Katar jest czymś uciążliwym niezależnie od wieku, utrudnia oddychanie albo nawet uniemożliwia wciąganie powietrza przez nos w wyniku całkowitej jego niedrożności. Co jednak zrobić w przypadku dziecka, które samo nie potrafi wydmuchać nosa czy wkropić sobie środka leczniczego? W takich sytuacjach niecenione okazują się aspiratory do nosa, niezwykle praktyczne, łatwe w obsłudze i skuteczne. Obecnie rodzice mają szeroki wachlarz wyboru, gdyż tego typu urządzenia dostępne są w różnych wariantach. Każdy rodzaj aspiratora do nosa ma nieco inną zasadę działania. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, należy poznać plusy i minusy każdego z nich.
Po co komu aspirator do nosa i jakie mamy ich rodzaje?
Jako, że małe dzieci nie są w stanie sięgnąć po chusteczkę i wydmuchać sobie nosa, rodzic zobowiązany jest do udrożnienia dróg oddechowych swojego podopiecznego. Zadanie to ułatwi aspirator do nosa, za pomocą którego można odciągnąć zalegającą w nim wydzielinę. Jest to niezwykle ważne, gdyż może ona przyczynić się do zapalenia zatok czy wywołania infekcji dolnych dróg oddechowych. Wydzielina powinna być usuwana na bieżąco, co nie jest trudne, mając pod ręką aspirator do nosa. Przez wiele lat prym wiodły tradycyjne gruszki, ale obecnie mamy mogą liczyć na dużo wygodniejsze i nowocześniejsze sposoby. Przykładem są elektryczne aspiratory do nosa. Są one oczywiście droższe od gruszek, ale dużo mniej higieniczne i trudniejsze do utrzymania w czystości. Katar jest nieodzownym elementem życia każdego dziecka, dlatego warto od razu wyposażyć się w wygodny aspirator do nosa, aby ulżyć skutecznie w cierpieniach. W sprzedaży dostępne są też aspiratory do nosa na wdech i modele na odkurzacz.
Gruszka do nosa
Wspomniana wcześniej gruszka do nosa jest najtańszym sposobem na pozbycie się wydzieliny. Dodatkowo można ją zawsze mieć ze sobą, bardzo cicho działa, więc dzieci zwykle nie mają okazji do wystraszenia się ich. Niestety są to zwykle akcesoria jednokrotnego użytku, gdyż nie ma możliwości zdezynfekowania takiej gruszki. Co więcej, istnieje ryzyko ponownego wdmuchnięcia do nosa dziecka zarazków. Gruszki mają słabą moc ciągnięcia, nie można też zobaczyć ilości wyciągniętej wydzieliny z nosa. Niebezpieczeństwo stosowania wynika również z możliwości włożenia kocówki sprzętu zbyt głęboko, uszkadzając delikatną śluzówkę nosa. Nie poleca się stosować gruszki do oczyszczania nosa małego dziecka.
Elektryczny aspirator do nosa
Najbardziej cenionym rodzajem aspiratorów do nosa jest model elektryczny. Przemawia za nim poręczność, higieniczność, bezpieczeństwo. Zaletą jest także możliwość zobaczenia tego, ile dokładnie odciągnęło się wydzieliny z nosa. Takie aspiratory bardzo łatwo się czyści, co przemawia oczywiście na ich korzyść. Na rynku dostępne są modele z dodatkowymi funkcjami typu kolorowa obudowa i wygrywanie różnych melodyjek, co absorbuje malucha, odciąga jego uwagę i umila mu czas, działa uspokajająco. Tego typu urządzenia odsysają wydzielinę w sposób delikatny, co jest z jednej strony plusem, a z drugiej pewną wadą, gdy jest ona gęsta i mocno zalega. Moc takiego elektrycznego aspiratora może okazać się wówczas niewystarczająca do udrożnienia nosa. W przypadku modeli elektrycznych trzeba pamiętać o regularnej wymianie baterii.
Zanim użyjemy elektrycznego aspiratora, należy nawilżyć wnętrze nosa, co ułatwi i przyspieszy cały proces odciągania zalegającej wydzieliny. Minusem tego urządzenia może być głośna praca, co niektóre dzieci wręcz wystraszy, wywoła niepokój i utrudni oczyszczenie nosa przy jego użyciu. Takie aspiratory podłączone są do odkurzacza, przez co rodzic nie musi wykonywać żadnej dodatkowej czynności. Wydzielina jest zasysana automatycznie, co pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie nosa.
Zobacz koniecznie: ranking elektrycznych aspiratorów do nosa
Aspiratory ręczne
Rodzic może wybrać aspirator ręczny do odciągania zalegającej wydzieliny z nosa swojego dziecka. Trzeba użyć w tym celu siły swoich własnych płuc. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Taki odciągacz do kataru wdechem rodzica jest łatwy w obsłudze. Można zabrać go ze sobą wszędzie, nie kosztuje zbyt wiele, jest łatwy w czyszczeniu. Rodzic wysysa przez rurkę dołączoną do urządzenia wydzielinę zalęgającą w nosie dziecka, która trafia do plastikowego pojemnika. W każdym aspiratorze znajdują się wymienne filtry, przez co jest to higieniczne rozwiązanie. Trzeba jednak liczyć się możliwością przedostawania się zarazków do lub od rodzica. Na tego typu aspirator składa się końcówka wkładana do nosa dziecka, wężyk i ustnik, który trzymany jest w sutych rodzica.
Jako, że urządzenie to jest małe i lekkie, staje się bardzo wygodne w użyciu. Tym bardziej, że nie wydaje żadnych dźwięków, które mogłyby drażnić pociechę. Nie trzeba też obawiać się zbyt głębokiego włożenia końcówki i uszkodzenia śluzówki nosa dziecka. Aspiratory ręczne można rozkładać na części, dokładnie wyczyścić, wyposażyć. Filtry wkładane do aspiratora powinny być wymieniane po każdym odciągnięciu wydzieliny, co niestety generuje niemałe koszty. Trzeba mieć również na uwadze to, że czasami rodzic musi włożyć dużo siły w dokładne odessanie wydzieliny. Może okazać się to problematyczne przy gęstym i lepkim katarze.