Robot Sprzątający – Ranking i Opinie 2021

Najlepszy robot odkurzający – ranking, test, opinie

W tym artykule przygotowaliśmy ranking robotów sprzątających. I chociaż istnieją one na rynku już dobre kilka lat, to dopiero teraz stały się bardzo popularne. Jeżeli masz w domu psa lub kota to problem sierści nie jest Ci obcy, przy dzieciach również jest sporo sprzątania. Rozwiązaniem tego problemu może być właśnie zakup odkurzacza automatycznego. Jest to świetne rozwiązanie, dla osób które nie mają czasu na ciągłe odkurzanie podłóg, gdy jesteś np. w pracy czy spędzasz czas z rodziną to w tym czasie robot robi to za Ciebie. Zastanawiasz się jaki robot sprzątający kupić? W naszym zestawieniu przygotowaliśmy kilka topowych modeli, porównaliśmy je pod względem parametrów, tak abyś mógł wybrać odpowiedni odkurzacz dla siebie.

Opisy najlepszych robotów sprzątających [Nasz Ranking]

1. Odkurzacz automatyczny IROBOT ROOMBA 980

robot sprzątający ranking

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje Roomba 980. Dzięki dedykowanej aplikacji iRobot Home na wszystkie urządzenia mobilne, możesz rozpocząć sprzątanie z każdego miejsca. Wystarczy zdalnie zaprogramować jego pracę na każdy dzień tygodnia. W tej aplikacji nie tylko możesz śledzić cykle sprzątania, ale także nawet zapełnienie pojemnika na śmieci.

Doskonale sprawdza się w przypadku dywanów, jak i twardych podłóg. Jego elastyczne gumowe szczotki dopasowują się do każdej sprzątanej powierzchni. Posiada opatentowaną technologię Dirt Detect. Dzięki specjalnym czujnikom optycznym i akustycznym, odnajduje miejsca najbardziej zabrudzone. Swoją siłę roboczą koncentruje na dokładnym wysprzątaniu tego obszaru.

System nawigacji iAdapt 2.0 używa wydajnego schematu sprzątania. Wraz z czujnikami pomaga to sprzątać wokół mebli i pod nimi. Identycznie poradzi sobie przy listwach przypodłogowych i narożnikach.

Wydajny akumulator pozwala na ciągłe sprzątanie przez 120 minut. Gdy podczas sprzątania bateria będzie prawie wyczerpana, to model Roomba 980 sam odjedzie do stacji ładującej aby podładować baterie. Następnie wróci w dane miejsce, aby dokończyć sprzątanie. Ma wiele pozytywnych opinii, również ze względu na filtr. Wyłapuje on pyłki, roztocza i inne alergeny o rozmiarze 10 mikronów. Reasumując, polecany jest także dla alergików.

2. Robot sprzątający XIAOMI MI

robot automatyczny xiaomi

Jest to jeden z najnowszych robotów od Xiaomi. Posiada aż 12 wbudowanych sensorów. Skutkuje to tym, iż bez problemu pokonuje wszystkie przeszkody w Twoim domu. Czujniki to nie tylko omijanie przeszkód. To także tworzenie wirtualnej mapy pomieszczenia. Po udanym sprzątaniu, model ten sam wróci do stacji dokującej.

Przygotowana aplikacja Mi Home, umożliwia za pomocą telefonu lub tabletu sterować robotem. Można tu też zmieniać tryb pracy czy wyznaczyć harmonogram sprzątania. Specjalny silnik bezszczotkowy wraz ze specjalnym układem ssącym, daje mu jeden z najlepszych wyników efektywności w tej klasie odkurzaczy.

Atutem tego urządzenia jest pojemna bateria 5200mAh. Spokojnie wystarcza to na około 2,5 godziny ciągłej pracy.

3. Robot odkurzający IROBOT ROOMBA I7

irobot

Model ten korzysta ze specjalnego mapowania pomieszczeń – Imprint. Pozwala mu to na uczenie i mapowanie, dzięki temu określa i wybiera najlepszy sposób na sprzątanie. Zapamiętuje do 10 różnych planów pięter, i zawsze wie którego ma użyć.

