Ranking atrakcji turystycznych Zakopanem

Zakopane – ranking TOP 9 atrakcji turystycznych

Gdy myśli się o wyjeździe w góry na wakacje czy też na weekend, to zdecydowanie najczęściej pierwszym przychodzącym na myśl miastem jest Zakopane. Nie ma się czemu dziwić, w końcu od dawna nazywane jest ono stolicą polskich gór. I choć może być ciężko w to uwierzyć, są osoby, które jeszcze nigdy w swoim życiu w Zakopanem nie były. Specjalnie dla takich osób przygotowywane są różne rankingi i poradniki w zakresie najatrakcyjniejszych miejsc do zwiedzenia. Co więc można zobaczyć w Zakopanem i które atrakcje są szczególnie mocno polecane? Jak prezentuje się ranking atrakcji w Zakopanem?

Krupówki w Zakopanem
Michal K / 500px

Krupówki

Atrakcje w Zakopanem — od czego należy zacząć wymienianie najlepszych i najsłynniejszych miejsc? Nie da się zacząć inaczej niż od Krupówek. Jest to zdecydowanie najsłynniejszy deptak w całym kraju, a jednocześnie jedna z największych i najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji. Czym się charakteryzują Krupówki?

Jest to tętniący właściwie przez cały rok deptak, na którym znajdują się nie tylko liczne sklepy, lecz także bardzo klimatyczne restauracje, a także dyskoteki. Rzecz jasna, bez trudu na Krupówkach można spotkać stare wozy z oscypkami, koronkami, kierpcami i innymi gadżetami kojarzącymi się bezpośrednio z górami. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie to miejsce jest centrum życia całego miasta. Wielu osobom klimaty Krupówek nieprzydatną do gustu, lecz warto je odwiedzić przynajmniej raz, aby samodzielnie wyrobić sobie zdanie o tym miejscu.

Kasprowy Wierch, Zakopanem
Kuba Szymik / Flickr

Szczyty w okolicy Zakopanego

Rzecz jasna, Zakopane to nie tylko miasto i najsłynniejszy deptak w Polsce, lecz przede wszystkim przepiękne góry, u podnóża których miasto jest położone. Dlatego też warto wybrać się na kilka szczytów, które znajdują się w niewielkiej odległości, a dodatkowo możliwe jest bardzo wygodne wejście na nie. Co więc warto przede wszystkim zobaczyć?

Nie da się ukryć, że najczęściej odwiedzanym szczytem w Polsce jest Kasprowy Wierch. Dużą zasługą w tym wypadku jest specjalna kolejka szynowa, która z Zakopanego dowodzi turystów na sam szczyt. Oczywiście istnieje również możliwość dostania się na górę pieszo. Z miasta prowadzi na szczyt kilka tras podzielonych pod kątem poziomu trudności.

Drugiem niezwykle często odwiedzanym szczytem w pobliżu Zakopanego jest Gubałówka. Jest to szczyt, który kojarzy dosłownie każdy, kto choć raz był w Zakopanem. Wszystko z powodu bardzo prostego dojścia do kolejki wjeżdżającej na niego. Idąc Krupówkami, wychodzi się wprost na nią.

Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o górze, która stała się już niejako symbolem całego miasta. Mowa oczywiście o giewoncie, który widać praktycznie z każdego miejsca w mieście. Jego cecha charakterystyczną jest ogromny metalowy krzyż ustawiony przed latami przez górali. Co ciekawe, to właśnie Giewont jest dla turystów najbardziej wymagającym szczytem. Nie dojeżdża na niego kolejka i konieczne jest samodzielne wejście na jego szczyt. Bywa to sporym kłopotem z powodu ogromu turystów, przez co często wejściu towarzyszą nawet korki.

Wielka Krokiew w Zakopanem
Paweł Richert / 500px

Wielka Krokiew

Z czym wielu ludziom kojarzy się Zakopane oraz góry? Nie da się ukryć, że ogromna część turystów to kibice skoków narciarskich, a ich ogromnym marzeniem jest zobaczenie podczas wycieczki do Zakopanego miejsca, w którym swoje największe sukcesy odnosiła legenda tego sportu, czyli Adam Małysz. Co to dokładnie za miejsce? Rzecz jasna chodzi tu o Wielką Krokiew.

Jest to największa w Polsce skocznia narciarka, na której odbywają się imprezy z cyklu Pucharu Świata, lecz także inne, również prestiżowe zawody, czyli np. Mistrzostwa Polski. Dla każdego miłośnika tego sportu, a także fana Adama Małysza odwiedzenie tego miejsca będzie naprawdę wielkim przeżyciem.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego
/ Multimedialne Muzea

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

Zakopane to nie tylko góry, deptaki czy też inne rozrywkowe atrakcje, lecz także jedno z lepszych centrum redakcyjnych w kraju. Poświęcone jest ono tatrzańskiej przyrodzie oraz ogólnie Tatrom. Zwiedzenie całej wystawy zajmuje około jedną godzinę, wstęp jest darmowy, a walory edukacyjne naprawdę ogromne. Z tego też powodu liczyć się trzeba, że przed wejściem trzeba się będzie ustawić w dość dużej kolejce.

Co dokładnie można zobaczyć w centrum edukacyjnym? Jedną z większych atrakcji jest multimedialna makieta Tatr, na której widoczna jest budowa geologiczna wraz z podziałem na wszystkie fragmenty. Co więcej, zobaczyć tu można także salę, w której w rewelacyjny sposób odwzorowana jest prawdziwa jaskinia. Żeby oddać klimat tego miejsca, w tle można bez trudu usłyszeć dźwięki nietoperzy, a także kapiącą wodę.

