się nie polepsza. Warto też wziąć pod uwagę, że wykorzystywane ogrzewanie dodatkowo wysusza powietrze, a co za tym idzie prowadzi do pogorszenia jego jakości.
Oczyszczacz jest sporym urządzeniem i powinien stać bezpośrednio na podłodze. Wynika to także z faktu, że najczęściej zanieczyszczenia gromadzą się w dolnej części pomieszczeń, a stojąc na podłodze urządzenie będzie miało szanse efektywniej je filtrować.
Niestety, jeśli zdecydujemy się na standardowy oczyszczacz, najprawdopodobniej zapewni on optymalne oczyszczanie powietrza w jednym, wybranym pomieszczeniu i ze względów
praktycznych zazwyczaj tym pomieszczeniem powinna być sypialnia.
Jednakże, niektóre modele tych urządzeń posiadają tryb intensywnej pracy, a więc mamy zamieszczoną informację o tym, że urządzenie będzie w stanie w danej jednostce czasu dobrze oczyścić konkretną powierzchnię. W takim przypadku możemy taki oczyszczacz przenosić pomiędzy pomieszczeniami, aby w ciągu dnia móc oczyścić powietrze w całym mieszkaniu.
Eksploatacja oczyszczacza powietrza – na jakie koszty trzeba być przygotowanym?
Zakup takiego urządzenia jest pierwszym i najważniejszym wydatkiem i jak zostało wspomniane, taki koszt zaczyna się już od około kilkuset złotych. Do tego jednak trzeba doliczyć koszty, jakie są bezpośrednio związane z regularną eksploatacją urządzenia. O jednym z tych kosztów już wiemy, gdyż jest on najbardziej oczywisty – to pobór mocy, a więc opłata za zużytą energię elektryczną. To jednak nie wszystko. Tak naprawdę największym kosztem eksploatacyjnych jest konieczna, regularna wymiana filtrów.
To, ile będzie nas to kosztować zależy zarówno od marki filtrów, ich dostępności, ich rodzaju oraz ich ilości zamontowanej wewnątrz urządzenia. Mając to na uwadze zawsze warto sprawdzić także i te kwestie jeszcze zanim przyniesiemy urządzenie do domu. W szczególnych przypadkach dodatkowo musimy przygotować się na to, że może być konieczne specjalne czyszczenie oczyszczacza powietrza, co jednak zdarza się znacznie rzadziej.
Podsumowując, oczyszczacz powietrza wcale nie musi być urządzeniem drogim w eksploatacji. Jeśli jednak zależy nam na cięciu kosztów, już na wstępnie sprawdzajmy zastosowane filtry oraz to, ile będzie nas kosztować ich wymiana. W przypadku niektórych oczyszczaczy od razu mamy mniej więcej podane w miesiącach, na jaki czas będzie mógł nam wystarczy dany filtr.
Jakie specjalne rodzaje oczyszczaczy możemy znaleźć na rynku?
Zazwyczaj dostępne oczyszczacze mają podane parametry pracy, moc urządzenia oraz zastosowane filtry. W szczególnych przypadkach możemy się jednak spotkać z oczyszczaczami, które są ukierunkowane na rozwiązywanie jakiegoś problemu, dzięki zastosowanej, innowacyjnej technologii.
Pierwszym rodzajem takiego dedykowanego oczyszczacza może być urządzenie przede wszystkim skupiające się na usuwaniu z powietrza groźnych alergenów. Wbudowane filtry pozwalają niemalże całkowicie wyeliminować z powietrza pyłki roślin, roztocza oraz wszelkiego rodzaju inne alergeny. Stosowanie takiego urządzenia może się okazać wyjątkowo pomocne w miesiącach wiosennych oraz letnich, kiedy objawy alergii pojawiają się i mogą bardzo się nasilać. Oczywiście, urządzenie nie wyleczy nas z alergii, ale może skutecznie pomóc ograniczać jej wpływ na nasze życie. Urządzenie docenią osoby, które bardzo dotkliwie odczuwają różnego rodzaju alergie.