Roomba pamięta nazwy pomieszczeń, głosowo możesz powiedzieć: „Roomba posprzątaj kuchnie” i zacznie sprzątać Twoją kuchnie. W każdej chwili możesz decydować, który pokój wymaga czyszczenia powierzchni płaskich. Zarówno wypowiadając komendę, jak i przy pomocy aplikacji iRobot Home.

Gubiąca sierść ulubionego zwierzaka to problem dla wielu właścicieli. Jednak nie dla Roomba I7. Wyjątkowa konstrukcja gumowych szczotek, nie dopuszcza do powstawania kłębków futra. Usunie sierść i brud, nawet z dywanów. Jedna szczotka luzuje a druga kręci się w przeciwnym kierunku by wyciągnąć i zassać zanieczyszczenia do pojemnika. Ten zaś jest zmywalny, więc w razie potrzeby wystarczy opróżnić brud do kosza a sam pojemnik umyć pod bieżącą wodą.

4. Robot mopujący BRAAVA 390T

robot mopujący

Model ten wyróżnia to, iż posiada dwa tryby pracy. Mopuje zarówno na mokro, jak i na sucho, dzięki czemu podłoga jest nieskazitelnie czysta. Dzięki nawigacji NorthStar czyści wszystkiego rodzaju podłogi twarde. Ma tryb zamiatania, przy użyciu suchej ściereczki wytrze kurze, brud, włosy i sierść. Tryb czyszczenia na mokro zadba o wytarcie wszystkich zabrudzeń.

Na mokro posprząta powierzchnię do około 32m2. Gdy podłoga jest bardziej zabrudzona, to oczywiście można wstrzymać jego pracę, aby wymienić ściereczkę na czystą. Następnie wystarczy wznowić mopowanie w tym samym miejscu gdzie przerwaliśmy sprzątanie.

Ma specjalny zderzak z czujnikiem dotykowym. Zawsze przed każdym dojazdem do jakiejkolwiek przeszkody, robot zwalnia i dotyka np. Twój mebel. Takie rozwiązanie zapewnia, że żaden stały obiekt w Twoim mieszkaniu, nie zostanie uszkodzony. Model ten działa bardzo cicho, więc nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu domowników. Warto jednak podkreślić, że jest to robot do powierzchni twardych, czyli np. płytki, drewno itp. Omija on wszelkiego rodzaju dywany, chodniki.

5. Robot sprzątający IROBOT ROOMBA S9+

Nasz ranking zamyka kolejny bardzo dobry robot sprzątający Irobot Roomba S9+. Model dla osób wymagających, dla tych którzy chcą zapomnieć o sprzątaniu przez kilka tygodni. Dlaczego? Ponieważ ten robot, poza tym że sprząta to dodatkowo jeszcze sam opróżnia brud z pojemnika w specjalnej stacji ładującej.

Wszystkie śmieci gromadzone są w specjalnym worku, w którym mieści się około 30 pojemników robota. Tym samym nie musisz myśleć o odkurzaniu przez kilka tygodni.

Jeden z lepszych wyborów dla posiadaczy zwierząt. Dokładnie czyści wszelkie zakamarki, narożniki. Wysoka moc ssąca wraz ze specjalnymi szczotkami zbierają wszystkie zabrudzenia. Podobnie jak w przypadku modeli Roomba I7 możesz nim sterować głosowo, lub za pomocą rozbudowanej aplikacji na smartphony. Niestety urządzenie nie należy do najtańszych.

Najlepszy robot sprzątający. Przewodnik zakupowy

Różnice między tradycyjnym odkurzaczem a automatycznym

W normalnym domowych odkurzaczach mamy samo urządzenie do którego podłączony jest plastikowy wąż i rura, na końcu której jest odpowiednia końcówka do zasysania. Mamy też zazwyczaj worek w którym gromadzi się zebrany kurz i odpady. Oczywiście za każdym razem odkurzanie wykonujemy od początku do końca sami.

W robocie automatycznym jest zupełnie odwrotnie. Są one inteligentne i w przeważającej części, autonomiczne. Wyposażone są w szereg czujników, laserów, mają płyty główne a nawet Wi-Fi. Po prostu nie trzeba z nimi ciągle współpracować. Jedynie na początku podczas mapowania, ewentualnie też można położyć krzesła do góry nogami na stół, gdy pracują.