Oczywiście centrum edukacyjne nie zapomniało także o najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowana została ostatnia wystawa o nazwie Sala Odkryć. Dostępne są w niej liczne gry, podczas których maluchy będą mogły nauczyć się orientacji na mapie, a także rozpoznawać liczne odgłosy zwierząt.

Willa Oksza w Zakopanem
magro_kr / Flickr

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Kolejnym niezwykle ciekawym miejscem o ogromnej wartości edukacyjnej jest Galeria Sztuki XX wieku, która mieści się w willi Oksza. Już pierwszy kontakt z tym miejscem od razu daje pewność, że budynek został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Robi on ogromne wrażenie nie tylko z zewnątrz, lecz także zaskakuje swoim wnętrzem.

Co zatem można znaleźć we wnętrzu tego cudownego budynku i mieszczącego się w nim muzeum? Poświęcone jest ono sztuce nowoczesnej, a w szczególności wystawiane są prace artystów, którzy inspirowali się Tatrami.

Muzeum Oscypka w Zakopanem
Jozef Jankola / 500px

Muzeum Oscypka Zakopane

Z czym wielu osobom kojarzy się Zakopane, a także ogólnie Tarty? Nie da się ukryć, że bardzo często wielu turystów przede wszystkim myśli o góralskich przysmakach. A w tym wypadku równego sobie nie ma klasyczny góralski oscypek. Jeśli więc ktoś jest jego miłośnikiem, powinien skierować swoje kroki do Muzeum Oscypka Zakopanem.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Smakosze z całą pewnością powiedzą, że najważniejsza jest możliwość spróbowania pysznego oscypka. Wiedzieć jednak trzeba, że podczas wizyty w tym muzeum można również poznać wiele ciekawostek na temat oscypków, historii pasterzy, a także oczywiście wszystkie etapy produkcji oscypków zgodnie z tradycyjną recepturą.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
/ Wikimedia

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Będąc w Zakopanem, warto odwiedzać również i takie miejsca, które nie mają czysto rozrywkowego charakteru, lecz pozwalają na nieco wyciszenia, a także zadumy. Jednym z najlepszych tego typu miejsc w całym Zakopanem jest z całą pewnością Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Jest to najstarsza nekropolia w mieście, w której znajdują się groby Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, a także Stanisława Witkiewicza. Pomimo tego że wiele osób omija cmentarze szerokim łukiem, to jest to miejsce, które z całą pewnością warto odwiedzić.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego
/ Muzeum Tatarzańskie

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza

Stanisław Witkiewicz jest niezwykle ważną dla Zakopanego, lecz także dla całych Tart postacią. To właśnie on jak uważają badacze, odpowiedzialny jest za powstanie dobrze dziś znanego stylu zakopiańskiego. Tej wielkiej postaci, a także stylowi zakopiańskiemu poświęcone jest muzeum, które mieści się w willi Koliba.

Muzeum położone jest przy najstarszej ulicy w mieście, czyli przy Kościelskiej. Nie sposób go nie zauważyć, ponieważ Willa cechuje się naprawdę przepięknym wyglądem. Powstawała ona w latach 1892–1893, a jej właścicielem był ziemianin z Podola Zygmunt Gnatowski. Wnętrze muzeum zaprojektowane zostało przez samego Władysława Hasiora, dzięki czemu rewelacyjnie odwzorowuje ono klimat miasta, jego kulturę i tradycje.

Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem
Daniel Rumiancew / Muzeum Tatrzańskie

Galeria Władysława Hasiora

A jeśli już mowa o wnętrzu Muzeum Stylu Zakopiańskiego, nie można więcej nie wspomnieć o samym autorze i jego galerii. Galeria Władysława Hasiora zaliczana jest do jednego z najbardziej osobliwych miejsc w całym Zakopanem. Znaleźć w niej można fantastyczne, lecz również nieco niepokojące dzieła, które z całą pewnością na długo zapadną w pamięci. Jest to więc miejsce, które z całą pewnością warto odwiedzić, jeśli będzie się w stolicy Tatr. Tym bardziej że prace tego artysty są wysoko cenione nie tylko w Polsce, lecz również za granicą, gdzie cieszą się naprawdę wielkim uznaniem.

Najlepsze miejsca w Zakopanem – podsumowanie rankingu

Wiele osób uważa, że Zakopane to tylko narty, wyciągi czy też inne typowo zimowe atrakcje. Jak jednak widać po powyższym opisie, stolica Tatr ma do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych i niezwykle interesujących miejsc. Począwszy od cudów natury, które otaczają miasto, po liczne ośrodki edukacyjne, kulturalne, a na sportowych skończywszy. Zakopane jest jednym z najważniejszych i najcenniejszych pod wieloma względami miast w Polsce, którego nie sposób pominąć, jeśli planuje się urlop. Tak ogromna mnogość wartych zwiedzenia miejsc powoduje, że wielu turystów wielokrotnie wraca do Zakopanego, za każdym razem odkrywając na jego mapie coś nowego i interesującego.

Jak można się bez trudu domyślić, powyższa lista to zaledwie delikatne napoczęcie tematu wartych do zobaczenia miejsc. Wiele jest takich, które dopiero czekają na odkrycie i szerszą publikę, a które mogą zostać znalezione przez samych turystów. Warto więc zagłębić się nie tylko w historii miasta i jego najznamienitszych mieszkańców, lecz także w mniejsze, mniej znane uliczki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOMENTARZE

OSTATNIE RANKINGI