Kolejnym rodzajem oczyszczaczy są te, które przede wszystkim skupiają się na walce ze smogiem, a więc oczyszczają powietrze z pyłu. To właśnie w tych oczyszczaczach powietrza standardem jest zastosowany filtr HEPA, a także dodatkowy filtr w węglem aktywnym. Alternatywne rozwiązanie stanowi filtr elektrostatyczny połączony z filtrem fotokatalicznym. Szacuje się, że takie połączenia filtrów są w stanie niemalże całkowicie oczyścić powietrze ze szkodliwych pyłów.
Filtry są w stanie doskonale poradzić sobie nawet z najdrobniejszymi cząstkami pyłów, które mogą przenikać do naszych płuc. Oczyszczacze powietrza, które są ukierunkowane na działanie antysmogowe są jedynymi z najpopularniejszych. Za pewne wynika to z faktu, że w tak wielu dużych, polskich miastach wszelkie normy zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu są wielokrotnie przekraczane i to nie tylko w sezonie grzewczym, który najbardziej temu sprzyja.
Stąd też uzasadniane jest używanie takiego rodzaju oczyszczacza praktycznie przez cały rok. Oczyszczacze z tego rodzaju filtrami dobrze radzą sobie także z lotnymi związkami organicznymi zawartymi w powietrzu. To wysokiej jakości, kompleksowe urządzenia, które dobrze zatroszczą się o jakość powietrza w naszym mieszkaniu.
Kolejnym rodzajem oczyszczaczy są te, które dodatkowo nawilżają powietrze. Suche powietrze jest również bardzo szkodliwe dla człowieka, może powodować wrażliwość skóry i problemy z jej nawilżeniem, wysuszenie śluzówki nosa i gardła, a nawet problemy z koncentracją, snem oraz z oddychaniem. Dlatego też możliwość jednoczesnego oczyszczania powietrza, a następnie jego nawilżania jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę tam, gdzie w sezonie grzewczym naprawdę mocno się pali.
Wśród dostępnych technologii nawilżania powietrza warto wyróżnić nawilżanie ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Przyjmuje się, że technologia ewaporacji jest najlepszą, obecnie dostępną na rynku. Zastosowania ultradźwięków nie poleca się w mieszkaniach, w których żyją zwierzęta, bo o ile nie są to dźwięki słyszalne dla ludzi, o tyle zwierzęta nie tylko je słyszą, ale mogą budzić u nich niepokój.
To, czego jeszcze dodatkowo możemy oczekiwać od oczyszczacza to jonizacja powietrza. Zabieg ten przede wszystkim pozwala polepszyć nasze samopoczucie, poprawić naszą wydolność pracy, a także unieszkodliwić wiele gatunków mikroorganizmów chorobotwórczych. Jonizacja pozwala także neutralizować alergeny, ale i poprawia jakość snu. Jonizacja pozwala zneutralizować negatywnych wpływ takich urządzeń, jak chociażby telewizor.
Dla kogo oczyszczacz okaże się doskonałym rozwiązaniem?
Doskonale wiemy już, na jakiej zasadzie działają oczyszczacze powietrza, a także jakie substancje eliminują z wdychanego przez nas powietrza. Bazując na tej wiedzy bez przeszkód można stwierdzić, że oczyszczacz sprawdzi się w każdym mieszkaniu zlokalizowanym w dużym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej zanieczyszczonych, w których normy są regularnie przekraczane. Wówczas we własnym zaciszu domowym możemy stworzyć sobie dobre warunki do życia i odpoczywania nie przejmując się aż tak bardzo tym, co dzieje się na zewnątrz.
Popularność tych urządzeń tak bardzo wzrosła – coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu powietrza w dużych miastach i wzrasta też świadomość tego problemu. Stąd też smog jest jednym z najczęstszych powodów zakupu tego rodzaju urządzeń.