Większość z nich wyposażona jest w stacje ładujące, do których same wracają by naładować akumulator. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednie miejsce w domu, łatwo dostępne dla robota. Jeżeli podczas sprzątania będzie mało energii aby je skończyć, to odkurzacz wróci do stacji i naładuje odpowiedni poziom aby wrócić w miejsce przerwy i dokończyć sprzątanie. Można także ustawić odpowiedni harmonogram pracy, czyli kiedy ma się robot wybudzić i sprzątać, np. w czasie kiedy Ty jesteś w pracy. Nasza ingerencja jest tu minimalna, czasem trzeba tylko opróżnić pojemnik na odpady. Wiele robotów ma także filtry HEPA, które to zapobiegają rozprzestrzenianiu się alergenów w powietrzu.

Kto nie marzy o tym, aby nowoczesny robot sprzątający zajął się za niego utrzymaniem nienagannej czystości w całym domu? Na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają i uprzyjemniają życie, odciążają nas w wielu czynnościach. Nikt nie lubi sprzątać podłogi, ale ktoś musi się przecież tym zająć, jeśli ma być czysto i schludnie. Można jednak wyręczyć się urządzeniem takim jak odkurzacz automatyczny. Nie trzeba przy tym wydawać ogromnej sumy pieniędzy ani nadwyrężać domowego budżetu, Wybór jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Czas zastanowić się nad zaletami robotów sprzątających i tym, co powinno się mieć na uwadze przy ich wyborze.

Co przemawia za inwestycją w odkurzacz automatyczny?

Do sprzątania podłogi wystarczy oczywiście miotła i mop, ale dużo wygodniejszym rozwiązaniem okazuje się być odkurzacz automatyczny. Nie jest to niezbędny element w domowym zaciszu, ale liczne zalety sprawiają, że na jego zakup decyduje się coraz więcej osób. Czas poznać korzyści płynące z użytkowania nowoczesnego robota sprzątającego.

Perspektywa niemęczenia się i nietracenia czasu na sprzątanie podłogi brzmi wspaniale i można wcielić to marzenie w życie. W czasie, gdy odkurzacz automatyczny będzie zajmować się porządkami, my możemy przeznaczyć go na wykonywanie zupełnie innej czynności. Nie muszą one nawet dotyczyć sprzątania, ale odpoczynku, czytania ulubionej książki, oglądania serialu czy gotowania.

Robot sprzątający zbierze za nas kurz i zabrudzenia z podłogi, odciążając nas w domowych obowiązkach, które niezbyt lubimy wykonywać – są czasochłonne i męczące. Co więcej, trzeba je wykonywać praktycznie codziennie, a efekty są krótkotrwałe. Wystarczy ustawić harmonogram sprzątania lub zdalnie kontrolować robotem, w zależności od aktualnych potrzeb i preferencji. Nowoczesne modele wyposażone są w liczne funkcjonalności, możliwe jest nawet sterowanie nimi zdalnie przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona. Czy można mówić o większej wygodzie?

Niektóre osoby sceptycznie podchodzą do nowinek technologicznych i mają pewne wątpliwości co do dokładności sprzątania takiego odkurzacza automatycznego. Oczywiście urządzenie to nie zastąpi perfekcyjnej pani domu, ale nie ma sensu dążyć do ideału, co będzie tylko źródłem frustracji i niezadowolenia. Im lepszej jakości robot, tym można spodziewać się większej skuteczności.

Odkurzacz sprząta zwykle dłużej niż robimy to ręcznie tradycyjnym sprzętem, sprawnie zbiera wszystko, co napotka na swojej drodze. Nie przejeżdża po powierzchni tylko raz, ale robi to wielokrotnie, przez co rzeczywiście można liczyć na czystą podłogę, wolną od zanieczyszczeń. Co ważne, nie trzeba martwić się o zarysowanie powierzchni podłogi ani o jej uszkodzenie. Jest to zdecydowana przewaga odkurzacza automatycznego nad zwykłym.