Kolejnym wskazaniem do tego, aby wyposażyć się w to urządzenie jest zwrócenie uwagi na samych domowników. Oczyszczacz powietrza z pewnością sprawdzi się w mieszkaniach, w których obecne są małe dzieci lub też osoby starsze. Oczyszczane powietrze jest po prostu zdrowsze, a więc urządzenie to będzie odpowiednie tak naprawdę dla każdego, kto chce w odpowiedni sposób zadbać o swoje zdrowie.
Oczywiście, w szczególności przyda się też alergikom i wszystkim tym, którzy każdej wiosny narzekają na katar sienny lub też alergie skórne. Dzięki regularnemu oczyszczaniu powietrza z pyłków oraz roztoczy można bardzo mocno zminimalizować pojawiające się i nawracające objawy alergii.
W końcu, oczyszczacz będzie odpowiedni dla osób, które chorują i już mają pewnego rodzaju dolegliwości, które obniżają ich jakość życia. Będzie to dobre urządzenie dla osób mających problemy z układem oddechowym, dla osób palących papierosy oraz dla tych, którzy każdego dnia bardzo wiele godzin spędzają we własnym mieszkaniu. Urządzenie doskonale radzi sobie także z nieprzyjemnymi zapachami, a więc zadowoli każdego, kto lubi mieć czysty i pachnący dom.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to urządzenie, którego zadaniem jest podnoszenie naszej jakości życia. Jego zakup jest więc pewnym luksusem i inwestycją we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Możemy wobec jego zakup potraktować właśnie jako swego rodzaju inwestycję- warto go kupić po to, aby potem bez przeszkód móc go używać zawsze wtedy, kiedy będziemy chcieli zatroszczyć się o dobrą jakość naszego powietrza. Nie zawsze warto kierować się tym, co akurat w danym momencie jest modne, lepiej racjonalnie i świadomie podejść do tematu skupiając się na tym, jakie problemy pozwala nam rozwiązać to urządzenie.
Podsumowanie
Zanim napisaliśmy ten artykuł, poświęciliśmy wiele godzin na dogłębną analizę tego tematu. Nie tylko przeanalizowaliśmy działanie kilkunastu modeli obecnie dostępnych na rynku, ale także staraliśmy się dowiedzieć jak najwięcej informacji o tym specyficznym produkcie, tak aby państwu przedstawić to w sposób prostu i zrozumiały, taki który zachęca do kupienia tego typu produktu.
Podsumowujący szczerze uważamy, że warto taki produkt mieć w swoim domu czy mieszkaniu, oby powietrze na zewnątrz było czyste i to urządzenie nie musiało często pracować, tak aby każdy z nas mógł oddychać czystym, świeżym powietrzem. Jeżeli macie jakieś pytania, to serdecznie zapraszamy do komentowania, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
[…] widzisz, powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Nawet wewnątrz Twojego domu! Wybór sprawdzonego oczyszczacza powietrza pomoże Ci uchronić siebie i swoich bliskich przed krótszym życiem. Zobacz, na jakie modele […]
wlasnie zastanawiam się nad wyborem malego Philipa albo Klarty lub Xiaomi. Chyba chciałabym mieć jonizację bo fajnie miec takie świeze powietrze w domu. No ale nie chcę też wydać na takie urządzenie więcej jak tysiaka
Jeśli chodzi o te trzy firmy, to tylko Klarta ma jonizację. W ofercie Philipsa i Xiaomi nie ma oczyszczaczy z jonizatorami.
W tym budżecie to oczyszczacz powietrza z jonizacją np. z Philipsa to będzie ciężko, ale polecamy model Klarta Forste 3. Około 800zł oczyszczacz z funkcją jonizacji i nada się do pomieszczenia nawet do 40m2. Polecamy i Pozdrawiamy 🙂