Sterowanie takim urządzeniem nie sprawia żadnych trudności, można nawet nazwać to dobrą zabawą. Następną zaletą będzie cicha praca, co jest kolejną wyższością nad hałasującym wniebogłosy tradycyjnym odkurzaczem. Możliwe staje się wobec tego sprzątanie o dowolnej porze dnia i nocy, bez przeszkadzania komukolwiek. Nikt się nawet nie obudzi, gdyż robot sprzątający nie obija się o meble ani o jakiekolwiek przedmioty znajdujące się na podłodze, umiejętnie je omija.

Urządzenie doskonale radzi sobie na każdej powierzchni, szczególnie na twardej podłodze typu płytki, panele czy parkiet. Wyjątkiem jest zbyt miękkie podłoże, czyli wyłożone dywanem czy wykładziną. Nie oznacza to, że robot odkurzający nie poradzi sobie i pozostawi niesprzątniętą podłogę.

Wymaga to jednak wydania większej kwoty pieniędzy na lepszej jakości, wydajniejszy sprzęt. Takich na szczęście na rynku nie brakuje, a ich ceny są coraz bardziej przystępne. Na korzyść robota sprzątającego przemawiają jego kompaktowe kształty i lekkość. Nie ma żadnych problemów z jego przechowywaniem. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że znajdziemy modele wielofunkcyjne, nawet takie do zadań specjalnych. Urządzenia hybrydowe łączą w sobie wiele zastosowań. Do dyspozycji są roboty odkurzające, mopujące czy nawet myjące.

Sprawdź również nasz: Ranking odkurzaczy bezprzewodowych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota sprzątającego?

Jako, że w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli odkurzaczy automatycznych, warto zastanowić się nad tym, na jakie konkretnie parametry należy zwrócić uwagę przy ich wyborze. Bardzo ważną kwestią będą z pewnością czujniki ruchu, w które zostało wyposażone urządzenie. Mówić można tutaj o sensorach antykolizyjnych, kurzu, zabezpieczających przed upadkiem czy zaplątywaniem się w kable. Do tego dochodzą systemy mapowania, czy wyznaczanie wirtualnych ścian.

Czuły czujnik zbliżeniowy pozwala na uniknięcie przeszkód znajdujących się na drodze robota sprzątającego. Po ich wykryciu urządzenie zwalania, dzięki czemu nie obija się o nie. Czujnik zderzeniowy informuje o dojechaniu do ściany/listwy. Sensor kurza ma tę zaletę, że odkurzacz po zlokalizowaniu mocniej zabrudzonego miejsca poświęca więcej czasu na jego czyszczenie. Za pomocą wiązki podczerwieni robot jest w stanie wydzielić sobie obszar roboczy po, którym będzie się poruszać, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo przedmiotów znajdujących się na podłodze.

Kolejną kwestią będzie moc silnika, czyli to z jaką prędkością i siłą będą w stanie pracować szczotki wraz z systemem ssącym. Na uwadze należy mieć pojemność akumulatora, co wiąże się z długością pracy odkurzacza na jednym ładowania. Istotna będzie także pojemność pojemnika na odpady i wodę. Im większy pojemnik, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać.

Sprawdzić powinno się czas pracy i ładowania urządzenia. Znaczenie ma też rodzaj filtrów zastosowanych w robocie, gdzie za najskuteczniejsze uznaje się HEPA. Zwrócić uwagę powinno się na poziom natężenia dźwięku.

Z przydatnych funkcji i zastosowań technologicznych wymienić można programator pracy, sterowanie przez aplikację mobilną, automatyczny powrót do stacji dokującej, samoczynne wznawianie sprzątania (od miejsca, gdzie urządzenie skończyło pracę przed ponownym ładowaniem). Niektóre modele mają funkcję spot, czyli miejscowego czyszczenia, mogą wysyłać komunikaty głosowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

    • Dla nas Roomba I7 też okazała się dobrym wyborem 🙂 Dokładnie odkurza, nawet dywany. Dobrze odnajduje się w całym mieszkaniu. Meble też przy nim nie cierpią z powodu obijania, delikatnie do nich dojeżdża 🙂 Aplikacja na telefon też przydatna 🙂 Też polecamy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE RANKINGI